Tento dům za necelých 800 tisíc korun dokáže 3D tiskárna vytisknout za 8 hodin

Výstavba rodinného domu je časově i finančně náročná záležitost. Nicméně i do natolik specifické oblasti, jako je stavebnictví, se prodírají moderní technologie, konkrétně technologie 3D tisku. Ukrajinská společnost PassivDom používá k vytvoření stěn, střech a podlah domu speciální 3D tiskárnu. Dokáže vytisknout dům s rozlohou až 35 metrů čtverečních za pouhých 8 hodin. Ale na okna, dveře, klempířské práce a elektrické systémy si musíte zavolat řemeslníka.

Po dokončení se jedná o autonomní a mobilní dům, který není potřeba připojovat na externí elektrické a vodovodní systémy. Využívá totiž solární energii, která se ukládá do akumulátoru připojeného k domu, a voda se shromažďuje a filtruje z vlhkosti ve vzduchu (nebo si můžete vodu nalít do systému sami). Domy jsou dokonce vybavené samostatnou kanalizací.

Domy, jejichž pořizovací cena začíná na 31 900 dolarech (cca 770 tisíc korun), se nyní dají předobjednat online. Předobjednávky jsou spuštěné pro Ukrajinu a USA, přičemž první domy tohoto typu budou dodány ještě v průběhu letošního roku.

Startup věří, že 3D tisk je levnější a efektivnější způsob, jak budovat domy, které se potom mohou prodávat za přijatelnou cenu.

„Více než 100 milionů lidí nemají střechu nad hlavou. Je třeba budovat více cenově dostupných domů,“ uvádí mluvčí startupu.

Podívejte se, jak takový dům vypadá uvnitř:

pasiv01

Zdroj: Futurism

pasiv02

Zdroj: Futurism

pasiv03

Zdroj: Futurism

pasiv04

Zdroj: Futurism

pasiv05

Zdroj: Futurism

pasiv06

Zdroj: Futurism

pasiv07

Zdroj: Futurism

pasiv08

Zdroj: Futurism

pasiv09

Zdroj: Futurism

Zdroj: Futurism

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru