Dnes vyšlo 15 článků

Tento 25letý muž žil déle než rok bez srdce. Nosil ho v batohu

25letý mladík jménem Stan Larkin podstoupil transplantaci srdce, nicméně déle než jeden rok žil bez lidského srdce uvnitř těla. Stan nosil umělé srdce v batohu, a to 24 hodin denně po dobu 555 dní, čímž mu mohla kolovat krev po těle a čímž se udržel na živu. V budoucnosti by se batoh s umělým srdcem mohl používat i u dalších pacientů s celkovým srdečním selháním, kteří čekají na vhodného dárce.  

V roce 2014 se Stan stal prvním pacientem v Michiganu, který měl být propuštěn s umělým srdečním přístrojem zvaným Syncardia. Stan se svým bratrem se jako teenageři dozvěděli, že mají familiární kardiomyopatii, což je genetické onemocnění srdce způsobující srdeční selhání bez jakéhokoliv varování. Familiární kardiomyopatie bývá jedna z hlavních příčin úmrtí u sportovců.

stan01

Stan žil více než rok bez srdce uvnitř těla. Nosil ho v batohu.

Po několika letech čekání na vhodných dárců bylo Stanovi a jeho mladšímu bratrovi odstraněno srdce z těla, přičemž srdeční akci zajišťoval přístroj Syncardia.

„Když se poprvé ocitli na jednotce intenzivní péče, byli na tom oba velice, velice špatně,“ prozradil chirurg na transplantačním oddělení Jonathan Haft. „Chtěli jsme jejich srdce transplantovat, ale na to nebylo dostatek času. V jejich anatomii je něco neobyčejné, co způsobilo, že jiné technologie nefungovaly.“

Zařízení jako implantabilní defibrilátory pomáhají s částečným selháním srdce, kdežto Syncardia pomáhá při oboustranném selhání srdce.

Dominique byl na přístroj napojený pouze několik týdnů, než podstoupil úplnou transplantaci srdce. Ale Stan musel čekat déle než rok. Aby nemusel zůstávat v nemocnici, byl vybaven přenosným ovladačem Freedom®.

V té době nikdo netušil, co bude schopný Stan dělat. Přenosné zařízení v podobě batohu váží 6 kilogramů a je napojené na cévní systém pacienta, čímž mohla být krev kolující v žilách okysličená. Není to všestranná věc, se kterou by člověk mohl dělat cokoliv, například nemohl zdvihat své dcery. Ale Stan hrál bez problémů basketbal, čímž doktory překvapil.

 „Není to pro basketbal stvořené,“ konstatoval doktor Jonathan Haft. „Stanovi se to podařilo a dokázal posunout hranice této technologie.“

Dne 9. května 2016 Stan podstoupil transplantaci srdce, protože se našel vhodný dárce. A nyní se ze zákroku zotavuje. Svůj příběh, který označuje jako emocionální horskou dráhu, chtěl sdílet s ostatními. A zároveň tím chtěl povzbudit dalších 5,7 milionů Američanů, kteří čekají na transplantaci srdce.

 „Všichni jste hrdinové,“ řekl David J. Pinsky, ředitel kardiovaskulárního centra Frankel.

Zdroj / Foto: Science Alert

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru