Syrský fotograf fotil 11 tisíc mučených lidí

Vyloupnuté oči, tělo postižené šokem z elektrického proudu, známky škrcení. Podařilo se propašovat 55 000 fotografií, které dokumentují extrémní mučení lidí. Budete zírat, jak je někdo schopný se chovat k lidem, jako by to ani nebyli lidé.

Vláda syrského prezidenta Bashara al-Assada systematicky mučila a zabíjela asi 11 000 lidí. Tedy tak to tvrdí zpráva založená na důkazech od přeběhlíka a tří bývalých mezinárodních zástupců. Tuto zprávu propustila v úterý veřejnosti katarská vláda.

Hladovění, škrcení, bití, vyhublá těla bez očí s modřinami. Tak přesně takové fotografie jsou součástí zprávy. Jistě bychom měli litovat experty, kteří byli nuceni snímky podrobně zkoumat, aby potvrdili jejich pravost.

„Jde o systematické, řízené a shora kontrolované zabíjení,“ píšou experti ve své zprávě.

Zajímavé je, že celá záležitost byla zveřejněna právě den před tím, než měla ve Švýcarsku začít mírová konference o konci krvavé občanské války. Sýrie mučení zadržených pochopitelně popírá.

Jak to probíhalo

Autor fotek, identifikovaný jako Caesar, od začátku syrského povstání v březnu 2011 pořídil asi 55 000 šokujících snímků. Ty se mu pak podařilo propašovat ven na paměťové kartě. Většina z 11 000 zajatých lidí byla ve věku mezi 20 a 40 let, jednalo se převážně o muže. A u „velmi významného procenta“ z nich se objevily známky hladovění.

Caesar se prý žádného mučení osobně neúčastnil, měl za úkol pouze fotografovat. Kvůli evidenci dokumentoval zhruba 50 těl denně. Pod koberec se tyto vraždy vždy zametaly tak, že oběti byly sváženy do vojenské nemocnice a tam se vystavovaly falešné zprávy o příčině úmrtí. Muž, jehož tělo bylo ozdobeno modřinami a kterému chyběly oči, tak klidně mohl zemřít třeba na infarkt nebo dýchací problémy. Nikdo se tím nezaobíral.

syrian-torture-1

Jeden z obrázků ukazující vyhublou mrtvolu.

syrian-torture-2

Vyhublí byli téměř všichni.

I kdyby nebyly oběti umučeny k smrti, zřejmě by brzy zemřely hladem.

I kdyby nebyly oběti umučeny k smrti, zřejmě by brzy zemřely hladem.

syrian-torture-4

Oběti byly škrceny.

Na krku mrtvoly jsou vidět nezvratné důkazy.

Na krku mrtvoly jsou vidět nezvratné důkazy.

Zřejmě je lepší nepředstavovat si, čím vším si tito lidé museli projít.

Zřejmě je lepší nepředstavovat si, čím vším si tito lidé museli projít.

syrian-torture-7

Mrtvá těla jsou pokryta jizvami.

Některé snímky byly zveřejněny s upozorněním, že se jedná o znepokojující záběry. Některé se mezi veřejnost pravděpodobně ani nikdy nedostanou. Těla jsou na nich totiž zohavena až moc příšerným způsobem

I když se však povedlo ukázat to, co se v Sýrii celou dobu dělo, veřejnosti, není vůbec jisté, zda se podaří potrestat viníky.

Zdroje: Aljazeera, Daily Mail

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru