Dnes vyšlo 15 článků

Thajský chirurg vytvořil obří protézy pro zraněné slony

Therdchai Jivacate je chirurg a vynálezce, který během své kariéry vyrobil už více než 20 tisíc kusů protéz. Zpočátku pomáhal chudým lidem a malým zvířatům, jako jsou kočky, psi a ptáci. Nicméně v posledních letech začal řešit náročnější problém, a to výrobu protéz dostatečně velkých a odolných, aby umožnily zmrzačeným slonům opět chodit.

První protézu sloní velikosti vyrobil pro dvouletého ochočeného slona jménem Mosha, který ztratil pravou přední nohu při explozi nášlapné miny. Chirurg spolupracuje s organizací Friends of the Asian Elephant Foundation, přičemž proces pokusů a omylů byl poměrně zdlouhavý, než navrhl správný design. Ale nakonec se podařilo vytvořit termoplastickou, ocelovou a elastomerovou končetinu, která umožnila plynulou chůzi a nahradila ztracenou končetinu.

mosha01

Slon Mosha s protézou nohy, Zdroj: YouTube

Slon jménem Mosha se naučil s náhradní končetinou chodit během pouhých 12 hodin. A v posledních šesti letech mu byla protéza vyměněna celkem devětkrát, protože neustále roste. Slon váží asi 2 tisíce kilogramů, a tak Jivacante a jeho tým pokračuje v hledání nových materiálů s takovou nosností.

mosha02

Slon se s protézou naučil chodit během 12 hodin. Slon Mosha s protézou nohy, Zdroj: YouTube

Organizace ošetřila v posledních 23 letech více než 4 tisíce slonů, přičemž většina potřebovala pouze ambulantní ošetření. Ale najdou se i jedinci, jako například Mosha, kteří potřebují hospitalizaci ve „sloní nemocnici“.

Zdroj: Inhabitat

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru