Tip z Facebooku: Jak cestovat vlakem o 40 % levněji

Občas se na Facebooku ve statusech šíří skutečně užitečné věci do života. Jedním z virálních příspěvků je i ten Davida Grudla, který nám radí, jak cestovat levněji s Českými dráhami. V současné době má pět tisíc lajků a sdílen byl více než 1500x. Tip je to skutečně dobrý.

Delší cesta je dražší

Přesně na tomhle je tip Davida Grudla založen. Čtěte:

vlak

Je to úplně jednoduché, stojí vás to jen trochu času a možná nepříjemný výraz paní za přepážkou. Místo jednoho lístku si jich koupíte několik. Přestupovat nemusíte, celou dobu sedíte v jednom vlaku na svém místě.

jizdne

Proč to takhle funguje

V komentářích se objevilo pěkné vysvětlení. Je to proto, že na úsecích, kde konkurují autobusy, dávají ČD slevu (např. Praha – Brno). Na určité trasy je prostě sleva z tarifu, když jedete dál, slevu vám nezapočítají. A funguje to tak nejen v ČR.

hranice

Bohužel ne všude

Jak již bylo řečeno, slevy jsou na určitých úsecích, takže neplatí úplně všude, že když si koupíte více jízdenek, bude cesta levnější. Například na trase Liberec – Chomutov zaplatíte 229 Kč, a když si to rozdělíte na Liberec – Ústí a Ústí – Chomutov, přijde vás jízdenka na 224 Kč. Je trochu zvláštní, že cena není stejná, evidentně tam pár korunová sleva je, ale rozdíl očividně poznáte především u delších tras.

Než zkusíte tuhle taktiku uplatnit v praxi, zadejte si na cd.cz/eshop trasu a podívejte se, zda se to vyplatí.

Komentáře

Nahoru