Dnes vyšlo 15 článků

Tato mateřská škola změní váš pohled na vzdělávání

Mateřská školka zvaná Fuji, respektive Střešní dům (The Roof House), se nachází nedaleko Tokia a je považována za jednu z nejlepších mateřských škol na světě. Není pochyb o tom, že toto místo je snem každého dítěte. Objekt nemá žádné stěny. Je to jeden velký prostor, kde děti mohou běhat, lozit a skákat po celý den.

Architekt a tvůrce tohoto mistrovského díla – Takaharu Tezuka – chtěl prozkoumat činnosti, které by chtěly dělat všechny děti na planetě. Není divu, že výsledkem je mateřská škola, která vypadá spíše jako velké dětské hřiště.

Budova je oválného tvaru, přičemž uprostřed se nachází velký zelený pozemek. Když se děti dostanou na střechu, okamžitě začnou běhat dokola.

Vzdělávací systém v této školce se řídí takzvanou Montessoriho metodou, která podporuje přirozenou cestu vývoje dětí. Znamená to tedy, že dospělí by měli své děti vést, než jim věci zakazovat. V této mateřské škole mohou děti běhat, hrát si, mít pohmožděniny a hrčky.

Namísto schodiště vedoucího na střechu architekt navrhl kopec, na kterém si mohou děti hrát.

Mateřská škola byla postavena kolem rostoucích stromů, a proto projektanti museli kolem nich umístit speciální houpací sítě, které děti chrání před pádem dolů. To je jedna z nejoblíbenějších hracích ploch.

Každý měsíc učitelé s dětmi přeskupují nábytek ve třídách. Dokonce i obyčejné lavice mohou být použity pro zábavu. Jsou vyrobené z velmi lehkého a měkkého dřeva, takže je nemožné, aby se děti zranily.

Dřezy jsou navržené tak, aby si děti mohly při umývání rukou vykládat.

K dispozici je také speciální dětské hřiště, kde mohou děti cvičit lezení.

V této úžasné mateřské škole si děti mohou hrát venku na čerstvém vzduchu tak dlouho, jak to počasí dovolí. Kromě toho, mezi jednotlivými třídami nejsou žádné stěny, a proto se děti cítí pohodlněji, když jsou obklopené nějakým hlukem v pozadí. V případě, že dítě nechce zůstat vevnitř, může jít ven. Obvykle dítě oběhne zahradu jednou dokola a vrátí se do třídy.

Zdroj: Bright Side

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru