Technologie, která používá písek pro uložení slunečního tepla

Když vám život dává citróny, udělejte limonádu. Když se vám pod ruky dostane suchý zrnitý písek, maximálně ho využijte. Výzkumná skupina v Abú Dhabí se snaží maximálně využít písek v rámci projektu, který používá písek ve Spojených arabských emirátech k ukládání solární energie.

Sandstock je nová technologie, kterou vytvořili vědci z instituce Masdar Institut of Science and Technology. Po několika kolech testování se ukázalo, že může pomoci snížit náklady na přeměnu slunečního tepla na využitelnou elektrickou energii. A zároveň může zlepšit způsob přeměny energie, neboť písek je schopen převádět ji i během noci.

Masdar-Institute-Sandstock-1-1020x610

Zdroj: Inhabitat

Písek je mnohem více než malá zrna, která uvíznou v plavkách. Projekt Sandstock prokazuje, že se dá využít jako materiál ke skladování tepelné energie (TES) pro koncentrované zařízení solární energie (CSP), kde ukládání solárního tepla je klíče k úrovním účinnosti a výroby. Písek je schopen uložit solární teplo do 1 832F (1 0000C) a testy v malém měřítku ukázaly dobré výsledky.

„Dva pilotní modely systému byly testovány ve snaze dokázat svou účinnost a použitelnost ve velkém měřítku velkých projektů,“ řekl Nicolas Calvet, odborný asistent strojního a materiálového inženýrství v institutu a vedoucí ústavu tepelné energie ve společnosti Storage Research Group.

V současné době TES systémy obvykle používají materiály, jako jsou syntetické oleje či roztavené soli, ale to je příliš drahé a nešetrné k životnímu prostředí. Kdežto využití písku jako bohatého a levného zdroje by mohlo mít velký dopad na solární energetiku.

Masdar-Institute-sand-solar-storage

Zdroj: Inhabitat

V návaznosti na první dva testy, výzkumníci zlepšili technologii prototypu a chystají se provést další testy. Tento projekt je jeden z několika projektů, které jsou vyvinuti v institutu pro zlepšení schopností solárních elektráren ve Spojených arabských emirátech.

Sandstock podstoupí další testování a podobné technologie jsou testované také ve Spojených státech amerických a Evropě, přičemž výzkumníci se snaží zlepšit efektivitu a snížit náklady solárních elektráren.

Zdroj: Inhabitat

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru