Dnes vyšlo 15 článků

Taneční parket vyrábí energii z tance

Přemýšleli jste někdy, kolik energie vydá jeden vášnivý tanečník při noci propařené v klubu? A kolik energie vydají všichni tanečníci v nacpaném klubu? Všude na světě zatím vědci přemýšlí o nových obnovitelných zdrojích energie. Nizozemská společnost spojila obě tyto otázky dohromady a představila zajímavý vynález.

Nový zdroj obnovitelné energie?

Ujme se tato novinka a budou moci tanečníci vyprodukovat za večer elektrickou energii?

Společnost v Rotterdamu zkonstruovala podlahu, která přijímá kinetickou energii tanečníků a mění ji na elektrický proud. Při došlapu tanečníka se dlaždice o stlačí zhruba o 10 mm. To je dost k tomu, aby se aktivoval zabudovaný malý generátor, který přijímá a uskladňuje energii, kterou potom využívá k napájení blízkých zařízení nebo LED diod v podlaze. Udržitelná taneční podlaha je dostupná k prodeji či pronájmu, klub Temple Night Club v San Franciscu ji má instalovanou trvale. Podle společnosti již udržitelné taneční podlahy vygenerovaly více než 8 milionů Joulů.

Takto vypadá taneční parket v reálu

Takto vypadá taneční parket v reálu

Obnovitelným zdrojům energie patří budoucnost

Nápad s tanečním parketem, který vyrábí energii, se pak dá snadno rozvinout třeba na energii generující chodníky na ulici nebo podlahy ve veřejných budovách. Tímto způsobem by bylo například možné napájet nejbližší budovy či třeba veřejné osvětlení.

Lidstvo se již dále nemůže spoléhat na zásoby dosavadních paliv – nejsou nekonečné. Systémy, které využívají obnovitelné zdroje energie jsou tudíž na vzestupu a mají velký potenciál do budoucna. Odborníci jsou přesvědčeni, že budoucnost urbanistického plánování je právě v obnovitelných zdrojích energie a recyklaci.

Zdroj: https://mashable.com/2013/05/05/kinetic-floor/

Zdroj obrázku: mshcdn.com

Komentáře

Nahoru