Televize a ani hraní počítačových her dětem neškodí tvrdí vědci

Televize a ani hraní počítačových her dětem neškodí tvrdí vědci

Pamatujete si na smrtelnou nehodu sedmnáctiletého chlapce, o kterém televize TV Nova tvrdila, že byl náruživý hráč? Pokud si na tuto reportáž nepamatujete, připomeňte si, co vše bylo řečeno o daném mladíkovi ve večerních zprávách na TV Nova. Rád bych podotknul, že zde Nova uvedla, že Martin byl náruživý hráč a dávalo tento fakt do spojitosti s jeho zkratovitým jednáním. Studie jedné britské agentury Medical Research Council totiž dokazuje, že přílišné hraní nemá žádný negativní vliv na chování dětí.

Přípomeňme si, co se stalo. Sedmnáciletý mladík způsobil svou vlastní nerozvážností závažnou dopravní nehodu, když ujížděl policistům, kteří jej desítky kilometrů pronásledovali kvůli tomu, že vůz sebral otci. Když se chtěl vyhnout zátarasu, narazil do dalších aut, dvě shořela. Stalo se tak na dálnici D1 na Vysočině. Sám mladý řidič nakonec zaplatil cenu nejvyšší. Zemřel. Další člověk byl při nehodě těžce zraněn. Televizní reportéři měli jasno. Mohly za to počítačové hry.

Netřeba omlouvat čin, který způsobil. Není třeba omlouvat a ani jednání Policie ČR, která stále tvrdí, že si z aut na dálnici neudělal takový živý štít. Jak sám popisuje jeden ze svědků nehody, jednání policistů na místě nebylo zrovna ukázkové. O tom tento článek není. Snaha je zkusit se poukázat na fakt, jak souvisí hraní her či nadměrné sledování televize se špatným či nevhodným chováním dětí a mladistvých. Nedávno vyšla jedna studie, která se snažila prokázat, jaká je závislost mezi těmito jevy. A jaký byl výsledek?

Sledování televize a ani hraní počítačových her nedělá z dětí vrahy nebo šílence

Jestliže děti tráví příliš mnoha času za počítačem či u televize, tak to nemá negativní vliv na jejich vývoj. Takový je závěr ze studie britské agentury Medical Research Council (MRC), která zahrnula do studie více než 11 000 dětí.

Výzkumníci ve studii poukazují na to, že nepozorují nějaké zásadní odlišnosti v chování dětí. Usuzují tedy, že televize či hraní počítačových her má pramalý vliv na špatné chování dětí. Navzdory těmto zjištěním rodičům doporučují, aby dětem nedovolili sedět před obrazovkou příliš dlouho. Mají tak totiž méně času na hraní si s kamarády či domácí úkoly. Dle studie mají zásadní vliv na chování dětí (překvapivě) právě faktory jako výchova či rodinné zázemí.

Další fakta a závěry týkající se studie

Jak jsme již uvedli, studie se zúčastnilo více než 11 000 pětiletých dětí. Ze statistik vyplývá, že téměř dvě třetiny z 11 014 pětiletých dětí sledovalo televizi kolem jedné až tří hodin denně, 15 procent jí věnovalo více než tři hodiny denně a méně než dvě procenta se na televizi nedívalo vůbec. Děti, které před televizní obrazovkou seděly více než tři hodiny denně, neměly později jako sedmileté děti žádné zásadní problémy s chováním – například, že by se častěji praly, lhaly či někoho šikanovaly. Dále vědci vypozorovali, že sledování televize vůbec nesouvisí s hyperaktivitou či problémovou komunikací dětí s jejich okolím. Zajímavé však je také to, že ani počítačové hry neměly žádný zásadní vliv na chování dětí. Respektive je každodenní hraní nijak negativně neovlivnilo.

Jak vysvětlila vedoucí studie Alison Parkes, není správné obviňovat televizi z problémového dětského chování. Má na něj totiž minimální vliv. Samozřejmě, důležité je to, aby děti nedívaly na nevhodné programy. Vedoucí studie Parkes však doporučuje zaměřit se spíše na správnou výchovu dětí ze strany rodičů a na vytvoření pohodové atmosféry v rodině. Annette Karmiloff-Smith z Londýnské univerzity zas poukázala na to, že namísto obav v souvislosti s potenciálním negativním vlivem televize či her je lepší využít jejich výhody. Význam výzkumu shrnul Hugh Perry, který působí v Medical Research Council:

„Žijeme ve světě, který stále více ovládá elektronická zábava. Rodiče tedy pochopitelně zajímá, jaký to může mít dopad na zdraví a vliv na psychiku jejich dětí. Tato důležitá studie naznačuje, že vztah mezi televizí, videohrami a zdravím je komplexní a ovlivňuje ho mnoho dalších sociálních a environmentálních faktorů. Nelze tedy jednoduše říci, že za všechno může jenom televize nebo jenom počítačové hry. To je naprosto mylný závěr.“

Zdroj: https://www.bbc.co.uk/news/health-21923930

 

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru