Dnes vyšlo 15 článků

Tomuto programu stačí minuta vaší nahrávky, aby napodobil váš hlas

Společnost Lyrebird vyvinula software na bázi strojového učení, kterému stačí pouhá minuta nahrávky vaší mluvy, aby dokázal váš hlas dokonale napodobit. Program se jmenuje stejně jako společnost, která za ním stojí, tedy Lyrebird. A nový algoritmus vytvořili vědci v laboratoři MILA lab na kanadské University of Montréal.

Speciálnímu softwaru, který může přinést vedle zábavy i spoustu problémů, stačí jedna minuta záznamu hlasu, aby jej dokázal perfektně imitovat. Autoři plánují svůj vynález dodávat ve formě vývojářských knihoven (API) dalším vývojářům, kteří budou moct funkci použít ve svých aplikacích. Systém dokáže napodobit například hlas českého prezidenta.

turntable-1337986_1280

Zdroj: Pixabay

Program Lyrebird, který získal název podle australského ptáka schopné napodobit zvuky z okolí, využívá strojové učení, respektive hloubkové neuronové sítě. V praxi to znamená, že se učí na vzorcích, podle nichž potom sestaví nový obsah, což je v tomto případě audio. Dokonce program zvládne intonace, a tak ne vždy stejnou větu řekne stejně.

Aby byl imitovaný hlas opravdu důvěryhodný, umožňuje software ještě nastavení dikce, intonace, emocí a podobně. Bohužel, tento program může být negativní dopad, protože aplikace by mohla například pomoct zločincům obcházet hlasem aktivovaná zabezpečení systémů.

„Naše technologie vyvolává důležité společenské otázky. Zvukové nahrávky jsou nyní považovány za silný důkaz. Mohlo by tedy dojít ke zneužití naší technologie, například k manipulaci, dehonestaci a dalším problémům souvisejícím s krádeží hlasu někoho jiného. Tím, že naši technologii představíme veřejně, chceme předejít rizikům. Doufáme, že si všichni brzy uvědomí, že taková technologie existuje a že je možné kopírovat hlas někoho jiného. Obecněji bychom chtěli upozornit na problematiku důkazů, jakými by v blízké budoucnosti mohly být zvukové nahrávky,“ uvádí firma.

Zdroj: Technet

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru