Tento automat vám zaplatí za to, když do něj vhodíte plastovou láhev

Automat na plastové láhve, který zaplatí uživateli přímo prostřednictvím chytrého telefonu? Jedna pekingská společnost přenesla recyklaci do nové éry, přičemž z toho profituje nejen samotná společnost, ale také samotní uživatelé a planeta Země.

V Číně není regulovaný sběr plastových lahví, jako je tomu v mnoha jiných zemích, a tak vznikal problém s jejich recyklací. Aby se předcházelo znečištění vody a půdy, přišli tři studenti s myšlenkou vytvořit automat na sběr plastových lahví, který by motivoval obyvatele k recyklaci. A společně se snaží zavést regulovaný recyklační systém v Pekingu.

Založili společnost Incom Resources Recovery Recycling, která spolupracuje se státními zařízeními splňující environmentální standardy. Celý systém funguje tak, že automat sesbírá plastové láhve a společnost je předá k recyklaci.

Oficiální statistika ukazují, že spotřebitelé v Pekinu produkují 150 tisíc až 200 tisíc tun odpadu plastových lahví.

„Když jsme začínali, narazili jsme na kritické místo. Původní zařízení, jehož kapacita na zpracování PET lahví byla 50 tisíc tun ročně, bylo půl roku zavřené, protože se nedařilo získat dostatek surového materiálu.“

Společnost automaty umístila na veřejných místech, například na letištích, stanicích metra, ve školách a nemocnicích. Momentálně má více než 5 tisíc sběrných automatů v Pekingu a dalších čtyřech městech.

Původně společnost plánovala opatřit stroje od dodavatelů, ale nakonec si uvědomila, že potřebuje vyrábět své vlastní. Využila dotace od státu a do konce roku 2012 vyrobila první čtyři automaty, které byly umístěné na stanici metra v centru Pekingu.

Recyklační automaty jsou vybavené softwarem, který uživateli za každou recyklovanou láhev pošle na účet 1,6 centu amerického dolaru. Automaty navíc sbírají informace, vedou si statistiky, a tak má společnost přístup k mnoha cenným datům.

Od roku 2012, kdy společnost začala se sběrem plastových lahví, vysbírala více než 7 milionů kusů. Uživatel prostřednictvím aplikace v telefonu může vidět všechna sběrná místa, dokonce i informace, kdo a jaké láhve recykluje. Tento systém je atraktivní také pro velké firmy a vládu, protože automat podává informace o spotřebě a vývoji trendu recyklace. Například, je možné vidět, jaké značky jsou oblíbené (Coca-Cola apod.).

„Používáme internet ke sledování recyklovaného odpadu a můžete si být jisti, že vše jde do legitimních továren, kde se zpracovávají, aniž by došlo ke znečištění. Neexistuje žádná společnost, která by se zabývala recyklačním průmyslem v Číně, což je naše největší výhoda. Je opravdu obtížné získat a vybudovat systém recyklace. Ale je to velká příležitost. Takže máme pocit, že jestli se nám podaří vybudovat tento systém, bude to pro naši společnost opravdu cenné. Bude to naše základní hodnota, protože ani vlády nevytvoří takové systémy recyklace ve městech.“

Společnost začala recyklovat i další materiály, a to papír, sklo, kov, spotřební elektroniku a tkaniny. Aplikace také umožňuje, že si uživatel prostřednictvím ní přivolá sběratele, ten přijde přímo k němu domů a vyzvedne si recyklovatelné položky.

Zdroj: Plastic News

Komentáře

Nahoru