Dnes vyšlo 15 článků

Tento solární odsolovací přístroj dokáže produkovat 10 litrů čerstvé vody denně

Pásmo Gazy je území rozprostírající se při pobřeží Středozemního moře, které na jihozápadě sousedí s Egyptem, na jihu, východě a severu s Izraelem. A kvůli desítky let trvajícímu izraelsko-palestinskému konfliktu je zde nedostatek pitné vody, přičemž až 90 % zdejší vody není vhodné k lidské spotřebě. Jeden místní člověk vytvořil zařízení na solární pohon, které dokáže vodu odsolovat a měnit ji tak na pitnou.

V pásmu Gazy by mohl tento přístroj velice pomoci, neboť tamní obyvatelům hrozí během několika následujících měsíců vyčerpání pitné vody.

čistirna

Zdroj: Inhabitat

„V naší zemi je k dispozici sluneční energie,“ říká vynálezce o svém domácí odsolovaí nádrži.

Muž se snažil vyřešit nedostatek vody s trvale udržitelným řešením, a tak postavil jednoduchý destilační tank, který odděluje čistou vodu od znečištěných látek a solí. Systém dokáže produkovat 10 litrů vody denně, což pro potřeby jedné domácnosti naprosto stačí.

Samozřejmě, mnozí lidé byli znepokojení, zda je destilovaná voda bezpečná, a tak organizace Coastal Municipalities Water Utility vodu testovala a zjistila, že proces funguje. Laborant Mohamed Abu Shamaled nazval výsledky fascinujícími a tleskal tvůrci, že našel způsob, jak upravit vodu pomocí solární energie.

čistirna 2

Zdroj: Inhabitat

Momentálně muž pracuje na tom, aby pomohl ostatním obyvatelům pásma Gazy vybudovat vlastní destilační systémy, čímž budou mít přístup k nezávadné pitné vodě. Bude trvat roky, možná desítky let, než bude infrastruktura v regionu opravena, takže domácí čistírny vody, jako je tato, se stanou nezbytně nutné pro přežití v této oblasti.

Zdroj: Inhabitat

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru