Tadeáš Mengler: Endora.cz je plně konkurenceschopná a rychle roste

Tadeáš Mengler: Endora.cz je plně konkurenceschopná a rychle roste

Freehosting Endora.cz je jeden z hostingů nabízející služby, které jinde naleznete placené a to i v řádech tisíců Korun na rok. Majitel hostingu Tadeáš Mengler společně se svými dvěma kolegy spravuje známý černo-žlutý hosting založený dne 22. 5. 2009. Za tu dobu se jim povedlo získat tisíce hostovaných domén a tím i tisíce uživatelů využívajících jejich služby. Hosting má však problém v oblasti financí. Je takřka nevýdělečný a právě i na to se zaměříme v tomto rozhovoru.

V rozhovoru jsme se zeptali nejen na finanční trable hostingu, ale i například na jeho správu, vedení a podívali jsme se i trošku do budoucnosti. Zjistili jsme, jak probíhají nové registrace domén, zavzpomínali jsme na nedávnou koupi hostingu Comehere.cz a zeptali jsme se, proč právě freehosting, namísto klasického, placeného.

Tadeáši, vlastníte hosting nabízející služby, které jsou jinde placené. Mnoho Vašich uživatelů u Vás za nic neplatí. Jaké to je podobný hosting financovat a je vůbec výdělečný?
Hosting je financován z prodeje reklamy. Posledních pár měsíců je mírně ziskový, bohužel je celkově zatím stále v červených číslech.

Jak se u Vás zrodil nápad vytvořit právě freehosting, který není až tak výdělečný, jako klasický placený hosting? Co bylo tím pravým důvodem?
Důvod byl velice jednoduchý. Placený webhosting sebou nese velkou zodpovědnost. Chtěli jsme si nejdříve otestovat jestli na to máme schopnosti a zdali tohle opravdu chceme dělat. Endoru máme stále jako koníček, což by u placeného webhostingu nešlo.

Plánujete ji držet jako koníček i nadále, či jí hodláte věnovat ještě více pozornosti a nebrat ji už jen jako koníček?
Tak jak roste počet uživatelů, tak je logicky potřeba pro správu i více času. Věřím tomu že freehosting může být mírně ziskový, ale na žádné zbohatnutí to není.

Kolik času zabere správa podobného hostingu? Je to záležitost, která se dá řešit pár minut denně, či nad ní strávíte třeba i hodiny za den? Je to Vaše prioritní činnost na internetu?
Když se sečtou hodiny všech lidí, kteří na tom pracují, tak je to určitě v řádech jednotek hodin denně. Stále jsme na trhu krátce a tak nám hodně času zabere vývoj a úpravy konfigurací serverů tak, aby bylo i při takto velkém počtu uživatelů co nejméně výpadků. Aktuálně je to projekt, kterému i já osobně věnuji nejvíc času.

Popište prosím našim čtenářům, jak probíhá dokončení registrace nové webové stránky po té, co zájemce o Vaše služby odešle vyplněný registrační formulář. Registrují se nové weby samy automaticky, či to probíhá ručně?¨
Denně je na Endoře založeno kolem 100 domén. Z toho plyne, že vše musí být plně automatizované, jinak by to bylo na zaměstnání člověka na plný úvazek.

Kolik lidí momentálně pracuje pro Endoru?
Tři. Já a kolega se staráme o chod serverů, náš programátor má na starosti vývoj webové administrace.

Hosting nabízí i placené tarify, které jsou však, jak předpokládám, méně využívané než ten dostupný zdarma, je tomu tak?
Plus program vznikl jako alternativa pro uživatele, kterým vadila vkládaná reklama nebo těm, co chtěli webhosting finančně podpořit. Bohužel se nerozšířil tak, jak jsem doufal a v současnosti je aktivován asi na 2% hostovaných domén.

Vkládaná reklama je jedním z velice diskutovaných témat nad Vaším hostingem. Je to samozřejmě určitá daň za nabízené služby, bohužel někdy může způsobovat nemilé chyby, tedy se ukáže například tam kde nemá. Jak toto vnímáte?
Jak píšete je to daň za služby zdarma. Reklama je vkládána automaticky a to nemůže být nikdy dokonalé. Jde usměrnit použitím html tagu <endora>, takže si ji můžete vložit tam, kam se Vám to hodí.

