Tipy a triky pro vývojáře pracující z pohodlí domova

Práce z domova vám dává svobodu k tomu, abyste mohli pracovat, kdy chcete, a nemusíte se rozptylovat v kanceláři. Na druhou stranu vám to dává také dokonalou svobodu k celodennímu flákání.

Mark Campbell, který takhle několik let z domu pracoval, dal dohromady pár důležitých poznatků a rad.

Pracovní místo

Práce na dálku vám umožňuje vytvořit si doma vlastní kancelář. Jakou? Klíčem ke správné kanceláři je vybrat prostor, který je vhodný. Tady je seznam několika věcí, které pomáhají:

 • místo, kde můžete ignorovat všechny lidi, aniž by se na vás naštvali
 • klidné místo s nízkou hladinou hluku
 • místo speciálně určené k práci (tudíž neexistuje notebook v posteli)

Klíčem k úspěšnému dokončení práce je najít takové místo, kde se můžete vykašlat na všechny lidi. Neustálé přerušování lidmi, kteří s vámi žijí, by zabíjelo vaši produktivitu.

Pokud pracujete z domova, najděte si místnost nebo stůl, který budete používat výhradně při práci. Pokud pracujete v posteli, budete brzy spojovat práci se spánkem a/nebo naopak. Pamatujte, že ložnice slouží ke spaní a sexu, ne k práci.

working-from-home

Rutina

Mít nějakou rutinu je něco, co bere ten, kdo pracuje v kanceláři, za samozřejmost. Je nucen opustit svůj dům, vydat se na cestu do práce, a jakmile dorazí začít pracovat. Každý den.

Ten, kdo pracuje doma, nemá nijak oddělenou dobu, kterou tráví doma, a dobu, kterou tráví v práci. Čas, který by strávil cestou do práce je snížen z 15-60 minut na 0 minut.

Dalším problémem je, že jste obklopeni věcmi, které nejsou nezbytné pro vaši práci. V kanceláři nesledujete televizi, ale teď, když jste doma, máte tu možnost. Odolejte pokušení a nenechte se rozptýlit. Ani jednou.

work-home-tv

Vytváření zvyků nesmírně pomáhá. Jakmile začnete pracovat (v určeném pracovním prostoru) v předurčené době, ztratíte tendenci se nechat zlákat a rozptýlit. Když si dáte přestávku na oběd pokaždé ve stejnou dobu, pomůže vám to také. Ujistěte se též, že s prací končíte pokaždé ve stejný čas. Jakmile si zvyknete na tyhle denní rutiny, je zde mnohem větší pravděpodobnost, že budete svou práci plnit v pořádku, zdravým a předvídatelným způsobem.

Stanovení limitů

Jedním z velkých problémů práce z domova je, že neexistuje žádné oddělení mezi prací a domovem, takže se vám může stát, že budete prací trávit více času, než byste měli. Stanovení limitů by tak mělo být prvořadé. Musíte respektovat svůj vlastní čas a zdravý rozum.

Navíc ani vašemu zaměstnavateli by se asi příliš nelíbilo, kdybyste pracovali více, než jste se dohodli. Překročíte limit jednou, dvakrát, a najednou zjistíte, že vám už nestačí 50-60 hodin týdně a že trávíte většinu svého bdělého času prací, abyste zvládli nějaký naléhavý projekt. Ne. Respektujte svého zaměstnavatele a sami sebe stanovením limitů.

Chcete-li vědět, jaké limity by to měly být, je třeba dodržovat několik zásad:

 • na počtu hodin byste se měli domluvit i se svým zaměstnavatelem
 • pracujte ve stejné době jako váš tým
 • pokud nelze aplikovat bod 2 (například z důvodu, že zbytek týmu se nachází v jiném časovém pásmu), pracujte během období, které se s týmem aspoň překrývá

tired-at-work

A to je ono. Pokud budete pracovat jindy než váš tým, nebudete zvládat řešit s nimi některé problémy. Váš čas strávený u takového problému se pak stejně změní z několika minut na 8 či více hodin – až do té doby, než bude váš tým opět online. A když žádný tým nemáte? Vývojář, který není na nikom závislý, s nikým nespolupracuje a od začátku až do konce na projektu pracuje úplně sám, snad ani neexistuje, ne? I když zřídkakdy se někdo takový najde.  :-)

Timeboxing

Timeboxing je přidělování fixního množství času na určitý úkol. Tato technika je skvělá, protože chrání proti dvěma věcem:

 1. Perfekcionismus
 2. Otálení

Maximální časový limit vás omezí ve snaze vytvořit naprosto dokonalý kód. Souvisí to i s otálením. Budete tak nuceni vytvořit dobrý kód, ale co nejrychleji. A to jsou dvě věci, které jsou důležité pro dobré vývojáře.

