Dnes vyšlo 1 článků

Martin Henych: Aplikací Sympo chceme zlepšit kvalitu sdíleného bydlení

Martin Henych: Aplikací Sympo chceme zlepšit kvalitu sdíleného bydlení

Ulehčovat problémy s komunikací a dostupností informací mezi obyvateli bytového domu se rozhodli Martin Henych a jeho kolegové z webdesignérské a programátorské firmy AW-dev. Účelem online aplikace Sympo – virtuální nástěnky, kterou letos v červenci spustili – je usnadnit lidem život pod jednou střechou.

Martine, dokázal bys v jedné, dvou větách popsat, co je Sympo?

Sympo je aplikace, která má za cíl zlepšit komunikaci v rámci sdíleného bydlení uvnitř společenství vlastníků jednotek nebo bytových družstev. Hlavními cíli jsou transparentní chod, snadná komunikace, zjednodušení práce a uchování dokumentů i informací při změnách funkcionářů.

Co tě motivovalo vytvořit online aplikaci, která funguje jako digitální domovní nástěnka? Pálilo tě to téma z vlastní zkušenosti?

Hlavní podnětem pro vytvoření aplikace byl můj kolega z firmy AW-dev Jakub Frieb, který zastává funkci v rámci SVJ (společenství vlastníků jednotek). Jeho zkušenosti a problémy, které dennodenně řeší, daly vzniknout aplikaci, která zjednoduší práci jemu, ale i všem ostatním.

Sám jsem delší dobu žil v bytovém družstvu a mohl jsem tak vyzkoušet, jaké to je žít pod společnou střechou. Někdy to není jednoduché, a proto chceme zlepšit kvalitu sdíleného bydlení!

Motivací k vývoji aplikace Sympo byla pro kluky vlastní zkušenost ze sdíleného bydlení.

Motivací k vývoji aplikace Sympo byla pro kluky vlastní zkušenost ze sdíleného bydlení.

Co si myslíš, že je hlavní problém dnešního bydlení v bytech a družstevních domech? Čím si slibuješ, že přispějete k vyřešení situace?

Jeden z problémů je komunikace a obecně dostupnost informací, nicméně společné bydlení v SVJ i bytových domech má celou řadu problémů a komplikací. Sdílíte jednu střechu, o kterou se musíte starat, musíte se dělit o náklady, řešit společné problémy. Poskytneme lidem možnost více se zapojit do chodu, získat informace, mít podklady pro hlasování, neztratit dokumenty při předávání funkcí a mnoho dalšího.

Často dnes vlastníci v rámci SVJ vlastní byty, které pronajímají a v domě nebydlí. O dění tedy nemají představu a dostat se k informacím je pro ně složité. Díky přístupu do aplikace, kde se zveřejní pozvánka a později zápis ze schůze, tak zjistí, co se plánuje, jaké jsou výsledky hlasování apod.

Jakub Frieb využil při vytváření Sympo své zkušenosti z funkce v rámci SVJ

Jakub Frieb využil při vytváření Sympo své zkušenosti z funkce v rámci SVJ

Jaké služby a komu poskytujete?

Služby jsou určené pro společenství vlastníků jednotek a bytová družstva. V tuto chvíli Sympo nabízí webové stránky domu, kterou ocení bytová družstva kvůli spekulativní povinnosti zveřejňování pozvánek na členské schůze dle § 636 ZOK, domovní nástěnku členěnou na privátní a veřejnou sekci a úložnu dokumentů omezené velikosti. Toto je základní funkcionalita, kterou může kdokoliv získat zcela zdarma. Projekt již nyní rozšiřujeme a vytváříme prémiovou funkcionalitu jako passport domu/bytů, SMS notifikace a další. Takové funkce budou dostupné v placené verzi aplikace a rozhodně budou stát za to.

Jaká je vize? Čeho chcete v oblasti bydlení (sdílení bytů) dosáhnout?

Revoluce! :) To je samozřejmě trošku nadsázka, ale opravdu bychom chtěli zajistit transparentnost chodu, tedy umožnit lidem vidět, jak je nakládáno s jejich penězi, zlepšit komunikaci v domě a umožnit obyvatelům vidět do toho, co se děje. Vizí je vytvářet společnou střechu nad hlavou, pod kterou se všem žije příjemně.

Trojici startupistů z AW-dev uzavírá Michal Voják

Trojici startupistů z AW-dev uzavírá Michal Voják

V jakém oboru vlastně působíš, jaký máš background – co ze svých zkušeností jsi při vytváření start-upu využíval?

Firma AW-dev, kterou jsme založili s Michalem Vojákem v roce 2011, se zabývá webdesignem, programováním aplikací na míru a online propagací. Dnes je firma stabilní a pozvolna se zvětšuje. Za první druhý kvartál roku 2014 jsme vytvořili dvě pracovní místa a z produkce máme čím dál větší radost. Zkušenosti, které jsme jako firma za dobu podnikání získali, byly klíčové pro realizaci Sympa. Sympo je výsledkem práce skvělého týmu lidí a bez nich by nikdy nevznikl.

Jak dlouho jste na vývoji aplikace pracovali, kdy jste ji spustili?

Na appce jsme pracovali poměrně krátkou dobu a vlastně to je i důvod proč zatím není tam, kde bychom chtěli. První myšlenku, že bychom něco takového vytvořili, jsme začali diskutovat cca před dvěma lety. Bohužel jsme se do toho nepustili, pro nedostatek prostoru. Samotná realizace pak trvala přibližně 3 měsíce a to hlavně z důvodu, že nás vytěžují zákaznické projekty v AW-dev. Aplikaci jsme spustili 1. července 2014.

Máte/sháníte nějakého investora, případně participujete na některém z inkubátorů?

Finance pro vývoj zajišťuje AW-dev, která produkt vyvíjí a provozuje. Žádného jiného investora v tuto chvíli nesháníme ani nespolupracujeme s inkubátory. Jsme schopni projekt realizovat z vlastních zdrojů. Zvažujeme však navázání strategických partnerství.

Vizí je vytvářet společnou střechu nad hlavou, pod kterou se všem žije příjemně

Vizí je vytvářet společnou střechu nad hlavou, pod kterou se všem žije příjemně

Co tě Sympo zatím naučilo?

Naučil jsem se, že i sebelepší úmysl může být potrestán, kritizován, očerňován.

Naučil jsem se, že konkurenční boj v duchu fair play není něco, co by bylo samozřejmé. V oblasti online marketingu jsem zvyklý na fajn komunitu lidí, „konkurentů,“ kteří se schází, radí si, snaží se posouvat obor někam dál. Na rozdíl od toho, v oblasti SVJ a BD je situace úplně jiná. Očerňování, nesmyslné mazání v diskuzích, snaha vypadat co nejlépe, izolovat se apod. To musíme změnit!

Na druhé straně mě překvapily spokojené ohlasy lidí, kterým jsme vyřešili problém a kteří nám posílají pozitivní zpětnou vazbu. Je to velmi dobrý pocit.

logo-sympo-tmave

Máš nějakou radu na závěr pro začínající podnikatele a startu-upisty?

Podnikání není pro každého. Není to ani cesta, jak přijít bez práce ke koláčům, ale pokud máte nápad na zajímavý projekt a dostatek energie, můžete uspět. Nebude to lehké, možná to nevyjde, ale získáte cenné zkušenosti, které se jinak získat nedají.

To je i náš případ. Dělat něco smysluplného a mít možnost otočit se a říci si: WOW, tohle jsme udělali my, něco za námi zbylo.  Doufám, že Sympo je přesně ten projekt, který nám toto umožní.

Jednou jsem četl knihu Umění rozjezdu od Guye Kawasakiho a mohu ji doporučit každému, kdo se chce do něčeho pustit. Inspirativní kniha, která mě v začátcích hodně nastartovala.

Komentáře

Nahoru