Dnes vyšlo 15 článků

Tisková zpráva: Téměř 60 procent dotázaných zastupitelů se obává trestního stíhání

V souvislosti s pondělní zprávou Unie obhájců ČR provedl právní informační portál https://www.epravo.cz průzkum mezi zastupiteli.

Informace o trestním stíhání zastupitelů v souvislosti s jejich hlasováním o nakládání s majetkem obcí sleduje v médiích 85,8 procenta z oslovených zastupitelů. Vyšší obavy z trestního stíhání vyjádřilo 59,4 procenta oslovených zastupitelů. Ovšem naprostá většina z nich přikládá v současnosti velmi vysokou roli znaleckým posudkům a doporučením externích odborníků. Na stupnici 1-5, kdy 1 je žádná role a 5 je zásadní role, jich 87,3 procenta hodnotilo známkou 3-5.

Advokát a člen prezidia Unie obhájců JUDr. Petr Toman k tomu průzkumu uvedl, že “Je jistě zarážející, když se 60 procent dotázaných zastupitelů obává trestního stíhání. Obávat by se přeci měli jen ti, kteří se něčeho dopustili, ale zjevně se obávají i ti, kteří nic neprovedli a pracují pro obec podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. To může bohužel vést jen k tomu, že schopní zastupitelé již nebudou kandidovat. Odpovědi zastupitelů tak potvrzují zjištění Unie obhájců, že hrozí ochromení činnosti zastupitelstev a s tím i celé samosprávy“.

Není se čemu divit. Hrozící tresty totiž nejsou zrovna nízké. Při porušení povinnosti při správě cizího majetku hrozí u škody nad 25 tisíc korun trest odnětí svobody až na dva roky, u značných škod nad 500 tisíc korun až pět let, a v případě způsobení škody velkého rozsahu, tedy nad pět milionů korun dokonce až osm let. A při rozhodování o majetku obcí jde obvykle právě o tyto vysoké částky.

Analýzu celé problematiky a rozhovor s JUDr. Petrem Tomanem přináší dubnové vydání tabletového měsíčníku EPRAVO.CZ Digital. EPRAVO.CZ Digital si můžete stáhnout zdarma na App Store a Google Play, a to přímo z Vašeho tabletu či chytrého telefonu. Pokud máte již aplikaci staženou, postačí si stáhnout pouze nové vydání. Využít můžete také webový archiv starších čísel na adrese tablet.epravo.cz.

Linky ke stažení:

Apple Store: https://itunes.apple.com/cz/app/id796036622?mt=8&affId=1736887

Google Play: https://play.google.com/store/apps/details?id=cz.triobo.reader.android.epravo&hl=cs

Infografika:

priloha

priloha

priloha

Kontakty:

EPRAVO.CZ, a.s.,

kontaktní osoba Mgr. Miroslav Chochola, MBA,

email miroslav.chochola@epravogroup.com tel: +420 277 009 912

Unie obhájců ČR,

kontaktní osoba JUDr. Petr Toman,

email toman@iustitia.cz tel: +420 602323920

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu s grafy, která je k dispozici na adrese https://www.protext.cz

Zdroj: ČTK/Protext

Rádi bychom vám nabídli prostor pro vaše tiskové zprávy. Pokud chcete, abychom o vás dali vědět, případně o vaší slevové akci, pořádané konferenci, novém produktu a podobně, můžete nás kontaktovat na emailovou adresu redakce@objevit.cz.

Komentáře

Nahoru