Telefónica čelí exekuci, kdo za to může?

Telefónica čelí exekuci, kdo za to může?

Telefónica Czech Republic, která provozuje mobilní síť O2, čelí exekuci kvůli odpojení více než 5000 datových SIM karet společnosti 4Call. Proč je odpojili? Protože jim prý dluží více než 23 milionů Kč. To už je i pro Telefónicu slušný balík peněz, a tak se rozhodla to radikálně řešit. Ovšem 4Call tvrdí, že chyba opravdu není na jejich straně.

Základem sporu je něco přes pět tisíc SIM karet, které poskytuje 4Call svým zákazníkům. Těmi jsou například České dráhy nebo soukromý železniční nákladní dopravce Metrans Rail, který přes 4Call sleduje pohyb vlaků.

Telefónica prý nerespektuje český právní systém

Když společnost 4Call přestala platit faktury a dluh narostl do výše 23 milionů korun, Telefónice došla trpělivost a všechny SIM karty odpojila. 4Call se tomu již v květnu pokusila zabránit a obrátila se na Český telekomunikační úřad. Ten Telefónice přikázal, že musí 4Call i nadále poskytovat své služby. Telefónica ale neposlechla. Může se na ni za to někdo zlobit, když 4Call dlužila tolik peněz?

„Dva dny po vydání předběžného opatření Telefónica vypnula všechny SIM karty. Názorně to ukazuje, jak respektují český právní systém a ČTÚ,“ poukazuje na to, jak se Telefónica chová, jednatelka 4Call Tereza Němcová.

Němcová také uvedla, že celý problém je v chybách, které má Telefónica v účetnictví. Prý si za některé služby jako roaming účtuje mnohanásobně víc, než je oprávněna. Podle ní prý dokonce až 100x. Těžko říct, zda je to opravdu skutečné číslo, nebo zda ho jen vyhrkla v zápalu naštvání.

„Vše, co bylo splatné, bylo uhrazeno, jinak by ČTÚ takto nerozhodl. Mají chyby v účtovacím systému a za datové přenosy v roamingu občas účtují 100x vyšší cenu, než jsou oprávněni. Nejhorší je, že si toho jsou dobře vědomi,“ uvedla Němcová.

Společnost 4Call přešla k jinému operátorovi a obrátila se na Obvodní soud pro Prahu 4. Ten nařídil exekuci, ovšem Telefónica tvrdí, že to 4Call porušila podmínky jejich smlouvy, a již podala návrh na zastavení exekuce.

Ve finále vlastně o nic nejde

Mluvčí Telefónicy, Hany Farghali, navíc uvedl, že podobný případ řešili již v minulosti a ČTÚ jim dal nakonec za pravdu, takže se vlastně nemají vůbec čeho obávat.

Zdroje: iDnes, Lidovky, E15

Komentáře

  • LM

    Slečně Anetce uniká ten základní problém – nejde o to, jestli někdo někomu dluží… To je naprosto vedlejší, každý může mít svoji verzi.

    Faktem je, že ČTÚ vydal rozhodnutí – předběžné opatření. O2 je nerespektuje a udělala přesně to, co bylo rozhodnutím orgánu veřejné moci výslovně zakázáno.

    To je to, oč tu běží, mají tu drzost nerespektovat rozhodnutí soudu, nebo v tomto případě ČTÚ!!!

Nahoru