Dnes vyšlo 15 článků

Naděje, odhodlání a technologie ho přivedly domů

Naděje, odhodlání a technologie ho přivedly domů

Google v úterý zveřejnil příběh tehdy pětiletého indického chlapce jménem Saroo Munshi Khan, který usnul ve vlaku během jízdy se svým čtrnáctiletým bratrem Guddu. To bylo v roce 1986, dvanáct let předtím, než byl Google založen. Tak proč je pro Sarooa tak důležitý?

Saroo tehdy čekal na návrat svého bratra a usnul. O několik hodin později se probudil 1500 km daleko v Kalkatě, na hony vzdálený od svého domova a rodiny. O 26 let později (tedy zhruba o čtvrt století později) si našel cestu zpět domů pomocí Google Earth.

Cesta domů mu trvala čtvrt století

Saroo přežíval několik týdnů v ulicích, pak byl v sirotčinci a nakonec skončil v australské rodině, se kterou se přestěhoval do Tasmánie. Celý svůj příběh zdokumentoval v knize A Long Way Home (Dlouhá cesta domů).

Pokud se ale celou obsáhlou knihu číst nechystáte, zkuste se podívat aspoň na prohlášení Googlu:

„V roce 2011 identifikoval Saroo pomocí Google Earth a svých vzpomínek své domovské město. Pomocí funkce Pravítko provedl kvalifikovaný odhad o tom, jak daleko jel vlakem. Po nesčetných hodinách zkoumání snímků aplikace Google Earth v této oblasti narazil na příslovečnou jehlu v kupce sena. Saroo spatřil jeden nejasný orientační bod, který jej vedl ke druhému, aby mu pomohl odemknout vzpomínky pět let starého dítěte. Nakonec zahlédl sousedství, ulice a plechové střechy, které vypadaly povědomě.

Obrázek, který přivedl Sarooa domů.

Obrázek, který přivedl Sarooa domů.

Saroo uvedl: „Bylo to jako být Superman. Jste schopni se procházet a ptát se ‚Je to ono?‘ A když si řeknete, že ne, jdete pořád dál a dál.“

V roce 2012 se Saroo vydal na cestu z Austrálie zpět do Indie. Jakmile přijel, sdílel svůj příběh s místními obyvateli, kteří mu pomohli najít cestu zpět domů k jeho matce a žijícímu bratrovi a sestře. Dvacet šest let poté, co nechtěně opustil domov, konečně našel cestu zpátky.”

Není to ojedinělý případ

A ještě malá poznámka na konec. Pokud jste při čtení tohoto příspěvku měli pocit déjà vu, nebojte se. Je to pravděpodobně proto, že jste si vzpomněli na jeden velmi podobný příběh, který se udál před několika měsíci. Tehdy jeden Číňan použil Google mapy pro stejný účel. Ovšem bylo to jen o 23 let později po tom, co byl unesen.

Zdroje: The Next Web, Vanity Fair, Google official blog

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru