Teplátor zajistí tepelnou energii pro celou republiku na 30 let. ČVUT shání podporu veřejnosti a investice

Teplátor zajistí tepelnou energii pro celou republiku na 30 let. ČVUT shání podporu veřejnosti a investice

Univerzita ČVUT společně s Západočeskou univerzitou přišly na způsob, jak minimalizovat spotřebu uhlí a „vyhladit“ klasické tepelné kotle. Spojením sil vymyslely zařízení,kterému říkají „teplator“. Jedná se o malý reaktor, který umí využít jaderný odpad z jaderných elektráren – Temelín a Dukovany. 

S emisemi z teplárenství naše republika bojuje už velmi dlouho. Do běžné praxe se začaly dostávat solární panely, ale stále to nestačí. Je potřeba vyrábět teplo bez emisí a bez použití uhlí. Teplator je tím, co by mohlo pomoci. Je na začátku a hledá investory, kteří v tomto směru vidí potenciál a chtějí projekt podpořit. Myšlenkou je zvýhodnit přechod z topení uhlím na čistší a ekologičtější způsob. Podle plánu by měla Česká republika skončit s topením na uhlí do roku 2038. Teplator by mohl přijít do oběhu už v roce 2029, ale za předpokladu, že sežene investory a také mu budou nakloněny směrnice EU.

Teplator, jak už z návvu napovídá, je reaktorek určený k výrobě tepla. V minulém roce si ho nechala patentovat ČVUT a Západočeská univerzita v Plzni. Nyní je projekt ve fázi hledání lokality a investic, aby mohl vyvinout svůj první prototyp. Podle vývojářů, bude výroba tepla teplatorem vždy nižší, než teplo vyrobené ze zemního plynu. Ačkoliv je teplátor velký jen 6 krát 6 metrů zdá se jako skvělé řešení do budoucna. Ke svému provozu dokáže využívat jaderné palivo a také palivové tyče. S jaderným odpadem mají jaderné elektrárny problém a skladuje se v zabezpečených skladech. Radek Škoda říká, že v ČR máme 20 tisíc vyhořelých článků, které by se dali využít prostřednictvím teplátorů a zabezpečily by teplo pro celou republiku na 30 let.

 

Zdroj, foto: ciirc.cvut.cz

Zajímá se o tvůrčí psaní a online marketing. Studuje marketingovou komunikaci. Ve volném čase (kterého moc není) spravuje svůj blog - bezkiki.cz. Její život by nebyl kompletní bez rodiny, přátel, smíchu, hudby a dobrého jídla.

Komentáře

Nahoru