Telefony na ztraceném letadle stále vyzvánějí

Telefony na ztraceném letadle stále vyzvánějí

Jak je tohle možné? Milovníci záhad už vymýšlí různé své závěry. Prý se letadlo mohlo ztratit v černé díře, nebo se dostat do nějaké podobné oblasti jako je záhadný Bermudský trojúhelník. Nebo se při samotné katastrofě stalo něco, co teď napájí mobilní telefony. Co tipujete vy?

Let MH370 z malajského hlavního města Kuala Lumpur do čínského Pekingu nesl na své palubě 239 lidí. Úřady a rodinní příslušníci už se dávno začali obávat nejhoršího, ale záhada kolem jeho zmizení se teď začala ještě více zamotávat. Rodinní příslušníci pohřešovaných se totiž shodují, že když jim volají, telefony normálně zvoní. Jen je nikdo nezvedá. Někteří pohřešovaní byli dokonce viděni online na sociálních sítích.

missing-malaysian-airlines-flight

Už 19 rodin společně sepsalo prohlášení o tom, že mobilní telefony cestujících prohlášených za nezvěstné vyzvání. Sestra jednoho z čínských pasažérů se dokonce rozhodla dokázat to v televizi.

„Dnes dopoledne, kolem 11:40, jsem dvakrát volala na číslo svého staršího bratra a vyzvánělo to,“ řekla Bian Liangwei. Ve dvě odpoledne zavolala znovu a opět slyšela zvonění. „Když se jim můžeme dovolat, policie by mohla zjistit jejich pozici, a je tu šance, že by ještě mohli být naživu,“ neztrácí naději.

Příbuzní, kteří podepsali prohlášení, tvrdí, že jim společnost Malaysia Airlines určitě zastiňuje nějaké informace, které má k dispozici. Malajský ministr dopravy Hishammuddin Hussein však řekl, že dělají vše, co je v jejich silách, aby letadlo našli. Dodal, že lidé snad chápou, že v takové situaci by jim nic neskrývali.

Podle profesora Williama Webba telefony není možné vysledovat, protože jsou určitě pod vodou, mimo dosah sítě a vybité.

Záhada nebo vlastně ne?

Některé věci lze s trochou selského rozumu docela snadno vysvětlit. Například jak je možné, že telefony nemají vybité baterie? Žijeme v době smartphonů, a tak často zapomínáme na to, že někdo může vlastnit ještě starší přístroj. Například taková Nokia 100 se může chlubit neuvěřitelnou pohotovostní výdrží 35 dní. I smartphone, pokud není používán, nebo je dokonce v režimu Letadlo, může vydržet pár dní. Nicméně samozřejmě pokud je v režimu Letadlo, jsou vypnuta všechna bezdrátová připojení, takže by nebylo možné se dovolat.

Je tu šance, že telefon může zvonit, i když je vybitý. Většinou hovory přeskočí rovnou do hlasové schránky, ale někteří operátoři to mají nastavení jinak a telefon prvně jednou nebo dvakrát zazvoní a až poté jde do hlasové schránky.

To, že jsou lidé online na sociálních sítích, lze také jednoduše vysvětlit. Nemusí být totiž online zrovna na mobilním telefonu, co když zůstali přihlášeni na nějakém jiném zařízení?

flight-ringing-phones

Podle telekomunikačního experta Alana Spencera telefony prakticky nemohou být pod mořem, pokud zvoní. Telefony podle něj mohou zvonit, jen pokud jsou zapnuté, nejsou ve vodě, jejich baterie je nabitá a mají signál. To by znamenalo, že letadlo muselo přistát někde na zemi. Avšak těžko říct.

Spousta nejasných otázek dala vzniknout celé řadě konspiračních teorií. Jedna z nich například tvrdí, že bylo letadlo uneseno teroristy a nyní je tajně umístěno na opuštěném vietnamském letišti. A prý bude použito jako zbraň hromadného ničení.

Zdroje: IB Times, Daily Mail

Komentáře

Nahoru