Telefon se nabíjí močí

Vědci v Bristolu vyvinuli způsob, jak dobíjet mobilní telefony pomocí moči. Dr. Ioannis Ieropoulos z bristolské robotické laboratoře prohlašoval, že jako první na světě vymysleli plné využití energie z konečného odpadu člověka.

Tým vědců vytvořil palivovou buňku, ve které speciální bakterie rozkládají chemikálie v moči. Tedy ve skutečnosti je to ještě o trochu složitější, ale důležité je, že tak vzniká malé množství elektrického náboje, který se pak ukládá v kondenzátoru.

„Jedním produktem, jehož nekonečnými dodávkami si můžeme být jisti, je naše vlastní moč,“ řekl. „Využitím energie, jak moč procházela kaskády mikrobiálních palivových článků, se nám podařilo nabít mobilní telefon Samsung.“

Vědci se domnívají, že technologie má potenciál především do budoucna. Jednou by prý běžně mohla být instalována v koupelnách, abychom mohli využívat svoji moč a vyrábět tak dostatek elektřiny pro mobilní telefony, ale například i masážní sprchu, osvětlení nebo holicí strojky.

Chytrý záchod

„Krása tohoto zdroje paliva spočívá v tom, že nespoléhá na nevyzpytatelnou povahu větru či slunce. Vlastně znovu využíváme odpad k výrobě energie. “

Mikrobiální palivově výkonný modul zatím generuje dostatek energie k tomu, abyste poslali SMS zprávu, brouzdali po internetu a provedli krátký telefonát. Uskutečnění hovoru na mobilním telefonu však pohlcuje nejvíce energie, ale vedoucí týmu Ioannis Ieropoulos věří, že se jednou dostanou do bodu, kdy budou schopni nabíjet baterii na delší dobu.

Koncept byl testován a funguje tak, jak se očekávalo. Takže teď už přijde jen fáze rozvoje a zdokonalování, aby bylo možné nabít baterii úplně. V současné době tým také usiluje o spolupráci a financování s partnery v USA a Jižní Africe.

Vedoucí výzkumu Dr. Ioannis

Vedoucí výzkumu Dr. Ioannis Ieropoulos.

Prozatím byl výzkum financován z veřejných prostředků Rady pro výzkum inženýrství a fyziky a Nadace Billa a Melindy Gatesových. Vědci doufají, že by tato technologie mohla být prospěšná především v rozvojových zemích.

Zdroje: bbc.co.uk, independent.co.uk 

Komentáře

  • Nabíjet se to něčím jiným (kousek vedle :D), tak si dokážu živě představit ty „reklamy“ ve spojení s určitou ovocnou značkou telefonu :-D

Nahoru