Dnes vyšlo 15 článků

Teorie všeho

hawking-obit-web-9-superJumbo

Stephen W. Hawking, fyzik Cambridgské univerzity a vědecký autor, který se ve svých myšlenkých toulal vesmírem “z pohodlí” invalidního vozíku, zkoumal povahu gravitace, původ vesmíru anebo černé díry, a který se stal symbolem lidského odhodlání a hluboké zvědavosti, dnes v noci zemřel. Ve věku 76 let.

Jedná se o oficiální informaci, kterou potrvdil i tiskový mluvčí Cambridgské univerzity.

“Od dob Alberta Einsteina tu nebyl vědec, který by dokázal ovlivnit lidskou představivost a oslovit miliony lidí po celém světě jako on,” popisuje profesor teoretické fyziky, Michio Kaku, na City University of New York.

Stručná historie

Doktoru Hawkingovi velké ovace v této oblasti přinesla jeho kniha “Stručná historie času”, kterou publikoval v roce 1988. Od té doby se jí prodalo více jak 10 milionů kopií a zároveň sloužila jako podkladem pro mnoho dalších výzkumů anebo dokumentárních filmů. V roce 2014 se jeho životního příběhu chytli i holywoodští režiséři a natočili film “The Theory of Everything” (Teorie všeho), který si vysloužil několik cen Akademie. Eddie Redmayne, který ve filmu hrál právě doktora Hawkinga, za svou roli dostal ocenění nejlepšího herce v hlavní roli.

Jednoduše řečeno, Stephen Hawking bude nejvíce pamatován za své objevy tak báječné, že by se daly shrnout do pár úsměvných vět: Kdy nejsou černé díry černé? Když vybuchují.

A ačkoliv tu mluvíme o člověku neuvěřitelných vědeckých úspěchů, můžeme se jen divit, že se vůbec dneška dožil. V dobách jeho studií, v roce 1963, mu totiž doktoři diagnostikovali amyotrofickou laterální sklerózu, nevyléčitelnou neurodegenerativní chorobu, která napadá motoneuron, taktéže známou jako Lou Gehrignovu chorobu. Doktoři mu dávali jen pár let života.

ALS mu po čase začalo dělat problémy s motorikou a kontrolou jeho pohybů. Ale jeho duševní schopnosti zůstaly nedotčené.

Definoval moderní fyzikální zákony

Svůj život dedikoval vědě. A tak jej ani smrtelná choroba nezastavila k tomu stát se lídrem svého oboru v objevech kolem gravitace a vlastností černých děr. Tyto objevy vedly k mnoha zvratům v moderní fyzice.

Byl rok 1973, a Hawking nebyl schopen komunikovat se světem a tak se všechno odehrávalo uvnitř jeho hlavy. Zkoušel uplatnit poznatky kvantové teorie (podivných zákonů, které řídí subatomickou realitu) na černé díry. A došel k tomu, že nejsou vůbec černé. Ve skutečnosti přišel na to, že černé díry nakonec zhasnou, uvolní radiaci a částice, a potom explodují a navždy zmizí.

Kalkulace, v hypotéze publikované v roce 1974 v Nature pod titulekm “Black hole Explosions?”, jsou považovány za gigantické milníky v Teorii všeho – vzájemném propojení gravitace a kvantové mechaniky, která se pokouší o popsání nepopsatelného vesmíru.

Převrátil naše chápání vesmíru a černých děr

Objev Hawkingova záření, jak je známé, obrátil pohled na černé díry vzhůru nohama. Změnil naše chápání černých děr z ničitelů na tvůrce a posunul fyzikální teorie jiným a úplně novým směrem.

“Můžete se ptát, co se stane, když někdo skočí do černé díry,” říkal Hawking v jednom z rozhovorů v roce 1978, “ale nemyslím si, že to ten člověk přežije.”

“Na druhou stranu,” dodává, “pokud někoho pošleme, aby do ní skočil, možná se nevrátí on ani jeho atomy, ale jeho hmotná energie ano. Možná by to takhle mohlo platit na celý vesmír.”

Dennis W. Sciama, kosmolog a participant Hawkingových výzkumů na Cambridge, nazval Hawkingovu teorii v Nature “nejhezčím kusem papíru v historii fyziky.”

V roce 2002, Hawking uvedl, že chce, aby formulace Hawkingova záření byla jednou vyryta na jeho náhrobku.

Posouval limity

Byl mužem, který posouval limity – jak ve svém intelektuálním, tak v profesním životě. Cestoval po světě, navštěvoval vědecká setkání, navštívil každý kontinent (včetně Antarktidy); napsal bestsellery o své práci; dvakrát se oženil; měl tři děti; účinkoval v The Simpsons, Star Treku anebo v TBBT (Teorii velkého třesku).

Byl mužem velkých gest, své 60. narozeniny oslavil v horkovzdušném balónu. A k tomu, ve stejný týden, boural se svým elektrickým křeslem, když rychle uháněl chodbami Cambridge, a zlomil si nohu.

