Dnes vyšlo 15 článků

Titulky k filmům: kompletní průvodce hledáním, používáním i vytvářením

Titulky k filmům: kompletní průvodce hledáním, používáním i vytvářením

Sledujete rádi filmy či seriály s originálním dabingem? Pokud ano, možná pro vás bude tento článek užitečný. Dozvíte se v něm, kde sehnat ty správné titulky k danému filmu nebo seriálu, jak je nastavit, aby správně „seděly“ na dané video, a jak je případně jinak upravovat. Povíme si také, jak vytvořit titulky vlastní.

Kde hledat?

Máte nový film/seriál v původním (cizojazyčném) znění a chcete si pro něj najít české titulky? Nabízí se hned několik možností, jak na to. Pokud se jedná o seriál, nejlepším řešením pravděpodobně bude pokusit se vygooglit si nějaké české fanouškovské stránky. Jestliže tyto stránky za něco stojí, obvykle jsou na nich titulky ke stažení. Někdy dokonce i ve více verzích, takže obvykle najdete nějaké, které budou sedět. Tím myslím to, že nebudou napřed, nebo naopak zpožděně, s videem. Titulky naleznete například na fanouškovských stránkách seriálu Family Guy (Griffinovi) nebo seriálu How I Met Your Mother (Jak jsem poznal vaší matku) a mnoha dalších.

Seriál How I Met Your Mother

Další možností jsou stránky určené přímo pro stahování a nahrávání titulků. Jednu z nejlepších a nejobsáhlejších českých titulkových databází naleznete na adrese www.titulky.com. Pomocí fulltextového vyhledávání snadno naleznete titulky, které hledáte. Titulky je možné stahovat bezplatně a i bez registrace. Pokud však titulky nejsou starší než 14 dnů, je nutná pro jejich stažení registrace. Ta je ovšem také zcela bezplatná, takže v tom není problém. Dalšími podobnými stránkami jsou např. www.opensubtitles.org/cs nebo speciálně pro seriály https://www.serialzone.cz/titulky/.

Pokud se vám nechce titulky „zdlouhavě“ hledat, je zde jedno ještě pohodlnější řešení. Tím je program pro přehrávání médií BS Player. Jedná se o jeden z nejlepších freeware přehrávačů, které lze sehnat. Pokud máte video v původním znění a chcete k němu stáhnout titulky, stačí ho v tomto programu spustit a BS Player začne sám vyhledávat titulky na nejrůznějších serverech, a také vám zaškrtne ty, které s největší pravděpodobností budou určeny právě pro vaši verzi videa. Nakonec jen kliknete na Stáhnout, titulky se uloží do počítače a nahrají se do videa.

Jak vybrat ty správné titulky?

Pokud jste už někdy nějaké titulky hledali, jistě jste si všimli, že jich k jednomu filmu nebo seriálu obvykle existuje více. Nabízí se tedy otázka: „Jak vybrat ty správné?“. Na většině stránek pro stahování a nahrávání titulků, je u nich obvykle zobrazena velikost videosouboru, pro které jsou titulky určeny. Tato velikost se udává v bytech, a to proto, že pokud máte video se stejným počtem bytů, je velice nepravděpodobné, že by tyto titulky neseděly. Stačí jen kliknout na videosoubor pravým tlačítkem myši a poté kliknout na Vlastnosti. V zobrazené tabulce najdete údaj Velikost a tam je v závorkách velikost souboru v bytech. Pak už jen stačí najít titulky se stejným údajem a máte vyhráno!

Žádné titulky nesedí. Co teď?

Zkusili jste všechny z uvedených možností, ale přesto jste nenalezli žádné titulky, které by na váš film dokonale seděly? Všechny se zpožďují, nebo naopak předbíhají? Nezoufejte, občas pomůže drobná úprava. Tyto problémy s titulky jsou zaviněny časováním. V podstatě se dají problémy s časováním rozdělit do 2 podkategorií.

U první podkategorie jde o to, že ve vaší verzi filmu je na začátku něco navíc, nebo naopak něco chybí oproti verzi, pro kterou byly vámi stažené titulky vytvořeny. Může se například jednat o úvodní titulky atd. Kvůli tomu vám v průběhu celého filmu jdou titulky třeba o 20 vteřin napřed či 20 vteřin pozadu. Tento problém se dá velmi jednoduše vyřešit pomocí programu Posun titulků, který si můžete stáhnout například zde. Je to jednoduchá aplikace, ve které pouze nastavíte cestu k výchozímu souboru s titulkami a poté o kolik se mají titulky posunout dopředu či dozadu. Program podporuje nejběžnější formáty titulků SRT a SUB.

Náhled programu: Posun titulků

Druhou podkategorií problémů s časováním jsou problémy s časováním titulků na verzi videa s jiným FPS. V podstatě jde o to, že některé verze filmů mají o několik málo snímků za vteřinu více nebo méně než jiné. Tento nepatrný rozdíl v rychlosti jednotlivých verzí způsobí, že pokud si stáhnete nesprávnou verzi titulků, tak zezačátku sedí k videu dokonale, ale v průběhu filmu se začínají mírně rozcházet a ke konci je už tento rozdíl například 10 i více sekund. Problémy tohoto druhu se už řeší hůře. V podstatě jedinou možností je celé titulky přečasovat, což už je poměrně časově náročná činnost.

Jak si vytvořit titulky?

Chcete si ke svému oblíbenému filmu či seriálu vytvořit titulky vlastní? Není problém, na internetu seženete spoustu freewarových nástrojů, které vám umožňují právě toto. Jedná se například o programy Subtitle Tool, Subtitles Wizard nebo Subtitle Worksho. Nebudu zde popisovat činnosti jednotlivých programů, protože funkce jsou ve všech velmi podobné. Popíši spíše tvorbu titulků jako takovou. Ta se skládá ze dvou až tří částí.

První částí je časování. V podstatě se celé video projede od začátku do konce a označí se časy, kde se budou titulky zobrazovat. Ve všech výše uvedených programech je možno spouštět video přímo v programu, takže je tvorba titulků poměrně jednoduchá.

Druhou částí tvorby titulků, je samozřejmě samotné otitulkování. Přesouváme se po časové ose po jednotlivých bodech, které jsme si označili při časování a vkládáme do nich titulky.

Třetí nepovinnou částí je sdílení titulků. Nikdo vás samozřejmě nenutí své výtvory sdílet s ostatními, ale proč se nepochlubit? Pokud si uděláte účet na stránkách www.titulky.com, můžete zde titulky nahrávat a dát je tak volně ke stažení. Pokud si někdo vaše titulky stáhne, dostanete body, které je následně možně utratit za různé ceny. V současné době je možné takto získat tričko, mikinu nebo dárkové poukazy na nákup v internetovém obchodě Czech Computer a to až do výše 5000 korun! Také je možné body utratit za filmy v internetovém obchodě www.primaDVD.cz.

Komentáře

Nahoru