Tajná operace Mosadu, exploze pagerů Hizballáhu uvrhly Libanon do paniky a zmatku
V Libanonu se po sérii úterních explozí pagerů používaných členy teroristické organizace Hizballáh rozpoutal chaos a zmatek, který místní obyvatelé přirovnávají k Soudnému dni. Výbuchy, které podle všeho zorganizovala izraelská tajná služba Mosad, byly pečlivě naplánované a zneužily bezpečnostních opatření zavedených samotným Hizballáhem. Cílem útoku bylo podle expertů nejen zasáhnout členy organizace, ale také zasít mezi nimi hlubokou paranoiu a narušit jejich schopnost efektivně fungovat.
Osmatřicetiletý Nádir, který byl v době jedné z explozí v centru Bejrútu, popsal situaci jako naprosto šokující. Spolu se svým přítelem uslyšel výbuch u autobusu poblíž, a když se přiblížili, spatřili řidiče krvácejícího na sedadle. Nejprve si mysleli, že byl postřelen, ale brzy si uvědomili, že jde o něco mnohem vážnějšího. Další exploze se ozvaly v blízkém okolí a ukázalo se, že jde o koordinovaný útok, který zasáhl nejen Bejrút, ale také další města v Libanonu. Útoky byly zaměřeny na osobní komunikační zařízení členů Hizballáhu po celé zemi.
Zdravotnický personál byl rychle povolán do pohotovosti. Syn Samiry, obyvatelky Bejrútu, který pracuje jako lékař, byl okamžitě povolán do služby, když v nemocnicích začala panika. Zdravotníci museli zřídit desítky nových stanic intenzivní péče, protože počet zraněných rychle narůstal. Zranění zahrnovala těžké úrazy, jako jsou poranění očí, ztráty prstů a další části těla, včetně vážných poranění uší a břicha. Podle libanonských bezpečnostních složek bylo při útoku zabito dvanáct lidí a více než tři tisíce utrpěly zranění, včetně íránského velvyslance, který přišel o jedno oko.
Výbuchy se soustředily zejména na jižní předměstí Bejrútu, baštu Hizballáhu, ale zasáhly také další libanonská města, jako jsou Nabatíja a Bint Džubajl, a dokonce zranily několik lidí v sousední Sýrii. Podle informací deníku The New York Times byly výbušniny ukryty v pagerech, které si Hizballáh objednal od tchajwanského výrobce Gold Apollo. Izraelský Mosad tyto pagery zachytil ještě před jejich doručením do Libanonu a do každého zařízení vložil malé výbušniny, které bylo možné odpálit na dálku. Tímto způsobem se Izrael zaměřil na samotná komunikační zařízení, která Hizballáh považoval za bezpečnější alternativu k mobilním telefonům.
Ironií je, že samotné bezpečnostní opatření Hizballáhu, které mělo organizaci ochránit, se stalo jejím slabým místem. Vůdce Hizballáhu, Hasan Nasralláh, dříve přikázal svým členům, aby se zbavili mobilních telefonů kvůli jejich sledování prostřednictvím GPS, a místo nich začali používat pagery. Tato zařízení s nižší technickou úrovní měla být údajně bezpečnější, ale Mosad je dokázal využít proti nim.
Experti se domnívají, že cílem izraelské operace bylo zasáhnout nejen fyzicky, ale také psychologicky. Izrael tímto útokem vyslal Hizballáhu jasnou zprávu: můžeme vás zasáhnout kdykoli a kdekoli. Cílem bylo vyvolat mezi členy organizace strach a nedůvěru v jejich vedení a zároveň snížit jejich schopnost získávat nové rekruty. Útok také podle expertů zpochybnil Nasralláhovu autoritu a jeho schopnost zajistit bezpečnost svých bojovníků.
Podle agentury Axios musel Izrael svůj plán na odpálení pagerů aktivovat dříve, než původně zamýšlel, kvůli obavám, že Hizballáh zařízení odhalí. Izraelský představitel uvedl, že tento moment byl „buď teď, nebo nikdy“. Hizballáh přitom slíbil odplatu za tento útok, ale izraelské úřady zatím celou záležitost nekomentovaly.
Izrael a Hizballáh jsou dlouhodobými nepřáteli, kteří vedli několik válek, z nichž ta poslední se odehrála v roce 2006. Napětí mezi oběma stranami však v posledních měsících opět vzrostlo, zejména kvůli probíhající válce mezi Izraelem a Hamásem v palestinském Pásmu Gazy. Hizballáh, který je podporován Íránem a spolupracuje s Hamásem, v posledních týdnech stále častěji ostřeluje izraelské cíle přes libanonsko-izraelskou hranici. Tento poslední útok je tak součástí širšího konfliktu v regionu, kde napětí a násilí nadále eskalují.
Zdroj foto: www.pexels.com
Komentáře