Dnes vyšlo 15 článků

Synthesia: startup, který spojil Davida Beckhama a deep fake video

Synthesia: startup, který spojil Davida Beckhama a deep fake video

Fotky se dají upravit tak, aby byly k nerozeznání od reality a my nevíme, jestli vyobrazují pravdu nebo lež. Mnohem důvěryhodnější jsou pro nás videové materiály. Ano, mnoho reálně neuskutečnitelných scén ve filmech bylo točeno na zeleném plátně, ale to náš rozum rozpozná. Jenže teď už je technologie tak daleko, že jsme schopni ovlivnit řeč postavy ve videu. Můžete pak během krátké chvíle hovořit třeba 9 ti jazyky, aniž byste je doopravdy uměli. Stejně jako David Beckham.

Tohle je předmětem startupu s názvem Synthesia, který k tomuto používá umělou inteligenci a strojové učení. Startup vybral od investorů 3,1 milionu dolarů, což je v přepočtu něco přes 70 milionů korun.

A jak tento startup získal pozornost?

Jak to často bývá, bylo to známou tváří. Tváří je bývalý fotbalista David Beckham, který je tváří kampaně Malaria Must Die. Vystupuje proti chorobě každoročně zabíjející miliony lidí. Ve videu, které kampaň korunuje, vystupuje Beckham – alespoň v prvních vteřinách se jedná opravdu o něj samotného. Umělá inteligence přichází na scénu, když začně měnit řeč ve smyslu změny jazyka. Beckham ve videu hovoří 9 ti jazyky: španělsky, arabsky, francouzsky, hindsky, mandarínsky, svahilsky a jorubsky. Nedělejte si iluze, že by Beckham opravdu disponoval tolika jazyky.

sddefault

Kampaň je již v oběhu a každodenně zasahuje tisíce lidí. Synthesia na videu spolupracovala s R/GA London a Ridley Scott Associates. Britský startup používá metodu deep fake, která se používá především v porno průmyslu. Tvář zkrátka napasujete tak, aby hovořila jazykem někoho jiného. Prakticky je pak video nerozeznatelné od skutečnosti. Je to další věc, která je v nesprávných rukou ničivá. Tato technika se používá v šíření tzv. fake news, což může společnosti a samotnému aktérovi velmi uškodit.

Spousta investorů vidí ve startupu Sinthesia obrovský potenciál, co se filmografie týká. Technologie je přirovnávána k Photoshopu pro video. Sythesia umožní filmařům větší produktivitu v kratším čase. Důležité je podotknout, že se úprava videa či „propůjčení“ tváře, nemůže uskutečnit bez souhlasu toho, komu tvář patří, alespoň ne legálně.

Zdroj, foto: campaignlive.co.uk

Zajímá se o tvůrčí psaní a online marketing. Studuje marketingovou komunikaci. Ve volném čase (kterého moc není) spravuje svůj blog - bezkiki.cz. Její život by nebyl kompletní bez rodiny, přátel, smíchu, hudby a dobrého jídla.

Komentáře

Nahoru