Tablet, který lze ovládat jen očima – dnes už skutečnost

V programu letošního berlínského UX Campu se objevila jedna převratná technologie. Tobii je technologie rozpoznávání pohybu očí a jejich využití k ovládání. Že si nedokážete představit, jak to může fungovat? Zástupci firmy to skvěle předvedli, tamní návštěvníci si to mohli vyzkoušet doslova „na vlastní oči“. Ono to opravdu funguje.

Letošní ročník UX Campu se konal ve dnech 21. – 23. 6. v Berlíně. Tradičně se zaměřoval na informační architekturu, design, použitelnost, vývoj UI a prostor se našel i pro další témata jako výzkum, návrhy výrobků nebo marketing. Účastnilo se ho zhruba 580 lidí, z toho bylo i mnoho Čechů. Prý nám tam všichni chválili naše české holky. 🙂

Nicméně co je důležité, tak kromě obrovské spousty dalších věcí, tam byl představen i tablet, který bylo možné ovládat pouze očima.

Zástupce firmy Tobii, která byla založena ve Švédsku roku 2001 a vyvíjí systémy pro rozpoznávání pohybu očí, nejdříve samozřejmě vysvětlil, o co jde a lehce přiblížil, jak to funguje. Stejně tak jako se jedná o zábavnou technologii byla i celá prezentace o nových trendech v oblasti eye-trackingu zábavná a vynechala ty nepochopitelné a suché vědecké detaily.

tobii

Pak přišlo to nejdůležitější – možnost vyzkoušet si na vlastní oči ovládat tablet. Zařízení bylo tedy o něco tlustší a těžší než klasický tablet, ale šlo jej plnohodnotně ovládat výhradně očima. Primárně prý bylo určeno postiženým osobám, které se mohou s vnějším světem dorozumívat pouze očima.

Ovládat tento tablet si vyzkoušel i Peter Žalman. Svoje zkušenosti popsal na blogu H1 následovně:

„Pominu-li nedostatky tohoto prototypu, jako velikost nebo problémy s odleskem při silném slunečním světle, klasický operační systém Windows šlo bez problémů ovládat pouhým pohybem očí. Fungovalo to jednoduše. Na pravé straně se nacházely neustále viditelné ovládací dlaždice. Pohledem člověk vybral akci (click, double click) a následným pohledem na jinou část displeje se výsek obrazovky, na nějž se uživatel díval, začal pomalu zvětšovat a přibližovat. Po určitém čase systém zaznamenal potvrzení akce, tedy kliku. Zní to krkolomně, ale skutečně nebyl nejmenší problém pustit si browser, scrollovat, klikat na odkazy, případně celé okno s prohlížečem zavřít a pustit jinou aplikaci.“

Stejně tak měli účastníci možnost si vyzkoušet kameru, kterou je možné umístit nad jakýkoliv displej. Tahle kamerka stojí něco málo pod 7000 euro (tedy asi tak 170 000 Kč), má velikost jako asi „tři spojené propisky“. Rovněž i s pomocí kamerky bylo možné plnohodnotně ovládat systém Windows – ovládat okna, přenést je do popředí, vybrat či scrollovat obsah.

Pro vášnivé hráče

Teď si ale představte, jakou revoluci by to mohlo přinést do herního světa. Co třeba nějaký fotbal, kdy je možné přihrát míč konkrétnímu hráči pouhým pohledem? Nebo kopání penalty, kdy brankář sleduje váš pohled a přizpůsobuje svoji polohu v bráně? A teď se přenesme do detektivky. V roli detektiva se upřeně zadíváte na podezřelou osobu a ona se začne potit, z řeči jejího těla rozpoznáváte nervozitu. To všechno díky vašemu spalujícímu pohledu.

A nejlepší je to, že tyto možnosti přijdou zjevně již brzy. Podpora pro některé herní tituly (např. Starcraft) je dostupná už dnes.

Když se k těmto technologiím dostanete na dosah ruky, hned vás přemůže pocit, že to už není žádná futuristická vize budoucnosti, že už je to skutečné. Ano, skutečné to je. Ale jak dlouho ještě bude trvat, než se to dostane ke všem běžným uživatelům?

Je tu tedy především jeden problém. Ten by se však postupem času měl vyřešit. Lidé nejsou zvyklí takhle ovládat zařízení. I když to není nutné, mají tendenci si stále hlídat polohu hlavy vůči zařízení a jednotlivé úkony dělat s napětím a očekáváním, jak to asi dopadne.

Ovšem nasadit tuto technologii aspoň pro handicapované by bylo jiné. Když je pro ně pohyb očima jedinou interakcí s okolím, zvládají ovládání klidněji a přirozeněji. Firma Tobii Technology se podobnými výzkumy sama zabývá.

Komentáře

Nahoru