Tento záchod dokáže přeměnit lidský odpad na energii

Je neuvěřitelné a zároveň smutné, že v dnešní době existuje několik milionů lidí po celém světě, kteří stále nemají přístup k bezpečným a hygienicky nezávadným toaletám. A právě toto se vědci z Velké Británie rozhodli změnit a navrhli speciální, levný, suchý a energii produkující záchod, který budou moci jako první otestovat obyvatelé Ghany.

Tento záchod budovali vědci z Cranfieldské Univerztiy ve Velké Británii celé 3 roky. A pokud první testování v Ghaně proběhne úspěšně, bude se moct tato technologie použít úplně všude, od vojenských vozidel až po luxusní jachty.

Tento záchod navíc získal podporu od Bill and Melinda Gates Foundation a ocenění Cleantech Innovate.

,,Máme radost, že můžeme vidět, jak toto inovativní řešení získává národní uznání díky Cleatech Innovate. Nanomembránová toaleta má potenciál změnit miliony životů poskytnutím přístupů k bezpečné a cenově dostupné hygieně,“ uvedl Elise Cartmell.

Cranfield-University-Nano-Membrane-Toilet

Na první pohled vypadá záchod úplně obyčejně.

Z toalety můžeme získat například čistou vodu, hnojivo nebo teplo

Pokud se ale podíváme detailněji, podstatou fungování této toalety je nanotechnologická membrána, která odděluje vypařenou vodu od zbytku odpadu. Tento proces vyčistí vodu, kterou poté můžete využít například pro zavlažování terénu nebo užitkové umývání, zatímco zbylá kapalina bude přeměněna na páru.

Systém poté pošle ostatní zbytky do druhé komory, kde, se budou spalovat a přemění se na popel a teplo. Tento popel pak můžete použít například jako hnojivo. 

Cranfield-University-Nano-Membrane-Toilet-Internal

Uzavřený příklop zabrání šíření nežádoucích pachů.

Tvůrci záchodu navíc plánují, že distribuce bude probíhat prostřednictvím nájemního systému, což by mohlo přinést ještě mnohem větší snížení nákladů pro uživatele. 

Zdroj: Vedelisteze

 

Komentáře

Nahoru