Tomio Okamura – životopis podnikatele, spisovatele a možná i budoucího prezidenta

Tomio Okamura – životopis podnikatele, spisovatele a možná i budoucího prezidenta

V posledních týdnech se o Tomiu Okamurovi mluví především v souvislosti s jeho kandidaturou na prezidenta. Většině lidí se vybaví obraz Japonce s cestovkou (Mikitravel.cz), který nasbíral 50 000 podpisů a v lednu ji bude žádat o hlas. Okamura vystupuje proti korupci, byrokracii, vysokým dávkám pro ty, co je zneužívají, a rád by podpořil úplné rodiny. Myslí si, že v politice chybějí státníci s dlouhodobými vizemi. Za svou volební kampaň nechce utrácet. Své myšlenky podává velmi jednoduše, až naivně, a mnozí jej označují za populistu, který říká, jen to, co lidé chtějí slyšet. Jiní Okamurovi fandí a domnívají se, že by mohl pozdvihnout politiku. Podle volebních průzkumů volby nevyhraje. Přesto je rozhodně zajímavou osobou v české společenské scéně a také úspěšným podnikatelem. Proto si o něm povíme i něco my.

Tomio Okamura a jeho životopis

Tomio Okamura se narodil před 40 lety

Konkrétně 4. 7. 1972 v Tokiu.  Jeho matka pochází z Moravy, otec je Japonec. Rodiče se seznámili se na internetu, vyměňovali si maily, aby si procvičili angličtinu, poté jeho otec párkrát přijel do Československa a byla z toho láska. Okamurův starší bratr se narodil v Československu, ale poté se rodina přestěhovala do Japonska, kde se narodil Okamura a jeho mladší bratr.

První roky svého dětství tedy Okamura prožíval v Tokiu. Jeho otec byl velmi konzervativní a všechen čas trávil v práci. Matka neuměla příliš dobře jazyk a do Japonska nezapadala, s blonďatými vlasy a světlou pletí z ní cizinectví sálalo na dálku. Cítila se osaměle a začala trpět depresemi. Její stav se natolik zhoršil, že se vrátila léčit se do rodné země. Vzala chlapce s sebou. Nejstarší pobýval u babičky, ale Okamura s nejmladším synem se tam nevešli, poněvadž byt byl velmi malý, a dostali se proto do dětského domova. Okamura změnu prostředí špatně snášel, nelíbilo se mu tam a stěžoval si na šikanu. Připadal si zodpovědný za svého malého bratra, o kterého se staral. Celkově Okamura trpěl, necítil se doma v Čechách, ani v Japonsku. Všude byl cizincem a v obou zemích mu to dávali najevo.

Po absolvování střední chemické průmyslové školy se vrátil zpět do Japonska, kde se však nedokázal prosadit. Na vysokou školu neměl dostatek financí. Zkoušel podnikat s českým sklem, které nechal přivézt  z Čech, ale bezúspěšně. Nikdo s ním nechtěl obchodovat, protože přišel z ulice. Místní mu dávali najevo, že je míšenec, že je jiný. Hledání práce komplikovalo také koktání. Pracoval jako popelář a poté prodával popcorn a colu v kině, kde potkal svou ženu.

Když to nejde v Japonsku, zkusím štěstí v Čechách

V jednadvaceti letech odletěl Tomio do Prahy podívat se, zda se mu tu nebude dařit lépe. Doučoval japonštinu, ale nedařilo se mu. Výdělky kolem pěti tisíc měsíčně nestačily ani na živobytí. Jednoho dne zvedl zvonící telefon, který změnil jeho život. Cestovní agentura sháněla náhradu za průvodce, který vypadl, aby představil turistům Prahu. Jediná podmínka byla, aby mluvil japonsky. Okamurovi se do toho nechtělo, ale odměna pět set korun na hodinu ho zlákala. První zkušenost s prováděním dopadla dobře, Okamura složil průvodcovské zkoušky a začal se věnovat cestovnímu ruchu.

Brzy si všiml, že některé věci Japoncům nevyhovují. Například jídlo, Japonci některé pokrmy nechávali bez povšimnutí na talíři a velké kusy masa ve svíčkové je odrazovaly. Napadlo ho, že by mohl využít poprvé své odlišnosti, toho, že zná obě kultury, a začít podnikat na vlastní pěst. Odjel do Londýna na veletrh, kde přesvědčil dvě největší japonské cestovní agentury, aby mu svěřily do péče své klienty v Čechách. Podepsal s nimi smlouvu a začal bohatnout.

V čem Okamura podniká?

Podniká od roku 1994, a to především v pohostinství, obchodu, průvodcovské činnosti a překladatelství. Svůj celkový majetek odhaduje na 40 milionů korun. První milion si vydělal ve dvacetitřech letech. Nejvíce zisků přináší Okamurovi práce v japonské cestovní agentuře Miki Travel, Okamura pracuje jako vedoucí pracovník v její české pobočce Miki Travel Prague. Ročně k nám přes Miki Travel přijíždí přes 100 000 japonských turistů. Dále podniká v různých oblastech.

Od roku 2003 vydává Pivní magazín, ve kterém oslavuje národní nápoj a zároveň o něm přináší poučné informace. Angažoval se v pořadu České televize Den D, do kterého se mohl přihlásit každý, kdo byl přesvědčen, že má dobrý podnikatelský nápad. Projekty ovšem nakonec nebyly příliš úspěšné. Vlastní několik restaurací zaměřených na japonské pokrmy, a také dva obchody s japonskými surovinami JAPA, oba situované v Praze. Produkty lze koupit i na e-shopu. Okamura investuje také do umění a kupuje obrazy.

Okamura spisovatel

V roce 2010 vydal biografickou knihy – Český sen, která se hned po vydání umístila mezi deseti nejprodávanějšími tituly v České republice. V květnu 2011 vyšla kniha esejí Umění vládnout, která analyzuje současné společenské a politické problémy, nabízí k diskuzi konkrétní řešení a vize budoucího směřování naší země. V září letošního roku představil další knihu Umění žít, ve které přemýšlí, zda je možné prožít plnohodnotný život a jak to provést.

Další aktivity Tomia Okamury

Od roku 2004 do konce roku 2005 byl Okamura externím spolupracovníkem rádia BBC v Praze jako komentátor na problematiku Japonska. Roku 2009 se stal viceprezidentem Asociace českých cestovních kanceláří a agentur a jedná s médii. Okamura se věnuje také dobročinným projektům, je patron Fondu ohrožených dětí Klokánek. Je také členem občanského sdružení Borelioza CZ, které se snaží nemocným pomáhat.

Letos v říjnu byl jako nestraník zvolen í senátorem Parlamentu ČR za Zlínský kraj, teprve poté oficiálně oznámil kandidaturu na prezidenta. Již dříve se snažil ovlivňovat zákony. Zajímá se především o podnikání, veřejné zakázky, boj s korupcí, jak zabránit tunelování a jak omezit pravomoce exekutorů.

Prezidentské volby za dveřmi

Okamura nyní očekává, jak dopadnou prezidentské volby. Je nespokojen, jak jej vykreslují některá média, v únoru se ho velmi dotkl díl Reportérů pojednávající o jeho osobě (https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1142743803-reporteri-ct/212452801240008/obsah/191221-podnikatel-tomio-okamura/). Zdá se mi smutné, že takto zpracované reportáže nacházíme i u veřejnoprávního média v podobě České televize. Bližší pohled na Okamurovy názory  můžeme nalézt na jeho blogu (https://okamura.blog.idnes.cz/).

Okamura většinu svého života strávil v Československu a České republice a cítí se být více Čechem než Japoncem. Naši vlast má rád.  “Sjezdil jsem celý svět, všechny kontinenty s výjimkou Antarktidy a i na tom nejexotičtějším místě se stejně za chvíli začnu těšit na Prahu. Takové město, takové lidi a takové možnosti nenajdete nikde na celé planetě. Tady jsem doma a tady je mi taky nejlíp.“ (https://www.financnici.cz/tomio-okamura).

Další zdroje:

https://www.tomio.cz/o-mne/

https://zpravy.ihned.cz/politika/c1-58047100-planuji-skromnou-kampan-tvrdi-tomio-okamura-politiky-chce-trestat-za-utraceni

https://www.ceskatelevize.cz/porady/1186000189-13-komnata/208562210800041-13-komnata-tomio-okamury/

https://dialog.ihned.cz/c1-52868790-tomio-okamura-muz-ktery-se-neboji-rict-cokoliv-chcete-slyset

https://www.podnikatel.cz/clanky/tomio-okamura-kup-zivnostak-dostanes-obcanstvi/

https://www.japafoods.cz/

https://www.fragment.cz/aktuality/tomio-okamura-se-zamysli-nad-umenim-zit-a241282

Komentáře

Nahoru