Tinder versus realita. Jak funguje online seznamování ve skutečném světě?

Na internetové seznamce sexy sympaťák, který vede vzrušující řeči, v realitě povrchní a sprosté čuně. Stejné hlášky, ale diametrálně odlišné reakce. V čem se dnes tak populární online seznamování liší od běžného oslovení na ulici, že jsme při něm ochotni tolerovat způsob komunikace, který bychom běžně označili za pohoršující? Podívejte se na šokující video, které natočili autoři nové seznamovací aplikace TrueView ve spojení s kreativní agenturou Don’t Panic London. Účelem jejich společného projektu bylo vytvoření unikátního sociálního experimentu o tom, jak Tinder (ne)funguje v realitě všedního dne.

Online seznamky, speed dating, speciální akce zaměřené na nezadané nebo tradiční oslovení v klubu či při společenské akci. Tolik příležitostí k seznámení tu snad ještě nebylo. Zdá se, že každá z nich má ale svá vlastní pravidla. Jak se odlišuje komunikace přes internet a při osobním kontaktu? Nutí nás internet nevědomě posouvat hranice naší tolerance?

Britský komik Jolyon Rubinstein vyrazil do ulic, aby prostřednictvím videa zdokumentoval, jak ženy reagují na náhodná oslovení cizím člověkem v podobě sexuálních narážek a nemístných poznámek, které nejsou na internetových seznamkách ničím výjimečným. Na pomoc si vzal kartonovou maketu mobilního telefonu s vyobrazením profilu uživatele online seznamky Tinderu a symboly pro označení, zda jsou pro něj dané ženy přitažlivé, či nikoli. Zdá se vám to urážející? V pořádku, tak ale aplikace vážně funguje. Není sice divu, že ženy na ulici reagovaly šokovaně a podrážděně, na Google play má Tinder ale více než sto milionů stáhnutí.

Celý projekt představuje satiru na současné online seznamovací služby a upozorňuje na úskalí, která s sebou poznávání potencionálních protějšků touto cestou nese. Ve skutečnosti se samozřejmě jedná hlavně o reklamu a způsob, jak originálně zdůraznit, že nová aplikace TrueView vám zajistí vyšší komfort a bezpečnost. Když se však na video podíváme jako na sociální výzkum, můžeme pozorovat velmi zajímavá fakta, která nám o současné společnosti z hlediska mezilidských vztahů přináší.

Zdroj text/video/foto: adstasher.com a Facebook

Svůj život momentálně dělí mezi studium médií a andragogiky, drobnější copywriterské projekty a stáže. Po gymnáziu vedly její kroky na univerzitu, do regionální redakce novin a reklamní agentury, kde postupně získala cenné zkušenosti z oblasti žurnalistiky a reklamy, kterých si dodnes velmi váží. Ve volném čase se věnuje koordinaci festivalů po stránce PR. Skutečný odpočinek jí přináší vyčerpávající sport, dobrá kniha nebo kvalitní film.

Komentáře

Nahoru