Pro jednotlivé úkoly si můžete stanovit jakýkoliv časový limit. Můžete úkoly střídat například po půl hodině, pokud vám takhle rychlé střídání různých kousků činností nedělá problémy. Ideálním časovým limitem pro jeden blok úkolu by mohla být jedna hodina, protože to není příliš krátké množství času, a tak se nemusíte stresovat tím, že dobu překročíte. Na druhou stranu to není příliš dlouho na to, abyste uvízli u jednoho problému. Pokud po hodině daný problém nevyřešíte, můžete se sami sebe zeptat na otázky typu:

 • Dělám to dobře?
 • Co mi zbývá udělat?
 • Proč to trvá tak dlouho?
 • Mohu někoho požádat o pomoc?

S technikou timeboxingu jste nuceni tyto otázky zvážit namísto toho, abyste je celý den ignorovali.

Komunikace

Může to být trochu překvapující, ale schopnost komunikace je jednou z nejdůležitějších vlastností, které byste jako programátor měli mít. Čím lepší jste v komunikaci, tím lepší jste programátor. Vlastně můžete říci, že to není věcí techniky nebo programovacích jazyků, díky kterým se stáváte stále úspěšnějšími a bohatšími programátory, ale je to lidmi (nikdo nikdy nezbohatl na vlastní pěst!).

Komunikace je důležitá již od počátku. Umožní vám totiž práci vůbec získat. Ale potom se stává ještě důležitější. Někdy lidé stráví hodiny a hodiny zbytečnou prací, protože něco udělali jinak, než si to někdo jiný představoval. To všechno je záležitostí komunikace. Abyste naprogramovali správnou věc, musíte pochopit, k čemu ta věc bude sloužit a jak má fungovat.

Jako vzdálený pracovník můžete mít pocit, že když budete něco potřebovat, možná někoho vyrušíte. Ale nebojte se toho. Každý má své chatovací programy nebo email nastaveny vhodným způsobem (například stav „neviditelný“ při přílišném zaneprázdnění).

communication-skills

Rychlá zpětná vazba myšlenek je rozhodující a email pro tohle není příliš dobrým komunikačním nástrojem. Není schopen rychle přeposílat myšlenky mezi kolegy či zúčastněnými stranami. Bez této zpětné vazby můžete skončit čekáním na zpětnou vazbu, čímž budete zbytečně ztrácet čas.

Práce ve skupině může vytvářet produktivní prostředí. Jako vzdálená součást týmu vak něco z toho ztratíte, takže se budete muset opravdu snažit komunikovat přes všechny dostupné kanály.

Závěr

Práce z domu má tedy jednoznačně své výhody i nevýhody. Ne každé povolání lze také z domu provozovat a hlavně ne každý práci z domu zvládne. Přesto je však práce z pohodlí postele snem mnoha lidí. Také po tom toužíte?

Obrázky: empowernetwork.com, easywork-greatpay.com, dubinadlee.com, guprofesionalinstitute.com

Komentáře

 • DavidPetr

  „ývojář, který není na nikom závislý, s nikým nespolupracuje a od začátku až do konce na projektu pracuje úplně sám, snad ani neexistuje, ne?“
  Haha :D Řekl kdo?

  • Aneta Dufková

   Haha, to říkám já :D A za tímhle názorem si stojím.

   Znáte nějakého? Já tedy vývojář (ještě) nejsem… :D …… Ale nedokážu si představit, že bych jednou na něčem pracovala úplně sama. Ať už se jedná o to, že třeba budu spolupracovat s nějakým grafikem nebo jiným vývojářem, nebo čistě jen o konzultaci s někým jiným – třeba s někým, pro koho budu daný projekt vytvářet.

   • Ano, pokud je „spolupracovat s někým“ bráno jako zaplacení programátora nebo grafika, tak ano. Nicméně tento web jsem vybudoval zcela sám bez jakékoliv pomoci. Na začátku jsem byl opravdu zcela sám. Neměl jsem nikoho. Až později přišli další. A vidíte, web funguje dodnes. Na mnoha projektech i dnes pracuji sám. Takže bych tento názor zkusil přehodnotit. :-)

   • DavidPetr

    No vidíte, Jirka je fajn příklad. No a já znám pár dalších vývojářů, kteří při vyvíjení komunikují pouze se StackOverflow (nebo ani s tím ne) a referenčními příručkami.

   • Aneta Dufková

    Dobře tedy, uznávám váš názor, trochu jste mě přesvědčili. Tak jsem do článku na to místo přidala dodatek. :)

Nahoru