Osobně jsem se setkal s mnoha problémy, že se zobrazená reklama zobrazila i v iframu a podobně. To samozřejmě vadilo dané funkci. Dají se podobné problémy řešit?
Iframe je zatím nevyřešený problém. Pro server je to nově načtená stránka a tak tam reklamu vkládá. V podmínkách provozu je, že reklama musí bezpodmínečně být na každé stránce. Pokud jí tam máte víckrát (např. zmíněný iframe), tak je dovoleno ji schovat.

Kolik domén momentálně Endora hostuje? Zveřejňujete tento údaj nebo si jej necháváte pro sebe?
Aktuálně hostujeme 1.459 domén 2. řádu a 6.026 domén 3. řádu. Tato čísla hodláme brzy zveřejnit online přímo na webu endora.cz.

Napište svůj vlastní názor na hosting Endora.cz na našem fóru.

Jak probíhá kontrola serveru, zda-li například nehostujete nelegální data a podobně? Probíhají u Vás nějaké podobné kontroly?
Co je legální a nelegální se rozlišuje dosti špatně. Automatická kontrola není a v tomto případě spoléháme pouze na reporty od našich uživatelů, které pak následně samozřejmě řešíme.

V nedávné době jste odkupovali podobný hosting Comehere.cz, kde jsem sám pracoval. Proč Vás tento hosting napadaný hackery zaujal a jak se bráníte problémům, jako se stal právě Comehere.cz?
Cílem bylo trochu Endoru zviditelnit, tedy aby se o ní začalo psát a mluvit. Druhým cílem bylo nastřelit trochu počet uživatelů. Oba body se jakž takž povedly.  Bohužel si nejsem jistý přes co bylo Comehere.cz hacknuto. Jestli se nepletu, tak přes neoddělené uživatele na úrovni php (open_basedir) a to máme samozřejmě ošetřené.

Spolupracuje Endora s nějakým jiným hostingem, respektive má nějaké sponzory, kteří pomáhají řešit finanční problémy, tedy červená čísla, jak jste sám říkal?
Endora.cz je samostatný subjekt. To, že je celkově v mínusu ale neznamená, že má finanční problémy.  Dlouhodobě spolupracujeme  s Kvapem.cz, což je registrátor cz domén.

Jaké nejslavnější, největší projekty u Vás hostují? Respektive, je u Vás nějaký web, kterým byste se mohli pochlubit?
Jelikož jsme freehosting, tak nejsme určeni pro velké a gigantické weby. I tak se určitě najdou weby, které mají určitou obsahovou hodnotu . Například zmíním redakční systém Elxis nebo další K:CMS.

V Česku existuje mnoho Vám podobných hostingů, kterými jsou například IC.cz, Webzdarma.cz a další. Které považujete za největší konkurenci? Nabízejí podle Vás něco, co Vy ne?
Jediná konkurence, kterou reálně vidím, jsou již zmínění IC.cz a Webzdarma.cz. Jejich obrovskou výhodou je doba na trhu a tím i zavedenost značky. Na úrovni služeb je myslím Endora plně konkurenceschopná a svědčí o tom i její velmi rychlý růst.

Hodláte v budoucnu nějak Endoru rozšířit o další služby, respektive rozšířit ty stávající?
Samozřejmě, chceme se posouvat stále dopředu. Problém máme spíše v tom, že už nám pomalu dochází nápady na další inovace.

Snad Vám v tomto pomohou například zpětné reakce a nápady Vašich uživatelů. Děkuji Vám za rozhovor a přeji Vám co nejvíce spokojených uživatelů.
Já děkuji za příjemný rozhovor a přeji mnoho spokojených čtenářů.

Tak a máme za sebou další náš rozhovor, tentokráte s majitelem freehostingu Endora.cz. Do komentářů nám můžete napsat Vaše názory, děkujeme.

V únoru 2010 ho coby studenta střední školy veřejnoprávní napadlo založit IT magazín. Našel si zajímavou doménu a začal budovat. Po roce mělo Objevit.cz denně stovky návštěvníků a stále jim předkládá více a více zajímavých článků z oblasti IT.

Komentáře

Nahoru