Splněný sen o nulové gravitaci

V dubnu 2007, pár měsíců po jeho 65. narozeniných, si splnil sen – vyzkoušel si nulovou gravitaci při letu speciálně vybaveného Boeingu 727, což byla ve skutečnosti jen předehra ke skutečnému letu do vesmíru s Virgin Galactic company.

Chtěl být příkladem

Chtěl být příkladem

Když se jej ptali, proč tak riskuje, Dr. Hawking odpověděl: “Chci ukázat lidem, že fyzický handicap není omezení, pokud nejsou duševně postiženi”

“Jeho život byl inspirativním triumfem,” popisuje Martin Rees, kosmolog Cambridgské univerzity, královský astronom Velké Británie a Hawkingův dlouholetý kolega. “Jeho jméno bude žít v kruzích vědy navždy, byl inspirativním příkladem toho, co lze v této oblasti dosáhnout.”

Stephen William Hawking se narodil v Oxfordu, v Anglii 8. ledna 1942 – na den přesně k 300. výročí smrti Galilea, který taktéže věnoval svou vědeckou pozornost na studie kolem gravitace. Jeho matka, rozená Isobel Walker, utekla do Oxfordu, aby se vyhnula bombovým náletům na Londýn. Jeho otec, Frank Hawking, byl výzkumným biologem.

Jako nejstarší ze čtyř dětí byl Stephen průměrný student St. Albans School v Londýně, avšak několik jeho profesorů a spolužáků rozpoznalo jeho vnitřní nadání.

Matematika a fyzika se pro něj staly primitivní záležitostí

Později, na University College na Oxfordu, objevil svou vášeň pro matematiku a fyziku. Shledával to tak primitivní, že se nikdy nezastavil na konzultaci u profesorů anebo si nepsal poznámky.

Dobrodružné a zajímavější se pro něj stalo studium kosmologie, kde se mohl potýkat s mnohem komplikovanějšími problémy a otázkami, jako například “Kde se tady vzal vesmír?”

Po promoci se odstěhoval do Cambridge. Ještě před tím než začal svůj výzkum, stala se ta “hrozná věc”, jak popisuje jeho poradce Dr. Sciama.

Rozsudek smrti

Práci mladého Hawkinga začala ztěžovat svalová slabost a časté pády na zem. Krátce po svých 21. narozeninách, v roce 1963, uslyšel svůj rozsudek – amyotrofická laterární skleróza (světová známá pod zkratkou ALS). Doktoři mu dávali méně než 3 roky života.

Logickou reakcí se staly deprese. Přál si umřít. Nicméně, jak čas plynul, si uvědomil, že se jeho smrtelná choroba stabilizovala. Ikdyž pomalu ztrácel kontrolu nad svým tělem a motorikou, stále byl schopen chodit na krátké vzdálenosti a zvládat jednoduché úkoly (jako se svkléknout nebo obléknout). To mu dodalo naději.Screenshot at Mar 14 19-08-34

 

“Když jste postaveni tváří tvář možnosti blízké  smrti,” popisuje, “uvědomíte si, že život stojí za to a že vlastně chcete stihnout ještě tolik věcí.”

V 1965, se oženil se studentkou lingvistiky Jane Wilde. Měl tak nový smysl pro koho a pro co žít.

Nemoc jej však začala dohánět, znemožnila mu psát. A to je v roli nadějného kosmologa, jehož “lopatou” jsou dlouhé matematické rovnice, relativně velký problém. Ironicky, on udělal ze svého handicapu jeho silnou stránku – díky němu mohl svou energii plně věnovat přemýšlení o otázkách vesmíru. Jeho myšlenky mu posléze pomohli asistenti a spolupracovníci kodifikovat do jasných kolejnic matematického jazyka.

“Lidé se často pletou v tom, že matematika je jen o rovnicích,” říká Hawking. “Ve skutečnosti jsou rovnice jen tou nudnější částí matematiky.”

Hawking se soustředil na problémy, které by kdokoliv mohl napadnou “obrázky a diagramy” adaptací geometrických technik, které v 60. letech navrhl matematik Roger Penrose a jeho Cambridgský kolega, Brandon Carter, ke studii obecné teorie relativity.

Tvrdil, že černé díry jsou přirozenou predikcí této teorie. Ta jinak blíže popisuje, jak hmota a energie pokřivují prostor anebo mluví o tom, jak se chovají světelné paprsky v gravitačním poli.

Celý život strávil ve svých myšlenkách. Podílel se na popularizaci vědy. Snažil se ji lajkům vysvětlovat a inspirovat je svými poznatky. Posouval lidstvo kupředu, vyhrával vědecká ocenění a nebál se vystupovat v otázkách naší budoucnosti. Studoval černé díry, a co můžeme říci s jistotou – že jeho odkaz a poznatky v žádné černé díře nezůstanou.

RIP.

Zdroj / foto: NY Times

Komentáře

Nahoru