Dnes vyšlo 15 článků

TOP deset celebrit, které investují do technologií

TOP deset celebrit, které investují do technologií

Investování do atraktivních startupů se stalo fenoménem poslední doby. Tohoto nového „koníčku“ se chytly i mnohé současné celebrity, které následují příkladu Ashtona Kutchera – ten nedávno uzavřel další vlnu financování do nákupní galerie The Hunt.com. Které celebrity jsou v investování do online startupů nejaktivnější?

Jaký typ celebrit nejvíce investuje do online startupů?

To ukazuje tento přehledný graf od CBInsights:

Do startupů z celebrit nejvíce investují herci, zpěváci a rappeři

Nejvíce investují herci a zpěváci. Překvapivé?

Do jakého sektoru celebrity investují nejčastěji?

Drtivě vítězí internet, na druhém místě jsou telekomunikace:

Nejoblíbenějšími sektory, v nichž celebrity investují peníze, je internet a telekomunikace

Nejoblíbenějším sektorem pro investice je internet, nejméně oblíbeným pak software, který nesouvisí s mobily či internetem.

10. Will Ferrell

Komik Will Ferrel investování do startupů rozumí – sám totiž startupy zakládá. Před šesti lety založil spolu s Adamem McKayem startup FunnyOrDie.com, který zprostředkovává zábavná videa a kombinuje obsah, generovaný samotnými uživateli s exkluzivním, originálním obsahem. O rok později startup získal velkou investici od Sequoia Capital, příští rok s ním uzavřela dlouhodobé partnerství HBO. Na jednom ze svých šesti webů nyní obslouží téměř sto milionů unikátních uživatelů měsíčně.

9. Leonardo DiCaprio

Leonardo DiCaprio investoval 4 miliony dolarů do izraelského startupu Mobli, který je zaměřen  na sdílení fotek a videí. Společně s ním do startupu investovala i Serena Wiliams, Tobey Maguire a Lance Armstrong. Startup, který si kladl nemalý cíl rozdrtit v té době ještě nezávislý Instagram ve druhém kole vybral dalších 22 milionů.

8. MC Hammer

Doba největší slávy MC Hammera už dávno pominula a jeho jméno pomalu upadá v zapomnění, tak si bývalá hvězda našla novou zálibu: nyní je investorem Square Jacka Dorseyho a také se realizuje jako pravidelný mentor v některých startupových akcelerátorech.

7. Kim Kardashian

Tahle hvězdička toho na poli uměleckého průmyslu moc nedokázala, zato investorka je více než zdatná. Stala se spoluzakladatelkou online nákupní galerie ShoeDazzle, zaměřené na módní oblečení. Její startup již získal více než 60 milionů dolarů investic a velká část z této sumy pochází od pánů z Andreessen Horowitz.

6. Ellen Degeneres

Americká televizní hvězda Ellen Degeneres má zatím štěstí: startup Stamped, do nějž vložila 3 miliony dolarů, si již zanedlouho poté vyhlédla Marissa Meyer z Yahoo. Částka za akvizici není známá, podle odhadů se pohybuje v řádu desítek milionů. Ellen se také realizuje v oblasti social gamingu propojeného s charitou, a tak podporuje třeba projekt Sojo Studios, který se snaží změnit svět pomocí zábavy.

5. Lady Gaga

Zpěvačka Lady Gaga se na poli sociálních sítí a online prostředí umí pohybovat bravurně. Je aktivní na  všech sociálních sítích, je hvězdou YouTube a na chvíli měla pod palcem i Facebook prostřednictvím hry GagaVille – adaptace na FarmVille. Její poslední investicí je platforma Backplane, která se snaží propojovat celebrity s jejich fanoušky a o niž projevil zájem i Eric Schmidt z Googlu. Lady Gaga již nad Backplane vytvořila svou fanouškovskou síť LittleMonsters.com. Zpěvačka také investovala společně s Kanye Westem do projektu Turntable.fm

4. Justin Bieber

Mladá hvězda ví, jak se prodat: vydělává stovky milionů na prodeji desek, vlastním parfému, filmu o jeho životě, reklamě na YouTube a mnoha dalšími způsoby. Mladík je ale zároveň velkým fanouškem technologií a investoval do Stamped po boku Ellen Degeneres. Společně s ní také investoval do  Sojo Studios, dále do Spotify nebo aplikace pro zasílání zpráv Tinychat. jeho poslední investicí byla aplikace PhoneGuard, která zamezuje řidičům psát během řízení SMS zprávy.

3. Justin Timberlake

Justin Timberlake je mezi celebritami již proslulý svým zájmem o startupy. V současnosti je spoluvlastníkem MySpace a mimo to investoval například do startupů Stipple (platforma pro lepší monetizaci obrázků), Miso Media, Tapulous nebo Dekko (vše mobilní vývojáři).

2. Bono Vox

Frontman a zpěvák skupiny U2 Bono společně se svým kolegou Edgem udělali terno, když přes svou investiční firmu Elevation Partners relativně brzy – v červnu roku 2010 - investovali do Facebooku. Tato investice jim prý vynesla kolem 800 milionů dolarů. Nyní Bono čeká na to, jak se mu vyplatí investice do Yelpu nebo Dropboxu, kde se mu snad poštěstí víc, než při investici do Palmu (která mu však i tak vynesla nějaký ten milion). Bono ovšem dělá i špatná rozhodnutí – takovým byl například vstup do online operací Forbesu, kdy při tehdejší valuaci 750 milionů dolarů Elevation Partners poskytlo 300 milionů. Nyní se valuace pohybuje kolem 100 milionů dolarů. Také projekt Move.com nedopadl slavně – od Bonovy investice se jeho hodnota propadla asi na polovinu.

1. Ashton Kutcher

Naprostá hvězda mezi investujícími hvězdami. Ashton Kutcher se svou investiční firmou A Grade Investment (založenou v roce 2011) již vstoupil do projektů, jako je Skype nebo Foursquare, Airbnb, Flipboard, Hipmunk, Dwolla a řady dalších. Mezi poslední projekty, do nichž vložil své peníze, patří The Hunt, invi nebo Propeller, platforma, umožňují rychlé vytváření a update aplikací bez nutné znalosti kódu.

Jak jsou na tom české celebrity?

Nutno říct, že české celebrity se do investování v oblasti technologií příliš nehrnou. Pokud se již vůbec do investic v této oblasti pustí, jedná se spíše o konzervativnější technologie, jak napovídá třeba nedávná investice Tomáše Berdycha nebo Terezy Kerndlové do slunečních elektráren.

Zdroje:

https://goo.gl/SdcYX

https://crunchbase.com/

Zdroj obrázků:

https://goo.gl/SdcYX

Komentáře

Nahoru