Tesla novými superbateriemi ušetří peníze pěstitelům marihuany

Tesla se až donedávna tvářila, že se plně soustředí na revoluci v automobilovém průmyslu – elektromobily. Ale Elon Musk s ní má větší plány. V první májový den slavnostně představil superbaterie, které by mohly najít využití i u vás doma.

Elon Musk na své prezentaci v Kalifornii představil rovnou dvě baterie. Obecné ohlasy jsou takové, že byl Musk skvělý, jeho prezentace byla zábavná a inspirativní. Povídal asi dvacet minut, nezdržoval se zbytečnostmi a díky tomu to celé rychle odsýpalo.

Prvním výrobkem, který představil, byla baterie Tesla Powerwall. Jedná se o obří dobíjecí lithium-iontovou baterii, kterou si umístíte na zeď u vás doma. Můžete ji buď připojit k elektrické síti nebo zkombinovat se solárními panely. Baterie obsahuje vlastní systém, který se automaticky aktualizuje, téměř vše zvládá sám.

Podle Tesly byste si tuto baterii měli pořídit, protože vám uspoří energii a tím peníze. Může napájet veškeré spotřebiče tehdy, když je během dne drahá elektřina, nebo snadno udržovat energii ze solárních panelů či sloužit jako záložní napájení v případě výpadku. A v neposlední řadě z ní můžete dobíjet svůj elektromobil.

tesla_baterie

Od konce léta by měly být k dispozici dvě verze: 10 kWh za 3 500 dolarů a 7 kWh za 3 000 dolarů. Mluví se také o možnosti, že by se Powerwall pronajímala za měsíční poplatek, aby počáteční náklady na pořízení nebyly tak vysoké.

tesla_specs_D

Nabídky pro firmy samozřejmě budou odlišné, a proto Tesla představila ještě jednu baterii, která spadá do produktové řady Tesla Energy. Jmenuje se Powerpack a liší se větší kapacitou – od 100 kWh  (za cenu 25 000 dolarů) do 10 MWh a výše. Je určená do podniků, průmyslu nebo na napájení veřejných prostranství. Už teď jsou jako zákazníci, kteří ji využívají, uváděni Amazon a Target.

S novými bateriemi neušetří jen domácnosti a firmy

Víte, kdo spotřebuje strašnou spoustu elektřiny? Pěstitelé marihuany. Jeden konkrétní pěstitel, který provozuje menší, ale výnosnou pěstírnu, se podělil o své finanční propočty. Každý den mu v garáži 16 – 20 hodin svítí osm nebo deset světel a v teplých dnech používá klimatizaci. Jeho měsíční účet za elektřinu dosahuje výše 50 000 korun.

marijuana

Představte si, kolik by ušetřil, kdyby během dne přes solární panely sbíral energii do baterie a potom s ní osvěcoval rostliny přes noc? Baterie by mu ušetřila peníze i v případě výpadku energie. Rostlinky totiž dlouho bez světla nevydrží (po 72 hodinách už to začíná být opravdu problém) a žádný pěstitel by nebyl nadšený z toho, kdyby mu výpadek zničil celou úrodu.

Co všichni ti lidé nevymyslí, že?

Zdroje: Cnet, Gizmodo, Geek, The Verge, fotka: Flickr – Gunnar Geir Petursson

 

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru