Dnes vyšlo 15 článků

Tomáš Kováč: Zásadní vliv na můj pracovní život měl můj otec (3/3)

Tomáš Kováč: Zásadní vliv na můj pracovní život měl můj otec (3/3)

Je to Pan učitel s velkým P. Používá moderní technologie. Nebojí se jít s dobou. Používá při výuce tablety. Tomáš šel tak daleko, že před pár lety sehnal přes sponzory pro každého svého žáka iPad. V první části našeho rozhovoru nám Tom popsal, jak začínal. V druhé části nám řekl některé výhody a nevýhody iPadů. Dnes tu máme poslední část, ve které si budeme s Tomem povídat o jeho dráze učitele. 

Jaké aplikace využíváš během vyučování?
Ajajaj, to je opravdu široká otázka. Aplikace, které využívám, najdeš na mých stránkách v sekci Aplikace pro iPad, kde mám popsané jejich konkrétní užití. Ale co patří  mezi opravdu top 5, tak je to Book Creator, Move and Mach, Bitsboard, Math Board a v poslední době Garage Band.

Ty sám školíš dokonce i samotné učitele a ukazuješ jim, jak mají tablety využívat k efektivní výuce. Rovnou se tedy zeptám, co je přesně učíš? A existuje ještě nějaká škola, kde se používají tyto interaktivní pomůcky také v takovém hojném počtu jako u vás ve škole? Pokud ano, tak v čem nejčastěji dělají chyby učitelé, kteří vyučují podobným stylem jako ty?
V dnešní době se již tablety na školách objevují v hojném počtu. Většinou jsou to ovšem “tabletové” učebny, kam dochází více učitelů a žáků. Já využívám systém 1:1. Laicky řečeno: Žádné jiné třídě iPady nepůjčíme. Každý máme jeden 🙂

Příliš nerozumím další otázce. Ty znáš někoho, kdo dělá chybu při výuce tabletů? Proč by měly dělat chyby? Já možná taky dělám chyby.

A když už řešíme ty chyby, tak jakých nejčastějších chyb se dopouští zkušení i nezkušení učitelé na školách u nás? Co bys jim vytkl a proč?
Nechci nikomu nic vytýkat. To je jejich věc.

Tome, kdo je tvým učitelským vzorem a proč?
Je mi líto, ale nejspíš nemám svůj učitelský vzor.

 A zkus si prosím vzpomenout ještě na jméno jednoho člověka, který měl největší vliv na tvůj osobní či pracovní život. A opět prosím zkus vysvětlit, v čem měl na tebe tak zásadní vliv. Děkuji.
Zásadní vliv na můj pracovní život měl můj otec, který mi daroval iPhone. A to nemyslím nyní jako žert. Kdybych se s tím přístrojem nesetkal, tak nejsem tam, kde jsem.

png;base64eadee20e111de3b8

I spojením několika iPadů se dají naučit zajímavé věci

Práce učitele je velice náročná činnost, pokud ji člověk bere zodpovědně. Přesto je většinou dosti málo ohodnocená. Proč si myslíš, že tomu tak je?
Co znamená málo ohodnocená? Myslíš finančně? Nebo sociálně? Učitel, který vystuduje vysokou školu, má 20 tis. hrubého. Právník, který vystuduje má 15 tis. Kdo má dnes nástupní plat 20 tis? Jasně, mně nemohou stoupat platově výše.

Myslíš si, že aktuální systém ohodnocování učitelů nahrává tomu, že ti kvalitní jdou raději do soukromého sektoru, zatímco ti, kteří nejsou tak kvalitní, tak zůstávají? Nebo to není pravda?
To nevím. Minulý rok jsem byl finančně ohodnocen relativně dobře. Byly nějaké granty. Letos je to horší. Mám možnost pracovat – školit – ještě o prázdninách i mimo ně, tak si mohu něco přivydělat. Ale je určitě pravdou, že pokud má učitel schopnosti a nabídnou mu práci, která jej bude naplňovat za 2 x větší peníze, tak to musí přece vzít.


Tomáši, poslední otázka na závěr. Co bys přál českému školství? Co by se podle tebe mělo změnit, aby opět čeští učitelé získali zpět respekt, který mívali kdysi před lety, kdy byli brání za ty nejlepší vzdělance v zemi?
Aby byli bráni za nejlepší vzdělance v zemi, tak musí být asi nejlépe vzdělaní. Což se mi na pedagogické fakultě nepotvrdilo.  Ale podle mě nikdo z učitelů nechce být považován za nejlepší vzdělance. Jenom mi jde o to, aby byla naše práce oceňována z řad dětí a rodičů (ředitel už nějakou tu odměnu občas hodí 🙂 ). Pokud já, jako učitel dělám práci, za kterou jsem oceňován, tak ji asi dělám dobře. Pokud ne, tak se musím nad sebou zamyslet.

png;base6433331a0357cade0b

Učení písmenek na iPadu

Přečetli jste si doopravdy celý rozhovor? Pokud ne, přečtěte se i první a druhou část!

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru