Tento přístroj dokáže obejít zranění páteře, a tím pomůže lidem s ochrnutím

Američtí lékaři vyvinuli stimulátor, který dokáže obejít zranění páteře tím, že nutí tělo použít alternativní cesty pro přenos signálů z mozku do jiných oblastí těla. V rámci posledního testování tým ukázal, že přístroj může zlepšit u pacienta, který přišel o cit v prstu, pohyb až o 300 %. Zároveň dokáže zvýšit pevnost a přilnavost, díky čemuž je opět schopen vykonávat každodenní úkony.

Už v červnu tým z Univerzity Ronalda Reagana v Kalifornii implantoval toto zařízení do těla 28letého muže jménem Brian Gomez. Během cyklistických závodů si zlomil krční obratel u štítné chrupavky, čímž ztratil cit ve všech končetinách.

„I když se zranil v roce 2011, v mnohých ohledech je ideálním kandidátem pro tuto experimentální léčbu,“ říká Daniel Lu, člen týmu. „Od hlavy až k patě má pocit, a tak může poskytnout lékařům důležitou zpětnou vazbu kvůli dalším vylepšením stimulátoru.“

Přístroj, který se skládá ze série 32 elektrod posílající impulsy kolem poraněné oblasti, byl implantován do krku Briana Gomeze. Podle týmu lékařů je mozek schopen nadále posílat signály do ostatních částí těla tím, že se zcela vyhne poškozeným spojením.

„Mícha obsahuje alternativní cesty, které je možné použít, aby se vyhnula zranění a získala zprávy z mozku, která se potom dostane ke končetinám. Elektrická stimulace trénuje míchu, aby tyto cesty našla a použila je,“ řekl Daniel Lu.

Jestliže dojde k nehodě na dálnici, provoz se zastaví, ale stále existují postranní uličky, které můžete použít, abyste objeli nehodu a dostali se tam, kam chcete. Stejné je to s míchou. Vedle těchto stimulačních elektrod tým implantoval také baterii, která bývá laděná do jistých vzorů, jež poskytují více či méně stimulaci určitých oblastí v případě potřeby.

Základní myšlenkou je, že elektrody nadále vysílají puls do určitých oblastí, stimulují tak cesty, které mozek ignoruje. V průběhu doby se tyto cesty otevřou a umožní zprávy z mozku přenést prostřednictvím tyto cesty. Svým způsobem tělo používá nepoškozené postranní uličky, díky kterým je možné vrátit končetinám jejich funkčnost.

Neočekává se stoprocentní zlepšení funkčnosti. Jde pouze o to, aby pacienti mohli vykonávat každodenní úkony, které by bez přístroje nemohli vykonávat, například čištění zubů, zavázání bot či běžný oběd s použitím příborů.

Zdroj: Science Alert

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru