Telefony s největším SAR zářením za rok 2018

Telefony s největším SAR zářením za rok 2018

Asi většina z vás vlastní chytrý telefon, avšak málokdo tuší, že s ním přicházejí také nezanedbatelná zdravotní rizika. Jedná se o podobný problém, jakým je používáním laptopů na klínech mužů. To podle lékařů velmi přispívá k jejich neplodnosti. Proto se dnes blíže podíváme, jaké zdravotní úskalí stojí za používáním chytrého telefonu.

 

Co je SAR?

Tato tři písmenka v sobě skrývají takzvanou specifickou míru absorpce. Jedná se vlastně o test, kterému se žádné mobilní zařízení nevyhne. Měří se během něj jak tělo nebo jeho vybraná část absorbuje vysokofrekvenční záření. Takto se telefony měří již od roku 1996 a velkou kuriozitou je, že se za 23 let používání tato metoda téměř nezměnila. Jednoduše tak můžeme říct, že čím vyšší jsou naměřené hodnoty SAR, tím více je váš chytrý telefon nebezpečný.

HRO304e5c_SAR

Jaké jsou hodnoty u konkrétních telefonů?

Asi nemá cenu zabývat se stovkami zařízení zvlášť, to by zabralo neúměrné množství času. Zařízení od stejných výrobců se totiž jen velmi málo liší, proto si porovnáme právě je:

  • U mobilních telefonů od americké společnosti Apple se hodnoty SAR pohybují okolo 0,9 v okolí hlavy a okolo 1 v oblasti těla.
  • U Samsungu je to pak 0,3 okolo hlavy a 0,8 okolo těla uživatele.
  • Smartphony společnosti Google dosahují hodnot 1,32 v oblasti hlavy a 1,25 v oblasti těla.
  • Naopak telefony od firmy Sony mají pouhých 0,15 v okolí hlavy a 0,45 v okolí těla.

SAR-620x345x

Které telefony jsou tedy nejbezpečnější?

Z výše uvedených hodnot jasně vyplývá, že nejbezpečnější telefony na trhu jsou od firmy Sony. Naopak uživatelé zařízení od Applu a Googlu by si měli dát velký pozor. Naměřené hodnoty jsou velmi vysoké, a tudíž by v případě delšího používání mohlo dojít k újmě na zdraví. Jedním dechem je ovšem nutno dodat, že i když jsou hodnoty v porovnání s vítězem měření několikanásobně vyšší, všechna zařízení na našem trhu splňují zákonem stanovené limity.

Zdroj text, foto: https://dotekomanie.cz/2019/01/sar-2018/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

 

Komentáře

Nahoru