Dnes vyšlo 15 článků

Tomb Raider je opět na scéně

Žánr: Akční, adventura, akční adventura, 3d person akce
Platforma – PC/ PS3/ XBox
Forma: zdarma
Multiplayer: ano
Vydání – 05.03.2013
Vývojáři: Crystal Dynamics, Eidos Montreal
Autor recenze – Patrik Chlumecký

Lara Croft se vrací na monitory počítačů i obrazovky herních konzolí. Je vylepšená, mladší, hezčí a má konečně pořádný šmrnc, nebo je to jako vždy úplně jinak? Na tuto otázku se snažím nalézt odpověď po mém dohrání této hry.

Minimální požadavky

OS: Vista or Win 7/ 8/XP
CPU: – Intel Core2 Duo 1.86 Ghz (E6300)
GPU:AMD Radeon HD 2600 XT
HDD: 4GB free
RAM: 1GB Memory (2GB on Vista)
DX: Direct X 9.0c

Tomb Raider opět na scéně

Na pultech obchodů se před nedávnem objevil v řadě už devátý díl této kultovní série. Tentokrát se vývojáři vracejí o několik let vzad. Přesněji do období, kdy se Lara teprve stávala Larou a ještě ani netušila, co jí čeká za osud. Určitě nepředpokládala, že se stane módní ikonou, filmovou předlohou a herním sex ideálem nového tisíciletí. Ano, přesně tak. Lara se v tomto restartu dočkala řádné obměny.

Neočekávejte žádnou spojitost ani návaznost na předchozí tituly. Nový díl si jde svou vlastní neprošlapanou cestou skrze tajuplný ostrov, který budete jako trosečnice nucena prozkoumat. Řešení hádanek, vypjaté situace, lovecké zbraně a dokonala flora.

Skalní fanda nejsem, ale…

11Na začátku své recenze musím podotknout, že nepatřím ke skalním fanouškům této série, takže nemohu objektivně hodnotit a srovnávat s díly, které předcházely tvorbě studia Crystal Dynamics.. Právě od nich jsem do podzemních kobek s Larou zavítal úplně poprvé a musím přiznat, že na mne hra zanechala dojem po všech stránkách věci.

Příchod nového restartu mne tedy nenechal příliš chladným, avšak něco mi říkalo, že to nebude už takové, jako to bývalo. To nezaměnitelné kouzlo a půvab této velkolepé série se tímto krokem může stát tím posledním, co od ní vzejde. No nic naplat, otevírám krabičku, která čpí novotou a vkládám do CD ROMky.

Lara Croft zaujme jak nové, tak i skalní fandy

Řekněme si to na rovinu. Lara Croft má naprosto úžasnou grafiku. Vizuální koncept ostrovu ve mně zanechal specifické kouzlo. Líbila se mi jak animace mladičké Lary, tak i okolní prostředí a to nejen z bezprostřední blízkosti. Grafika je skvěle optimalizovaná. Rovněž jsem ocenil, že nejde jen o titul, který by těžil ze slavného názvu. Hráčům je předložen dlouhý a velice poutavý příběh. Tuto parádní akci zkrátka za den nedohrajete, takže velké plus. Pokud si ještě vzpomínáte na původní Laru, kde bylo nutné přeskákat téměř nekonečnou řadu překážek, přičemž vás jediné zaváhání dostalo opět na začátek, tak zde nic takového nehledejte.

Hra je plynulá a to bez větších zákysů. Z tohoto hlediska se mi nový Tomb Raider líbí ještě více. Já osobně se u hry chci odreagovat a určitě nemám zájem se škrábat do závratných výšin bez špetky nápadu. Zde to vývojáři odvedli na jedničku. Mnohdy je atmosféra natolik hustá, že jen běžíte a vše okolo se vám doslova hroutí pod nohama.

Akční adventura nabízí mnohé

Velmi příjemným zpestřením jsou ukryté hrobky. Osobně mne občasně bavilo si zahrát na jejich vykradače. Jde o tzv. skryté úkoly neboli side questy. Dávejte si však pozor, hra není zrovna pro mladé hráče. Když mne poprvé zasáhli šípem, stal jsem se svědkem celkem morbidní sekvence, kdy Lara umírá. Jednou se udusí, po druhé ji vystřelí z lebky kus mozku, takže nic pro slabší povahy. Hra si nebere žádné servítky. Krve a zamordovaných těl je na ostrově požehnaně.

I zde nalezneme mouchy

Stejně jako v jiných hrách, i zde jsem narazil na nesmyslný sběr beden s matičkami k upgradu zbraní. Dle mého názoru jde o rušivý element, který vás odklání od hlavního příběhu hry. Šplhání pro ně zabírá příliš času a je to nudné, jako lézt na vysílací věže ve Far Cry. Rovněž je nedomyšlené rychlé cestování. Chápu, že jde o urychlení hry, ale proč mne vývojáři pouští i do míst, kde jsem nikdy nebyl?

Pak jsem se dozvěděl, že stačí vyčistit jen jednu cestičku od nepřátel, která vede k táborovému ohni (možnost se přemisťování je jen mezi tábory) a hned se mi otevírá cesta k rychlému cestování do oblasti.

Lara Croft je zábavnou hrou, která potěší nejen nové hráče a těch chyb zase tolik nemá. Za mne jde o povedené dílo. I přes několik chybek, které se dají překousnout převažují klady a tím je jednoznačně grafické zpracování.

Komentáře

Nahoru