Dnes vyšlo 15 článků

Tap Titans: Nejnávykovější klikání na mobilech

Co mají společného hry jako Moorhuhn, Diablo nebo Minesweeper? Na první pohled skoro nic, ale když se na ně podíváte podrobněji tak pochopíte, že všechny tři disponují velice jednoduchým herním systémem, který jim umožňuje být velice populárními i mnoho let po vydání.

Na podobnou notu se rozhodli vsadit i vývojáři z týmu Gave Hive při tvorbě titulu Tap Titans. Ten sice sám sebe prezentuje jako RPG, ale stejně jako v případě série Diablo je i zde toto označení dost zavádějící. Hráči, kteří by od Tap Titans očekávali velkolepý příběh s více možnými konci nebo možnost měnit charakterové rysy hlavní postavy pomocí rozhodnutí (jako například v polozapomenutém kousku Dink Smallwood), tak nejprve jen prsknou síru a následně jej se zasmušilým úšklebkem na rtech smaží. Kdepak. Síla Tap Titans je někde jinde.

Grafika Tap Titans je jednoduchá, přesto však dokáže vykreslit potřebnou atmosféru.

Grafika Tap Titans je jednoduchá, přesto však dokáže vykreslit potřebnou atmosféru.

Návyková návykovost

Ať se nám to líbí, nebo ne, hry byly vždy na návykovosti založené a kdyby jí nebylo, tak by se celá řada současných herních společností nedostala tam, kde je. Důkaz tohoto tvrzení ostatně nemusíme hledat daleko – stačí říct World of Warcraft. Jeden z nejúspěšnějších titulů studia Blizzard má i deset let po svém vydání přes sedm milionů oddaných fanoušků, kteří se nebojí lít měsíc co měsíc do jeho bezedné kasy měsíční poplatky, jen aby mohli pokračovat ve svých „velkolepých“ dobrodružstvích.

Na stejném principu fungovali v USA zejména během osmdesátých a devadesátých let takzvané arkádové herny. V Česku jsme se s podobným typem heren nikdy neměli moc šancí setkat a teprve v posledních letech se jej sem snaží zatáhnout skupinky různých nadšenců. Jednu takovou hernu můžete najít v Červeném Újezdu nedaleko Prahy. Hry, které bylo možné v těchto hernách hrát na automatech, byly vytvořeny tak, aby jejich obtížnost byla co možná nejvyšší a aby donutila ješitného hráče vhodit do útrob nenasytného stroje další drobáky pro dobití životů. Nakonec jste je tam stejně hodili, i když jste nechtěli. Věřte, že autor tohoto textu ví moc dobře, o čem mluví. Touha hru pokořit byla prostě příliš silná.

Klikáme!

Tento text začíná drsným způsobem nabývat na objemu a přitom jsme se ještě ani nedostali k popisu hry samotné. Ono je to s Tap Titans těžké, protože kdybychom se zde měli věnovat jen a pouze popisování jeho herních mechanismů, tak by tento článek bylo možné ukončit po nějakých pěti větách a mohli bychom jít domů. Takový přístup by však nikomu nic nedal, takže nám odpusťte intermezzo výše a nyní již konečně pojďme vstoupit do jámy lvové.

V Tap Titans dostanete pod svoji kontrolu skupinku udatných reků, se kterými postupně procházíte jednotlivými úrovněmi. Ty se odehrávají v poměrně rozmanitých prostředích, které se mění vždy v tu pravou chvíli, aby se nedostavil stereotyp. V průběhu úrovní se na vás valí stále více a více nepřátel, kteří navíc nabírají na síle. Jejich počet můžete eliminovat, jak už ostatně název hry napovídá, prostým klikáním na displej. Vtip je v tom, že síla vašich útoků se odvíjí od toho, jak rychle klikáte. Postupem času přestane být klikání jen jedním prstem dostatečně efektivní a vy tak budete muset začít k ovládání hry využívat dva a později i více.

Ve hře se utkáte i s ultra tuhými bossy.

Ve hře se utkáte i s ultra tuhými bossy.

RPG prvky

Jak bylo zmíněno v úvodu, tak Tap Titans je označován jako RPG hra. Už jsme si řekli, že je to označení poměrně smělé, ale budiž. Veškeré RPG prvky v této hře jsou skrouhnuty na vylepšování síly útoku vašeho hrdiny. To provádíte pomocí zlaťáků, které občas vypadnou z poražených nepřátel. Podobně jako třeba v případě zmíněného Diabla však i zde funguje onen zvláštní euforický pocit, který se dostaví pokaždé, když se vám podaří byť jen o chloupek vaší postavu vylepšit a právě to vás nutí hrát dál.

Tap Titans nabízí více než tisíc levelů a nutno podotknout, že kvalita zde před kvantitou v žádném případě neustoupila. Jak už jsme napsali, tak hra nabízí vysoké množství prostředí a to samé platí i o nepřátelích, kteří se vás budou snažit od toho věčného klikání osvobodit.

Verdikt

Tap Titans je oddechovkou s jednoduchým ovládáním a ještě jednodušším herním systémem. Její životnost jistě prodlouží přítomnost celé řady achievementů a turnajů, ve kterých můžete poměřit své síly s ostatními hráči. Co jí naopak ubližuje je absence nějakého hlubšího systému vývoje postavy a třeba i možnost provádět pomocí gest různá supersilná komba, což by jí mohlo ještě více přidat na spádu a chytlavosti. Pokud ale hledáte hru, kterou dokážete bezproblémově ovládnout za pár minut, určitě dejte Tap Titans šanci. Vydrží vám na několik hodin, možná i dní.

Hra Tap Titans je dostupná pro iOS a Android.

Milovník filmografie Stanleho Kubricka a žánru noir. Píše o tématech, která ho zajímají a snaží se je podat tak, aby byla pro čtenáře co nejatraktivnější.

Komentáře

Nahoru