Tohle dětem nekupujte: 10 nejvíc nebezpečných hraček všech dob

Tohle dětem nekupujte: 10 nejvíc nebezpečných hraček všech dob

Každým rokem se stahují z prodeje miliony a miliony hraček. Některé se mohou rozpadnout na malé části, některé obsahují nebezpečné materiály a barviva. Seznam nebezpečných hraček se vyplatí sledovat. Není totiž výjimkou, že díky nim děti umírají. A jak by vypadal výčet těch nejhorších hraček, které se nikdy neměly objevit na prodejních pultech?

 

1. Kriminálka Las Vegas se špetkou azbestu

Sada pro otisky prstů vznikla na základě populární Kriminálky Las Vegas. Otisky prstů se daly sbírat pomocí štětečků a speciálního prášku. Který, jak se ukázalo, obsahoval z 5 % azbest. Hračka byla v listopadu 2007 zakázaná, jenže její výrobce, CSI Consumer Products, se rozhodl ji v obchodech ještě chvíli ponechat. Alespoň do Vánoc. Celé to ale nakonec dobře dopadlo díky stížnostem organizace Asbestos Disease Awarenes.

 

hračky

 

2. Magnetix

Z plastových částí stavebnice se daly získat magnety, které mohla batolata spolknout. Na tom by nebylo až tak nic špatného, kdyby magnety prošly zažívacím traktem. Místo toho se však mohly spojit a například omezit krevní zásobování jednotlivých orgánů. Výsledkem mohla být pomalá a velmi bolestivá smrt, což se stalo v roce 2005 téměř dvouletému Kennymu. Dalších 34 dětí bylo zraněno, než v roce 2006 hračku konečně stáhli z prodeje.

 

nebezpečné hračky

 

3. Potápějící se plavidla

Původním úmyslem bylo stvořit něco lepšího než nafukovací kruh. Pásky v dolní části plavidel však byly příliš ostré a tak se občas stalo, že se plavidlo nařízlo a samozřejmě vypustilo. 4 miliony plavidel zmizely z obchodů v roce 2009 potom, co se 30 dětí téměř utopilo. Výrobce dostal pokutu 650 000 dolarů, protože po dobu 6 let o problému velmi dobře věděl.

3_0

 

4. Karetní Hanna Montana s olovem

Olovo je po arsenu druhým nebezpečným prvkem, který lze nejčastěji doma najít. V karetní hře Hanny Montany jej dokonce bylo nalezeno téměř osmkrát tolik, než je povolené množství. Hra však stažená z prodeje nebyla, olovo bylo přítomné jen v obalu.

 

hračky

 

5. Korálky s rohypnolem

Takzvané Aqua Dots byly oblíbenou hračkou roku 2007. Malé korálky se daly naaranžovat do různých tvarů a po stříkanci vody se kuličky slepily dohromady. Jenže, malé děti po hraní s Aqua Dots začínaly zvracet a omdlívat. V čem byl problém? Lepidlo obsažené v kuličkách se pomalu měnilo do sloučeniny GHB, drogy příbuzné rophypnolu. Výrobce obvinil čínské dodavatele, ale hračka v obchodech zůstala pod názvem Pixos.

 

5

 

6. Nenažraná panenka

Hračka s prodeji v miliardách dolarů. Mechanické čelisti panenky měly ukousnout prstíky a vlásky zlobivým dětem. Baterií poháněný systém však neměl tlačítko stop… čelisti se aktivovaly v blízkosti předmětu, ale panenka nerozlišovala, zda to je nějaká dobrota, nebo prsty dítěte. Hračka z obchodů zmizela, pochopitelně až po Vánocích.

nebezpečné hračky

 

7. Past na batolata

Všichni známe ten filmový moment, kdy kořist stoupne do sítě, smyčka se stáhne a síť s kořistí vyletí vzhůru. Někdo dostal nápad provést to samé s batolaty. Sítím bohužel chybět systém, kterým by se podle potřeby okamžitě otevřely. 12 dětí zemřelo mezi lety 1985 a 1994, jak se snažily ze sítě dostat ven, a velké množství bylo zraněno.

7

 

8. Pozemní šipky

Pointa obřích šipek spočívala v jejich házení na vytyčená místa na trávníku. A děti bohužel brzy našly další způsoby, jak je využít. Po smrti tří dětí byly zakázané a neprodané kusy bylo doporučeno zničit.

 

8

 

9. Trochu větší kuličkovka

Austin Magic Pistol, dětská zbraň poháněná plynem. Pokud se chemikálie uvolněná při výstřelu smíchala s vodou, explodovala a plastové kuličky vystřelila na vzdálenost až 70 stop (20 metrů).

 

9

 

10. Hrátky s uranem

Asi se shodneme na tom, že uran mezi dětské hračky opravdu nepatří. Jiného názoru byli tvůrci sady nástrojů pro pokusy. Mimo uran, ke kterému byl přiložený ještě objednávkový list pro další vzorky, sada obsahovala určitou komponentu střelného prachu a jed. Hračka se prodávala v padesátých letech.

 

10_0

Zdroj + foto: takejusticeback.com, toybook.com

Studentka informatiky, občasná copywriterka, milovnice čokolády. Mezi její zájmy patří on-line marketing, sociální sítě a psaní článků. Na jejím Pinterestu najdete přes 900 fotek, což je pro ni stále málo.

Komentáře

Nahoru