Dnes vyšlo 15 článků

Tiskneme virtuálně: Kterou tiskárnu si vybrat? Existují nějaké zdarma?

Tiskneme virtuálně: Kterou tiskárnu si vybrat? Existují nějaké zdarma?

PDF soubory jsou jakýmsi standardem pro ukládání dokumentů. Do tohoto formátu můžeme uložit nejen texty z kancelářských aplikací, ale i obrázky, grafy a formuláře. Využívat jej můžeme k zasílání životopisů zaměstnavatelům, dokumentů pro státní orgány nebo jen pro zálohování důležitých dat.

Ne všechny aplikace ovšem export do tohoto formátu podporují. Můžeme to však snadno obejít. Představíme si několik aplikací, které to dokáží. Princip spočívá ve vytvoření jakési virtuální tiskárny. V aplikaci podporující tisk takovouto tiskárnu vybereme a namísto standardního tisku na papír nám umožní uložení souboru do formátu PDF.

pdfcreator

Jedna z nejpoužívanějších aplikací pro vytvoření virtuální tiskárny je dokonce zdarma. Mezi klíčové funkce patří zamezení tisku a modifikace vytvořeného souboru. Dále také ochrana heslem, 128bitové šifrování pomocí algoritmu AES a možnost digitálních podpisů.

V aplikaci si můžete vytvořit několik profilů, ve kterých si můžeme nastavit veškeré údaje pro pozdější použití. Mezi ně patří i kvalita nebo velikost PDF souboru. Pomocí zvláštního módu lze vytvořit síťový server. Dalším doplňkem je automatické ukládání dokumentu bez přičinění uživatele.

Náhled aplikace pdfcreator

Náhled aplikace pdfcreator

Print2PDF

Aplikace z dílen českých autorů, jejíž cena plné verze se pohybuje od 6000 do 65000 Kč. Omezená verze je však zdarma. Podporuje zabezpečení dokumentu heslem, vkládání příloh nebo označení elektronickým podpisem a časovým razítkem. Je plně integrován s webem Secustamp.com a zajišťuje tak podporu elektronického podpisu podle platných českých norem.

Placená alternativa umožňuje automatickou konverzi dokumentů ze zadané složky (i síťové) a z e-mailových účtů. Velice potěší možnost dávkové konverze několika souborů najednou.

Náhled aplikace Print2PDF

Náhled aplikace Print2PDF

pdfFactory

Další z českých kousků. Cena v základní verzi činí 1150 Kč a v profesionální 2231 Kč. Mezi jeho přednosti patří možnosti tisku PDF souboru bez nutnosti instalace Acrobat Readeru nebo jiného prohlížeče. Umožňuje vytvoření fronty tiskových úloh, které budou sloučeny do jednoho souboru. Můžeme tak získat PDF soubor složený z několika různých zdrojů jako například tabulky, texty nebo obrázky.

Výsledný dokument si můžeme prohlédnout ještě před jeho vytvořením a případné nedostatky či chyby jednoduše odstranit. Vynikající je i podpora vkládání vlastních fontů, které se správně zobrazí u jiného uživatele. Aplikace zachovává původní hypertextové odkazy. Profesionální verze umožňuje vkládání vodoznaku, hlaviček a patiček dokumentu nebo vytváření formulářů.

Náhled aplikace pdfFactory

Náhled aplikace pdfFactory

priPrinter

Virtuální tiskárna, která zaujme především svým zpracováním. Její standardní licence stojí v přepočtu 612 Kč, profesionální 1595 Kč. Vychází ze známého prostředí Ribbon, které obsahují například nejnovější kancelářské balíky Microsoft Office. Bohužel od předchozích aplikací není dostupný v českém jazyce. Testovací verze si do výsledného dokumentu přidává odkaz na domovskou stránku projektu.

Vyniká množstvím editačních možností. Stránky můžeme řadit za sebe nebo vytvořit brožuru. Jedním kliknutím lze přidat čísla stránek nebo změnit barvu veškerého textu na černou. Doplnění dalšího obsahu do dokumentu je otázkou několika sekund. Celá editace je velice podobná již výše zmíněnému kancelářskému balíku a aplikace je velice přívětivá k běžnému uživateli.

Náhled aplikace priPrinter

Náhled aplikace priPrinter

Těchto aplikací je nepřeberné množství. My jsme vám nabídli jen nejzajímavější z nich. Výběr té správné je zcela na vašich potřebách a estetickém cítění. Některé aplikace vynikají svou jednoduchostí, jiné grafickým zpracováním. Základní schopnosti mají mají všechny stejné, ale mohou být obohaceny o zajímavé možnosti editace.

Pro běžné uživatele jsou nejvhodnější levnější produkty, ale firmy zcela jistě využijí dražších a kvalitnějších produktů.

Komentáře

Nahoru