Tiskněte kvalitně a hlavně levně

Stejně jako počítače, tak se nedílnou součástí domácností stávají tiskárny. Od tiskáren zpráv, formulářů a dokumentů ve sféře podnikové se pomalu tiskárny propracovaly do našich domovů. Vyplatí se však domácí tisk? Nejde jen o cenu kancelářského papíru nebo speciálního fotopapíru. Tiskárna ke své práci potřebuje i tiskový materiál a v neposlední řadě si vyžádá také nějakou tu elektřinu z vaší zásuvky.

Oblíbenci mezi tiskárnami

Přestože je na našem trhu zastoupeno mnoho značek výrobců tiskáren, tak v domácnostech si svůj prim drží dvě značky – Hewlett Packard (HP) a Canon.

Inkoust nebo laser?

Při výběru tiskárny hraje roli i výběr tiskového média.

  • U inkoustových tiskáren je inkoust v kazetách buď společně, což znamená, že všechny barvy, vyjma černé, jsou sdružené v jediném zásobníku, nebo má každá z barev má svoji samostatnou náplň.
  • To u laserových tiskáren je situace, pokud jde o tonery s barvami, jednodušší. V tomto případě má každá z barev svůj samostatný, a tím pádem i samostatně nahraditelný, toner. Tady pro výměnu stačí jen výměna příslušné barvy.

Příprava tisku

Z principu tisku, odlišného mezi inkoustovým a laserovým tiskem, jsou rozdílné jiné hodnoty. Ve prospěch většinou inkoustového tisku hraje jak příprava pro tisk, tak i vlastní tisk je rychlejší a při použití pro tisk fotografií je tisk i barevně věrnější.

To pro laserový tisk, který k rozehřátí inkoustového prášku potřebuje teplo, je tento tisk nákladnější na spotřebu elektrické energie a s ohledem na potřebu dosažení provozní teploty mechanismu tisku je i vytištění první stránky pomalejší.

Roli hraje cena

Dříve se ceny laserových tiskáren pohybovaly ve vyšších cenových relacích než tiskárny inkoustové. Proto je v domácnostech převaha cenově dostupnějších právě inkoustových tiskáren. A tady je další záludnost na první pohled levné a zdálo by se výhodné koupě. S novou inkoustovou tiskárnou většinou výrobce nabízí pouze tzv. startovací náplně, s menším obsahem a tím pádem s nutností dřívější výměny za náplně nové. A tak nakonec zdánlivě výhodná koupě tiskárny v cenové relaci od 900 do 2000 Kč vypadá zajímavě, ale do chvíle koupě první náplně. Nezřídka totiž zakoupení sady inkoustových kazet převýší pořizovací cenu tiskárny.

Platí nepřímá úměra – čím levnější tiskárna, tím dražší je spotřební materiál pro tisk do ní.

Trend zmíněné nepřímé úměry se pozvolna projevuje i u tiskáren laserových. A ze stejných důvodů. Takže se vysvětluje i ten „překvapivý“ pokles cen laserových tiskáren.

Porovnání inkoustových tiskáren

Pro srovnání cen tisku jsme se zaměřili na zástupce dvou nejčastějších značek.

Značku Canon za inkoustové multifunkce zastupuje typ Canon PIXMA MX455.

  • Jde o barevnou multifunkční tiskárnu pro formát papíru A4. Výhodou je možnost připojení tiskárny, kromě běžně využívaného propojení přes kabel USB, prostřednictvím bezdrátové sítě Wi-Fi. Protože jde o kategorii levnějších tiskáren, inkousty pro barevný tisk jsou v jedné společné kazetě. S tímto zásobníkem barev vytisknete cca. 400 stran formátu A4. Cena této tiskárny, nabízené například na portálu www.tisknulevne.cz je aktuálně 1999 Kč.

S obdobnými parametry jsme vybrali pro porovnání ze zástupu výrobků HP model HP Deskjet Ink Advantage 2545.

  • Jedná se opět o barevnou multifunkční tiskárnu formátu A4. A pro zajímavost se rychlost tisku pohybujekolem 8 stran/min. Pokud jde o výbavu a možnosti, tak pro tuto tiskárnu platí totéž, co u modelu značky Canon. Opět je zde kazeta pro barevné inkousty a odhadovaná životnost této náplně je v tomto případě cca. 200 stran A4. Pravdou zůstává, že velikost zásobníku je nižší než u porovnávaného modelu značky Canon. Ale ve prospěch HP tak hovoří nižší cena za novou náplň. A cena? Portál www.tisknulevne.cz tuto tiskárnu nabízí za cenu 2 093 Kč.

Porovnání laserových tiskáren

Značku Canon zastupuje tentokrát model Canon i-SENSYS MF8230Cn

  • Opět multifunkční tiskárna, tentokrát s laserovým typem tisku. Ale parametricky odpovídající zmiňovaným inkoustovým tiskárnám. Rychlost tisku, která je v tomto případě 14 stran/min. I když na první stranu si oproti inkoustovým tiskárnám počkáme déle. Cena zmíněného modelu je na portálu www.tisknulevne.cz aktuálně 7 990 Kč. A přestože cena tonerů je opět na první pohled vyšší v porovnání s inkoustovými tisky, tak ve prospěch laserového tisku hovoří životnost náplně na cca. 1500 stran formátu A4.

Zzástupcem značky HP je pro srovnání multifunkce HP LaserJet Pro 100 Color MFP.

  • V případě této tiskárny je rychlost tisku dokonce 16 stran/min. Udávaná životnost toneru je pak cca. 1000 stran formátu A4. A cena je podle www.tisknulevne.cz 7 126 Kč.

Jak vidno, nelze jednoznačně říct, že ten či onen tisk je výhodnější a jiný ne. Rozhodnutí, který typ tiskárny zvolíte, je už jen na vás a na vašich potřebách.

Štítky: , , ,

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru