TomTom navigace: Od kolébky na vrchol

TomTom NV je nizozemská společnost specializující se na výrobu navigačních a mapových produktů. V portfoliu má vedle navigačních systémů pro osobní a nákladní vozidla také akční kamery, sportovní hodinky či systémy pro správu vozového parku. Historie společnosti, která na evropském trhu s navigačními zařízeními dominuje, se začala psát v roce 1991.

Společnost se sídlem v Amsterdamu zaměstnává přes 4 000 zaměstnanců po celém světě, přičemž výrobky prodává ve více než 41 zemích světa. Česká republika není výjimkou.

Výrobce zpočátku působil pod názvem Palmtop Software, který měli pod svými křídly Peter-Frans Pauwels, Pieter Greenlen, Harold Goddijn a Corinne Vigreux. A momentálně značka TomTom disponuje 57 pobočkami ve 37 zemích světa.

Hlavním milníkem amsterdamské firmy se stal rok 2008, kdy odkoupila Tele Atlas, tvůrce digitálních map, za 2,9 miliardy eur. Dalším velice významným rokem se stal rok 2012, kdy společnost Apple prozradila, že poskytovatelem mapových podkladů pro její aplikaci Mapy se stává právě TomTom. V neposlední řadě společnost TomTom podepsala smlouvu s americkou nadnárodní společností Uber, která mapové podklady používá pro aplikaci Uber drive.

navigace tomtom

TomTom START 25 Europe LIFETIME mapy, Cena: 3 553 Kč, Zdroj: T.S.Bohemia

LIFETIME mapy s bezplatnou aktualizací

Před několika lety značky navigačních systémů umožňovaly aktualizaci softwaru a mapových podkladů pouze za poplatek. Nicméně s postupným vývojem technologií se rozhodly uvolnit takzvané LIFETIME mapy, které garantují bezplatnou aktualizaci. Samozřejmě, také TomTom nabízí na webu TomTom.com aktualizace zdarma, přičemž celý proces je naprosto jednoduchý. A ve čtyřech krocích (viz níže) ho zvládne i laik.

K připojení navigačního zařízení k počítači budete potřebovat desktopovou aplikaci MyDrive Connect, kterou stáhnete na oficiálních stránkách výrobce zcela zdarma. A prostřednictvím aplikace můžete spravovat obsah a služby navigace TomTom (aktualizace mapových podkladů, aktualizace softwaru, obnova předplatných služeb).

Aktualizaci byste měli provádět pravidelně. Ale samotné zařízení vás po čase upozorní, že mapy jsou zastaralé x měsíců.

  1. Nainstalujte aplikaci MyDrive Connect.
  2. Po spuštění aplikace se zaregistrujte.
  3. Připojte navigační zařízení k počítači prostřednictvím kabelu USB, který je součástí balení.
  4. Aplikace MyDrive Connect se automaticky spustí.
  5. Po otevření se přihlaste a vyberte aktualizace, které potřebujete.
tomtom navigace

Úvodní obrazovka aplikace MyDrive Connect

Občas se může objevit chybové hlášení, že GPS navigace není připojená k počítači. Ale nemusíte zmatkovat, stačí USB kabel odpojit a znovu připojit. A pokud problémy přetrvávají, pravděpodobně bude problém se špatně nainstalovaným ovladačem USB anebo se samotným kabelem.

TIP: TomTom navigace pro osobní vozidla a motocykly

Čtenáři velice často vyhledávají recenze a tipy pro správný výběr GPS navigace. Prodejce T.S.Bohemia nám poskytl několik modelů navigací pro osobní vozidla a motocykly na vyzkoušení. A vybrali jsme vám z každé kategorie jeden tip, který nám nejvíce vyhovoval z hlediska funkčního vybavení.

S TomTom Rider 400 na motorce

Zhlédnout kus světa ze sedla motocyklu chce skutečně odvahu. Nicméně s navigací se na dvou kolech dostanete prakticky kamkoliv. Vyzkoušeli jsme navigaci TomTom Rider 400, která disponuje displejem o velikosti 4,3 palců a s rozlišením 480 x 272 bodů. A displej je přizpůsobený tak, aby ho motorkář mohl ovládat i v rukavicích. Nespornou výhodou je, že zařízení je vysoce odolné vůči povětrnostním vlivům a dešti, tudíž se nemusíte obávat, pokud na cestách spadne pár kapek.

Hlasové pokyny se přenáší přímo do helmy prostřednictvím technologie Bluetooth, a tak se zavčasu dozvíte, kdy budete odbočovat. Velice oblíbená je funkce Klikaté silnice, která vám naplánuje trasu přes adrenalinové zatáčky. V neposlední řadě vás rychlostní radary upozorní, kde šlápnout na brzdu.

Baterie je dostatečně silná a vydrží až 6 hodin provozu. Závěrem chválíme kompaktní rozměry, díky kterým navigace snadno zapadne do oblasti řídítek, aniž by omezovala motorkáře v řízení.

navigace 2

GPS navigace TomTom Rider 400 EU, Cena: 9 659 Kč, Zdroj: T.S.Bohemia

S navigací GO 61 do celého světa

Vyzkoušeli jsme také tři GPS navigace pro osobní vozidla, ale poměrem cena / výkon na plné čáře zvítězil model TomTom GO 61 World, který obsahuje doživotní přístup ke světovým mapám. Při zakoupení tohoto produktu máte k dispozici mapy celé Evropy. A pokud budete chtít vycestovat za hranice Evropy, můžete si ostatní mapy světa doinstalovat zcela zdarma podle potřeby.

Navigace zřetelně zobrazuje jízdní pruhy, a proto se i na několikaproudových komunikacích neztratíte. Velice užitečná je funkce Speak & Go, prostřednictvím které můžete ovládat zařízení hlasem. A když se během jízdy rozhodnete změnit cíl, nemusíte ztrácet pozornost nastavováním navigace, stačí dát hlasové pokyny.

GPS navigace má displej o velikosti 6 palců a s rozlišením 800 x 480 pixelů. Baterie vydrží 2 hodiny provozu bez nabíjení, což není příliš, ale na navigaci v cenové relaci do 6 000 korun je to optimální výdržnost.

navigace 3

GPS navigace TomTom GO 61 World LIFETIME Mapy, Cena: 5 959 Kč, Zdroj: T.S.Bohemia

 

Komentáře

Nahoru