Tma na internetu aneb Když válkou je warez

Tma na internetu aneb Když válkou je warez

Dne 16. ledna 2010 vystoupil jako host v pořadu televize ČT2 Hotel Insomnia, pan Radek Bradáč (rozhovor), zakladatel nejúspěšnějšího českého centra nelegálního stahování, známého i jako warez fórum na adrese Warforum.cz. Pan Radek Bradáč, známý i jako Mr. Brady, zde popisoval možné aktivity na svém fóru, k čemu slouží a jak funguje a popsal i cestu filmu až k němu. Celý díl pořadu si můžete shlédnout v Archívu ČT a v tomto článku se trochu podíváme tam, kde je válkou warez.

Co to je Warforum.cz?

Většina z Vás jej určitě zná. Fórum bylo založeno 29. dubna 2004 a je poháněno klasickým, volně stažitelným systémem phpBB2. Je rozděleno na několik sekcí, ve kterých můžete stahovat hudbu, filmy, erotiku, software, ale i například diskutovat, hrát textové hry nebo se radit se zkušenějšími ohledně PC nebo práva. Zajímavý je fakt, že dle slov jeho zakladatele bylo založeno z nudy a dnes má přes 550.000 registrovaných uživatelů a skoro 7 a půl milionu příspěvků.

Warforum samozřejmě nespravuje jeden člověk. V současné době má 100 zapsaných moderátorů spravujících různé sekce, kde se starají o pořádek, duplicitní příspěvky, aktuálnost linků, či udržují přehlednost pomocí seznamů děl ke stažení. Faktem je, že podobné fórum nenabízí nic jiného, než textovou podobu odkazu na různé Share servery, mezi které patří například nejznámější RapidShare.com. Díky registraci se mohu dostat až k již zmíněnému odkazu a zde končí můj zájem o Warforum. Pomocí odkazu si mohu stáhnout dílo, bohužel ne vždy jen tak bezstarostně. Většina Share serverů nabízí pomalé, či omezené stahování zdarma a pouze za příplatek si mohu stáhnout bez problém to, co chci.

Jak se proti tomu bránit?

Pokud výrobce vydá svoje dílo a to se dostane do počítačů lidí po celém světě bez placení, je těžké se proti tomu bránit. Výrobce dokáže zarazit možnost stahování díla z určitého serveru, který by měl soubor na jeho žádost smazat. Bohužel se však nedostane do počítačů oněch lidí a to ani nemluvě o tom, že ne s každým Share serverem je tak lehká domluva. Naše oblíbené Warforum tedy může na jednu stránku působit jako propagující faktor nějaký Share server, tedy upozorní návštěvníka o tom, že si může ono dílo stáhnout. Na druhou stranu však může pomoci i výrobci postupně promazávat Share servery.

České zákony zatím jasně neříkají, zda-li je warez legální, či ne. Nesmíme zapomenout na fakt, že filmy a hudba jsou něčím jiným, než software. Zákon umožňuje stažení si díla v případě, že bude použito pouze pro osobní a neziskové účely, tedy v případě, že jej nebudu dále šířit, či dokonce prodávat ve stánku před svým domem. To se však týká pouze hudby a filmů. V případě softwaru je to jinak a to přesně naopak. Jeho stahování a sdílení je proti zákonu a jedinou možností je si program zakoupit v obchodě a využívat na svém PC.

Co se stane s takovým filmem?

Jak se ale dostane například film na podobné warez forum, jako je Warforum.cz? Možností je několik. Někdo si může skutečný film zakoupit a doma jej nahrát do počítače, následně na internet a už stačí jen vložit link do fóra. Druhou možností jsou takzvané kinoripy, kdy si daný člověk sedne do kina s kamerou a natočí nekvalitní záběr filmu. Ten už stačí jen nahrát a dát k dispozici stejnou cestou, jako u předchozího příkladu.

Mnoho filmů se však dostane do podvědomí lidí a warez fór ještě před jejich oficiálním spuštěním. Pak už zbývá jen najít toho, kdo film „prodal“, respektive kde unikají informace a záběry. I podobných případů zde bylo mnoho.

A jak to končí?

Kdybychom měli odbočit od známých warez fór, které zase tolik kauz nezažívají, určitě bychom zapátrali v paměti a vzpomněli si například na úspěšnou peer-to-peer hudební službu Napster, která umožňovala uživatelům jednoduše stahovat hudbu. Byla založena v roce 1999 a v roce 2001 byla po zažalování skupiny Metallica vypnuta. Skupinu pobouřila přítomnost dema její písničky I Disappear, která po síti pobíhala dávnou před jejím oficiálním ohlášením.

Dalším zajímavým centrem dění je například pirátská zátoka zvaná The Pirate Bay omílaná hlavně v nedávné době. Server nabízel nepřímou cestou možnosti stažení software. Server však vydržel a dokonce se několikráte stěhoval. Nakonec byla čtveřice zakladatelů zatčena na jeden rok natrvdo a k tomu musí zaplatit až 30 miliónů švédských korun.

Tisková zpráva České protipirátské unie ze dne 6. května 2009 vyvolala také vysoké ohlasy. Byl totiž zatčen známý uploader ze Strakonic. Ten totiž 10 dní po vydání filmu Nestyda umístil jeho kopie na devět různých Share serverů a odkazy na ně na dvě nejznámější česká warez fóra. Tím zřetelně přispěl k dalšímu šíření filmu a logicky tak způsobil výrobci značné škody. Následně mu hrozil trest odnětí svobody na šest měsíců až pět let, peněžitý trest do pěti miliónů korun a ještě k tomu trest propadnutí věci. A podobných případů je více.

Na závěr bych snad mohl jen dodat menší úvahu, která možná rozproudí Vaši diskuzi pod článkem. Pokud se někdy v budoucnu upraví zákony ČR do takové podoby, že warez bude tvrdě trestán a zmizí z našeho podvědomí, lidé najdou další možnost, jak bezplatně stahovat a získávat hudbu, filmy a další. Dle mého osobního názoru se proti tomuto bránit nedá, respektive se zatím nenalezl způsob. Některé země odpojují od internetu, sledují a podobně se brání. I tak si myslím, že si warez a jeho obdobné podoby vždy najdou svoji cestu, je jen otázka – jakou? Co myslíte Vy?

Komentáře

Nahoru