Dnes vyšlo 15 článků

Tato malá mince uloží 360TB dat na 14 miliard let

Pokud potřebujete bezpečné úložiště s dlouhou životností, potom se vám nabízí ojedinělé 5D úložiště dat, které přežije i lidstvo. Vědci už dříve informovali o tom, že se dají data ukládat na úlomky křemenného skla na více než 300 milionů let. A nyní přichází s novou technologií, u které se životnost zvyšuje na neuvěřitelných 14 miliard let.

Když vezmeme v úvahu, že Země existuje 4,534 miliard let a vesmír 13,82 miliard let, vaše data budou v bezpečí v podstatě napořád.

opticaldatastorage_B-1200x514

Zdroj: Futurism

Vědci z Southamton Univerzity ve Velké Británii vyvinuli techniku ukládání dat digitálně pomocí laserového světla. Opravdu malá mince s kapacitou 360 terabytů dokáže uložit doslova historii celého lidstva. Tato technika využívá termosekundové laserové impulsy k zápisu dat do 3D struktury křemene v řádech nanometrů. Impulzy vytváří tři vrstvy nanostrukturovaných teček, z nichž každá se přitom nachází jen několik mikronů nad druhou.

Paměťové zařízení je označováno jako 5D, které zahrnuje vedle tří dimenzí prostoru také polaritu a intenzitu paprsku, který vytváří tečky. Úložný systém se vyznačuje dlouhou životností a maximální bezpečností, přičemž křemen vydrží až 157 stupňů Celsia.

Tato mince by mohla sloužit i jako komunikační nástroj mezi námi a vzdáleným mimozemským životem. Tyto drobné úložné systémy by jednoho dne mohly informovat ostatní bytosti ze vzdálené galaxie o Zemi.

Výzkumný tým už na minci uložil řadu významných děl, jako je Všeobecná deklarace lidských práv, Newtonova optika, The Magna Carta a The King James Bible.

Ke čtení údajů poslouží světelný laser, který bude zachytávat změnu orientace vln poté, co přejdou přes jednotku, na které jsou data uložené.

Zdroj: Futurism

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru