Dnes vyšlo 15 článků

Tisková zpráva: Swappie získává Series C investici v hodnotě 124 milionů dolarů (více než 2,64 miliard korun) na zrychlení růstu v Evropě a transformaci trhu s chytrými telefony

Swappie získává Series C investici v hodnotě 124 milionů dolarů (více než 2,64 miliard korun) na zrychlení růstu v Evropě a transformaci trhu s chytrými telefony

Přední poskytovatel repasovaných iPhonů Swappie uzavřel dosud největší investiční kolo, vedené společností Verdane. Upevňuje tak svůj závazek ke zvýšení povědomí o celém odvětví a k přiblížení cirkulární ekonomiky s chytrými telefony široké veřejnosti.

Swappie, přední online platforma pro nákup i prodej repasovaných iPhonů, oznamuje získání Series C investice v hodnotě 124 milionů dolarů (více než 2,64 miliardy korun). Investiční kolo bylo vedeno akciovou společností Verdane, která se specializuje na růstové investice do technologických a udržitelných firem, společně se stávajícími investory Lifeline Ventures, Inventure, Reaktor Ventures a TESI.

Swappie umožňuje zákazníkům nakupovat na trhu s chytrými telefony environmentálně udržitelná zařízení snadněji než kdy dřív. Poprvé totiž plně uzavírá kruh repasované elektroniky a přibližuje cirkulární ekonomiku v oblasti chytrých telefonů široké veřejnosti. Společnost také předpokládá, že by měl trh s použitými a repasovanými chytrými telefony v letech 2022 až 2027 meziročně růst o 10,23 %.

Nejnovější investiční kolo, které proběhlo jako další po Series B investici v hodnotě 40,6 milionů dolarů (860 milionů korun) z června 2020, zvyšuje celkově získané prostředky Swappie na více než 171 milionů dolarů (3,6 miliard korun) a pomůže tak naplňovat vzrůstající spotřebitelskou poptávku po repasovaných zařízeních.

Finská scale-up společnost, která vykupuje, repasuje a prodává iPhony, jejichž kvalitu zaručuje díky plné kontrole nad celým hodnotovým řetězcem, použije tuto finanční injekci na podporu expanze na evropském trhu a zrychlení rozvoje celého odvětví. Hlavním cílem Swappie je stát se předním evropským poskytovatelem repasovaných chytrých telefonů a díky investici se tak plánuje zaměřovat na rozšiřování působnosti na současných 15 trzích napříč celým kontinentem, zejména pak v Itálii a Německu. Společnost dokázala od minulého léta téměř zdvojnásobit svou působnost na trhu a své zastoupení zvýšila z 8 na 15 evropských zemí. Výrazně tak posiluje dostupnost vysoce kvalitních repasovaných zařízení a postupně buduje důvěru v jejich používání napříč celým trhem. Do konce roku 2022 plánuje v této strategii pokračovat a zároveň zvýšit počet svých zaměstnanců z 1 200 na 2 200.

Prodej repasovaných telefonů má pozitivní vliv na životní prostředí

Vzhledem ke zvyšujícímu se povědomí spotřebitelů o dopadu elektronického odpadu na životní prostředí je udržitelnost jednou z jejich hlavních hnacích sil vedoucích k nákupu repasovaných telefonů. Swappie tak zaznamenalo vysokou poptávku, která postavila společnost do čela nové vlny evropských hodnotově založených technologických scale-upů.

Dle odhadů vygenerují chytré telefony v roce 2022 až 146 milionů tun emisí CO2, z čehož 83 % vznikne jejich výrobou, přepravou a prvním rokem používání. Dle předpovědí jich totiž bude během roku 2022 sestaveno a dodáno 1,4 miliardy[1]. Prodloužení doby používání telefonu na 2 roky tak může pomoci ušetřit více než 2 miliony tun emisí[2], což poukazuje na pozitivní dopad, který Swappie poskytuje spotřebitelům i planetě.

Díky využívání nejnovějších technologií a soustředění odborných znalostí výhradně na iPhony dokázalo Swappie vyřešit stěžejní problém – opravování zařízení v množství, na které jiné společnosti nedosáhnou a prodlužování životnosti telefonů lépe než ostatní hráči na trhu. Vzhledem k tomu, že má vlastní továrny ve Finsku a Estonsku, navíc zajišťuje dosahování těch nejvyšších standardů a redukování odpadu na minimum díky efektivnímu využívání materiálů.

