Temná stránka Silicon Valley

Temná stránka Silicon Valley

Firmy ze Silicon Valley jsou vnímány jako významné firmy. Stejně tak lidé, kteří v nich pracují. V tamní oblasti je vysoká koncentrace moderních technologických výstřelků, rodí se tam mnoho z převratných IT nápadů a přál by si tam pracovat kdejaký zapálený ajťák. A přesto tohle je jen tvář, kterou Silicon Valley nastavuje světu. Pod povrchem se stejně jako v každé jiné společnosti skrývá odvrácená strana.

Deprese

Ben Horowitz, který se pohybuje v IT oblasti, zaznamenal v konkurenčním boji mezi společnostmi u zaměstnanců zvýšenou psychickou bolest. Popsal také dokonalou izolaci zaměstnanců a vlažné vztahy mezi společnostmi, které mohou vést k depresi. Nezdá se to, ale každý den můžete čelit riziku selhání i přesto, že všude kolem vás se vznáší opar úspěchů. Nikdo o selhání nemluví. Příkladem může být sebevražda Ilya Zhitomirskiyeho, celkem úspěšného developera, z roku 2011. Ano, úspěšní lidé, kteří jsou naplno vytíženi svým zaměstnáním, často nemají čas na sporty, přátele a koníčky. Občas možná zapomínají, že jsou také jenom lidmi jako všichni ostatní.

Nadějný softwarový vývojář a podnikatel, zakladatel sociální sítě Diaspora. Právě on ale patřil k těm, kteří nátlak ze všech stran prostě neunesli. To se úspěšným občas stává.

Nadějný softwarový vývojář a podnikatel Ilya Zhitomirskiy, zakladatel sociální sítě Diaspora. Právě on ale patřil k těm, kteří nátlak ze všech stran prostě neunesli. To se úspěšným občas stává.

Diskriminace

Je nezákonné diskriminovat někoho na základě věku. Ale nové generace se o to nestarají. Průměrný věk zaměstnanců Googlu je 31 let, Facebooku dokonce pouhých 26 let. Čím dál více zde pracují mladí zaměstnanci. Pro firmy to má své výhody. Mladí zaměstnanci je stojí o hodně méně než zkušení vývojáři. A teď si to srovnejte například s HP, kde potřebují zkušené hardware inženýry, jejichž průměrný věk se pohybuje mezi 44 a 47 lety.

Stejně tak je nezákonné diskriminovat někoho kvůli rase. A přesto je v Silicon Valley opravdu velmi málo zaměstnanců s černou kůží. Podobně je to i s nedostatkem žen. Tento problém však začíná už na středních školách a pokračuje na vysokých – ani tam moc žen v tomto oboru nenajdete.

Zásobárna peněz

Firmy vydělávají peníze. Starají se o jejich koloběh. Platy, nájemné, pojištění, počítače a vybavení, poplatky za datová centra,… Je to nikdy nekončící seznam. A jakmile získáte peníze, stáváte se jejich otrokem, protože máte investory, kteří chtějí růst. Chtějí úspěch. A to vyžaduje opět více peněz. Občas jsou vidět některé začínající firmy, které vydělají hodně (až moc?) peněz a pak je rychle utratí. Takhle to prostě funguje. Kdo má peníze, utrácí. Když pak peníze nejsou, přijdou bezesné noci. Ano, to se může stát kdekoliv, nejenom v Silicon Valley, ale že by někdo ve Valley neměl peníze? Tam se to prostě bere jinak.

silicon_valley

Nadbytek

Teď, i když mnoho částí světa stále bojuje, eurozóna je v krizi a spousta lidí po celém světě je bez práce, v Silicon Valley je přebytek. Vznikají tam dokonce nové společnosti a děje se tam mnoho věcí. Slyší ti lidé tam co se děje se zbytkem světa? Občas se proslýchají zprávy o tom, že lidé pracující v takových významných firmách, jaké sídlí například ve Valley, zase tolik dobré platy nemají. A prý jim to nevadí, protože jsou pyšní na to, že mohou pracovat v takové společnosti. Ale opravdu byste tomu věřili?

Závěr

Ani tyhle temné stránky určitě nikoho neodradí od snu pracovat v Silicon Valley. A je to právě o tom. Každý by rád spolupracoval na zábavných projektech se zajímavými firmami. Každý by se rád podílel na formování toho, kam dále se bude ubírat svět IT –a že na to některé firmy z Valley opravdu mají vliv. A svou temnou stranu má téměř všechno na světě. Jen si jí musíme být vědomi a být obezřetní.  A nezbývá nám než doufat, že v Silicon Valley touží po nejlepších odbornících bez ohledu na věk, pohlaví či rasu.

Zdroj: pennyherscher, obrázky: kiwilandingpad.com, technical.ly

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru