Tomáškovy křížalky: Příjemný přivýdělek, nebo produkt nucené dětské práce?

Facebook je mocné médium, ale vydělávat za pomocí propagace na něm mohou jen dospělí lidé. Pravdivostí tohoto tvrzení jsem si byl až donedávna vcelku jistý. K zapochybování mě do určité míry donutily až Tomáškovy křížalky. Situace, kdy školou povinný malý klučina prodává sušená jablíčka na trzích a ke své propagaci využívá Facebook, je poměrně diskutabilní a v určitém ohledu se může dokonce jednat o dětskou práci…
Tomášek na trhuTomášek si chce vydělat na nový počítač

O tom, že práce šlechtí, není naprosto žádný pochyb! Který z nás rodičů by nechtěl mít dítě, jež si je ochotno vydělat samo? Většina dětí pouze sedí doma, a to často až do dospělého věku a rodiče jim fungují jako „ Mama and Papa hotely“.

Tomášek je jiný. Jelikož jasně ví, že od rodičů prostředky na nový počítač s kvalitní grafickou kartou nedostane, rozhodl se vydělat peníze sám.
Tomášek a sušičkaJak Tomášek vydělává?

Cesta k penězům pro jedenáctiletého kluka není zdánlivě až tolik trnitá. Doma si v sušičce za asistence rodičů nasuší jablíčka, která předtím nakrájí. Vzniknou tak křížaly, jež poté zabalí do sáčku. Ten opatří etiketou a vyráží na trhy, kde si pomalu vydělává na svůj nový počítač. Mnohdy sáčky také přímo zákazníkům posílá poštou.
Tvrdá práce

Důvtipná propagace na Facebooku

Začátky každého podnikatele jsou poměrně náročné. Pokud někdo zahájí svou kariéru již v 11 letech, klobouk dolů. Tomášek jako marketingový nástroj využil svého facebookového profilu. Už nyní mám skoro 3500 fanoušků, což je obdivuhodné číslo. Na svém profilu píše prakticky o každé akci, která jej čeká a svou činnost propaguje fotografiemi zachujícími především výrobu křížal a jejich prodej.

Definice dětské práce

Dětská práce je jakákoli pracovní činnost dětí, která negativně působí na jejich zdraví a duševní rozvoj. Také se jedná o činnost, která dítěti brání v dosažení vzdělání. V současné době takto bohužel pracuje více než 200 milionů dětí.

Koupel po práciJedná se o dětskou práci?

Podle všeho se o dětskou práci nejedná, jelikož Tomáškovi v žádném případě jeho prodej křížalek nebrání ve vzdělání. Školní docházka není nijak omezena a Tomášek se může vzdělávat dle vlastních potřeb.

Problém může nastat pouze z hlediska toho, že prodává křížalky na trhu. Tady stojí poměrně dlouhý čas v zimě. To už možná úplně v pořádku není. Závěr si musí udělat každý sám. Já bych ale jako rodič rozhodně své dítě v něčem, co jej baví a vytváří v něm pozitivní přístup práci, v každém případě podporoval! Pokud navíc umí využít komunikaci na Facebooku takto efektivně, je mu to jen k duhu!

Zkušený učitel na základní škole, který se zajímá o vše možné i nemožné. Copywriter orientující se na různou tematiku. Spoluvlastník úspěšného webu www.inzahrada.cz a majitel webů www.nasdum.eu,www.nasezahrada.com,www.filmyprokazdeho.eu a dalších. Svými texty snad nikoho neunudím a budou se líbit...

Komentáře

  • Petr

    Snad mu rodiče přispějí alespoň tím, že nebudou chtít zaplatit elektřinu, ovoce a pronájem sušiček na ovoce.

Nahoru