Tento děsivý nástroj vám ukáže, jak umělá inteligence Facebooku sleduje vaši aktivitu

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak Facebook sbírá data o vás, aby vás mohl krmit obsahem, o němž předpokládá, že se vám bude líbit? Pokud ano, potom existuje aplikace, která vám dá odpověď na tuto otázku.

Aplikace zvaná Data Selfie je ke stažení zdarma. V podstatě se jedná o open-source rozšíření do webového prohlížeče Google Chrome, prostřednictvím něhož zjistíte, jak algoritmy strojového učení sledují a zpracovávají vaši aktivitu na sociální síti. Získáte přehled o vaší osobnosti a o vašich zvycích. Rozšíření sleduje vaše interakce na Facebooku a shromážděná data potom transformuje do zpráv.

Data Selfie sleduje vaši aktivitu, tedy na co se díváte, jak dlouho se na to díváte, co se vám líbí, na co kliknete, co píšete. Potom na tato data aplikuje zpracování přirozeného jazyka a algoritmy strojového učení od IBM Watson a University of Cambridge.

Rozšíření vám ukáže vaši agregovanou aktivitu na sociální síti v časové ose, která je přehledně rozdělená barevným kódováním, díky němuž můžete lépe rozlišit různé aspekty týkající se vašeho využití dat.

Vedle toho vám Data Selfie zobrazí i to, u jakých příspěvků jste strávili nejvíce času, ať už se jedná o příspěvky od přátel či stránek. Děsivě fascinujícím způsobem rozšíření také používá prediktivní analytiku na odhadnutí věcí, jako je vaše politická orientace, ale i návyky v nakupování a stravování.

Rozšíření je naprosto bezpečné, a tak nemusíte mít strach, že se k datům o vás dostane i někdo jiný. Všechny informace jsou ukládány lokálně, tedy jen na vašem počítači, nikoliv na externích serverech.

V rámci své iniciativy na podporu transparentnosti internetu tvůrce Data X zveřejnil kód rozšíření Data Selfie na GitHubu. Zvídaví vývojáři mohou do kódu nahlédnout. Jestliže chcete zjistit, jak algoritmy sbírají a používají informace o vás, potom si můžete rozšíření stáhnout v internetovém obchodu Google Chromu.

Zdroj: The Next Web

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru