Tisková zpráva: Těžká monstra

Říká se, že každá situace má řešení. Občas je však zapotřebí takové, které váží desítky tun a pod kapotou ukrývá stovky koní

Televizní kanál Viasat Explore uvede v premiéře seriál, který vás seznámí se skutečnými monstry mezi těžkou technikou. Neomezí se pouze na pozemní stroje, ale podívá se i do vzduchu či na moře. Všude tam se nacházejí gigantické stroje, které se za nejdrsnějších podmínek, jaké si jen lze představit, pouštějí do plnění extrémních úkolů. A pokud si myslíte, že jste někdy viděli těžké stroje pracovat v extrémních podmínkách, mýlíte se – tedy za předpokladu, že jste nekopali příkop pro ropovod v permafrostu, nevrtali díry do žuly pro sloupy elektrického vedení v mrazivé pustině nebo netěžili dřevo vrtulníkem. Vítejte u seriálu Těžká monstra.

Těžké stroje…

Převážet kamení v lomu? Proč „troškařit“, když můžete najednou naložit stovky tun? Nákladní automobily zvané „dampry“ patří mezi nejsilnější stroje, které se pohybují po zemi. Skutečným titánem mezi nimi je běloruský stroj BelAZ 75710, který uveze rekordních 450 tun. Největší kolové vozidlo světa je více než 8 m vysoké, přes 20 m dlouhé a na silnici zabere tři jízdní pruhy.

Že ropné plošiny na moři jsou obrovitá, složitá monstra, to ví většina z nás. Méně známé je, že při jejich stavbě pomáhají obří plovoucí jeřáby. Rekordmanem mezi nimi je loď SSCV Thialf, částečně ponorné plavidlo na dvou pontonech o výtlaku přes 70 tisíc tun, které dokáže zvednout neuvěřitelných 14 200 tun do výšky 31,2 metru.

… pro těžké úkoly…

Pokud jste na počátku přemýšleli, o jakých strojích je řeč, máte už určitě jasno. Každá epizoda seriálu Těžká monstra představí příběhy dvou takových gigantů. Navštívíte s nimi doly ve Skalistých horách v nadmořské výšce přes dva tisíce metrů, budete kácet kolosální stromy na Aljašce nebo v napětí sledovat, zda speciální pásové vozidlo dokáže urazit desítky kilometrů bílou pustinou za rozbitým generátorem dříve, než padne noc a přižene se sněhová bouře.

… v nejtěžších podmínkách

A pokud místo bouře právě zuří požár, v nepřístupném terénu jsou jedinou možností hasicí letadla a těžké nákladní helikoptéry. Největším, nejtěžším a nejvýkonnějším sériově vyráběným vrtulníkem na světě, který vedle vojenských účelů slouží mimo jiné právě k hašení požárů, je ruský Mil Mi-26 podobných rozměrů jako zmíněný „dampr“ BelAZ. Unese sice „pouhých“ 20 tun, ale mezi vrtulníky se jedná o držitele řady výškových a zátěžových rekordů.

Těžká monstra kombinují sílu neuvěřitelných strojů s extrémními podmínkami a ukazují, že lidé dokáží přežít a pracovat i v nekonečně nehostinném prostředí. Velké stroje v akci v nejhorším možném počasí na světě jste už možná viděli, ale garantujeme vám, že ještě nikdy jste je neměli možnost sledovat zblízka na hraně jejich možností tak, jako teď.

Nenechte si ujít tyto zážitky. Sledujte seriál Těžká monstra každé pondělí od 25. srpna, vždy ve 21:00 hod., pouze na Viasat Explore.

Pro více informací o televizním kanálu Viasat Explore navštivte profil na Facebooku s názvem Viasat Explore nebo webové stránky www.viasatexplore.cz

Praha, 18. srpna 2014 

Rádi bychom vám nabídli prostor pro vaše tiskové zprávy. Pokud chcete, abychom o vás dali vědět, případně o vaší slevové akci, pořádané konferenci, novém produktu a podobně, můžete nás kontaktovat na emailovou adresu redakce@objevit.cz.

Komentáře

Nahoru