Terminátor Ivan: Rusko představilo svého robota vojáka

Pokud jde o nové technologie a inovativní vynálezy, Rusko není zrovna zemí, o které bychom psali každý týden. Teď se jim něco skutečně povedlo. Vzhledem k tomu, že je robot určený k boji, budí rozporuplné reakce.

„Vývoj speciálního vojenského robota je jednou z priorit vojenského zbrojení v Rusku,“ píše se v ruském deníku Kosmolskaja Pravda.

Rusové sami přiznávají, že primárním účelem jejich Iron Mana je nahradit člověka v boji nebo v nouzových případech, kde hrozí nebezpečí výbuchu, požáru, vysoké radiace či jiných hrozeb pro člověka.

russan-robot

Snaží se držet krok se světem

Rusko se snaží odpovídat na snahy USA a Číny, které na vývoji robotů a dalších válečných strojů také pracují. Jejich Iron Man je dobrým důkazem toho, že významně pokročili. Byli pozadu, ale jde vidět, že se opravdu snaží do této oblasti investovat.

Za Iron Manem Ivanem, jak je ve světě z legrace nazýván (v ruském článku o tom jméně není ani zmínka), stojí ruská Nadace pro další studia – odpověď na DARPA a jiné organizace. Zatím je to však stále experiment, který se nejspíš na bojištích v blízké době neobjeví.

Robot je v současné době ovládán dálkově, ale Rusko prý pracuje na tom, aby byl v budoucnu zcela autonomní. Působivé je, že už teď jeho pohyby díky speciálnímu obleku vypadají jako lidské. Je k nerozeznání od člověka. A taky umí řídit auto! Je totiž schopný skenovat silnici a vidět překážky.

russia

Kromě robota vyvíjí Rusko také vzdušné bezpilotní letouny, tanky a další robotická vojenská vozidla.

Инновации в российской армии from FPI_RUSSIA on Vimeo.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru