Dnes vyšlo 1 článků

Symbian

Symbian OS je svobodný operační systém, který byl navržen pro využití v mobilních zařízeních (tzv. „chytrých telefonech“ neboli smartphonech a v PDA). Doplňují ho knihovny, grafické uživatelské rozhraní a referenční implementace nástrojů, které vytvořila firma Symbian Ltd.

Symbian OS je následovníkem systému EPOC používaného v kapesních počítačích Psion a běží výhradně na procesorech ARM. V současné době se jedná o operační systém reálného času. Do systému může uživatel přidávat nativní aplikace, které však závisí na verzi použitého operačního systému. Symbian je dnes používán především v mobilních telefonech značky Nokia.

11. února 2011 Nokia oznámila ústup od dalšího vývoje Symbianu a přechod k platformě Windows Phone 7. Koncem roku 2012 také Nokia ukončila provoz stránky https://symbian.nokia.com/.

S koncem Symbianu je také svázán proces přeučování všech programátorů, kteří vyvíjeli aplikace pro Nokii a pro samotné Finsko to znamenalo docela velký problém, když firma Nokia, jež zaměstnávala velké procento finské populace. Kvůli tomu právě Finsko rozhodlo, že již nikdy nedopustí, aby bylo závislé tak moc na jedné jediné firmě.

Komentáře

Nahoru