Dnes vyšlo 15 článků

Tipy na energeticky účinnější a ekologičtější domov: drobnosti, které vám změní bydlení

1. UŠETŘETE NA TOPENÍ DÍKY ROLETÁM

Maličkost, která nám může ušetřit spoustu zlaťáků. Rolety vám dnes nejenom zatemní okno, ale dokáží i díky speciálním technologiím zvýšit izolační účinky okna a zamezí tak úniku tepla. V místnosti tak nebudete muset tolik topit. Firma VELUX například nabízí hned několik variant, které si můžete i designově sladit se zbytkem vašeho pokoje. K izolaci dochází díky hliníkovému povlaku a plástvové struktuře, které vám zajistí, abyste už nikdy netopili pánu bohu do oken.

2. POHYBOVÉ SENZORY SVĚTEL

Známe to všichni – odejdeme z místnosti či bytu a necháme svítit. Jak nás to ale při obdržení vyúčtování mrzí. Díky pohybovým senzorům můžeme zapomenout kolikrát budeme chtít a nic se nestane. Navíc můžete klidně spát a nemusíte se bát, že si vaše dítko kvůli tmě ublíží, až si půjde v noci pro vodu. Nebo že budete s plnýma rukama nákupu po příchodu domů hledat vypínač. Důvodů je mnoho, ale nejvíce si odpočine vaše peněženka.

3. SPRCHA – ÚSPORA VODY

Vana je skvělá věc, ale věděli jste, že na napuštění vany spotřebujete v průměru dvakrát více vody než při sprchování? Teď si představte, kolik vody „jen tak“ proteče vaším domem, pokud si dáváte koupel ve vaně třeba třikrát týdně. Pokud chcete ale ušetřit ještě více, pořiďte si záchytné systémy na dešťovou vodu, které se dají instalovat na střechu. Budete ekologičtí a investice se vám do budoucna vrátí tisíckrát.

4. SOLÁRNÍ ENERGIE

V dnešní době je už celkem běžné si na dům nechat instalovat solární panel. Je to sice nákladnější investice, ale v dlouhodobém měřítku velmi výhodná. Věděli jste ale, že na solární energii může fungovat více věcí ve vašem domě? Například žaluzie. V létě i v zimě se vyplatí kontrolovat přístup slunečního tepla do místnosti. Někdy je třeba ochladit a někdy je třeba, aby nám teplo neutíkalo ven. Žaluzie i rolety VELUX využívají ovládání na solární energii, díky kterému si můžete ovládat svá okna třeba i z postele.

5. NEPLÝTVEJTE – MYSLETE ÚSPORNĚ

Zní to možná jako banální rada, ale spousta z nás na to zapomíná. Někdy kvůli úspoře času raději obětujeme finance a ve výsledku nás to mrzí. Zkuste si plánovat dopředu a stanovte si pár základních pravidel a uvidíte, jak se vám to promítne při vyúčtování. Pračku pouštějte pouze plnou, pořiďte si myčku s úsporou vody a také ji naplňte. Pravidelně odmrazujte lednice a k toaletě si nastavte duální splachování. Květiny zalévejte dešťovou vodu. Každá z těchto variant zabere trochu času při plánování či trochu větší počáteční investici, ale v dobrém se vám to vrátí.

Zdroje: VELUX

Vystudovala humanitní studia na UK. Kávoholik, cestovatelka a spolumajitelka Kavárny Kočičí v Karlíně. Ve volném čase zpívá s kapelou a hraje v divadle. Miluje knihy, nesnáší kukuřici a její životní sen je trvale žít na Islandu.

Komentáře

Nahoru