Swappie staví důvěru zákazníků hlavně na kvalitě svých produktů a služeb

Swappie stojí na principech poskytování vysoce kvalitního, cenově dostupnějšího a ekologičtějšího způsobu pořizování nových chytrých telefonů a jedním z jeho hlavních cílů je udělat z používání repasovaných zařízení mainstreamovou záležitost. Narozdíl od ostatních poskytovatelů, kteří fungují na principu bazaru a při vytváření nabídky spolupracují s externími prodejci, je Swappie jedinečné svým dodavatelským řetězcem, který má kompletně pod kontrolou. Součástí procesu je vše od testování a servisu použitých telefonů až po přímý prodej repasovaných zařízení s minimální zárukou 12 měsíců.

Swappie repasuje telefony za použití nejnovějších technologií a podle těch nejvyšších standardů, což často znamená, že mohou být stejně nebo dokonce více odolné než jejich originály. Zákaznická cesta je navíc stejná jako při nákupu nového zařízení – s aktivní zákaznickou podporou, rychlým doručením a minimálně 12měsíční zárukou Swappie WarrantyTM.

Sami Marttinen, spoluzakladatel a CEO Swappie, uvádí: „Swappie touto investicí pokračuje v posilování vedoucí pozice na evropském trhu s repasovanými iPhony. Naší hlavní prioritou je urychlit růst na evropských trzích, kde aktuálně působíme, s výhledem na další expanzi v následujících letech, což umožní uspokojit narůstající poptávku.

Lidé se stále více zajímají o způsoby, jak snížit dopad na životní prostředí, a nakupování chytrých telefonů je oblast, která se týká nás všech. Všichni chceme mít k dispozici skvělé technologie, ale nemusíme kvůli tomu obětovat naši planetu.

Skutečně věříme, že Swappie dokáže zvyšovat povědomí spotřebitelů o celém sektoru a zároveň také posilovat jejich důvěru v odvětví. Tu podporujeme tím, že jsme standardizovali kvalitu, prosazujeme udržitelnost a poskytujeme zákazníkům jednoduchost v rámci celého nákupního procesu. Chceme nákup repasovaných chytrých telefonů učinit stejně běžným, jako je například pořizování použitého auta.”

Janne Holmia, Partner ve společnosti Verdane dodává: „Vzhledem k posunu lidí i společností vstříc udržitelnějšímu životnímu stylu výrazně vzrostl prostor pro repasování a prodej použitých iPhonů. Swappie tak ukázalo potenciál stát se evropským lídrem na trhu s repasovanými telefony. Ve Verdane máme radost z toho, že můžeme se Swappie spolupracovat a poskytovat naše odborné znalosti o budování udržitelných digitálních firem, které evropskému spotřebiteli přiblíží budoucnost efektivnějšího využívání zdrojů.”

„Tržní příležitost pro repasované chytré telefony je obrovská. Celý trh se smartphony má hodnotu 100 miliard euro (2,4 bilionů korun), přičemž v současné době se na něm repasované telefony podílí jen z 10 %. Vzhledem k tomu, že se dnes prodá pouze 25 % použitých mobilů, existuje pro další růst trhu s repasovanými telefony obrovský potenciál. Tento potenciál ve Swappie vnímáme jako skvělou příležitost k tomu, abychom dále posílili naše dosavadní úsilí o rozšiřování současného evropského působení,” dodává Emma Lehikoinen, COO ve společnosti Swappie.

Swappie zaznamenalo v posledních několika letech významný růst – v roce 2020 zvýšilo oproti předchozímu roku své tržby o více než 220 % z 34 milionů dolarů (721 milionů korun) na 110 milionů dolarů (2,3 miliardy korun). Během pandemie zahájilo činnost na 12 nových trzích a drží si tak pozici lídra na trhu s repasovanými chytrými telefony na většině svých trhů, mezi které patří například Finsko, Švédsko nebo Itálie. Společnost dosud prodala více než 1 milion repasovaných chytrých telefonů. Díky tomu, že jsou spotřebitelé stále více seznamováni s odvětvím repasovaných produktů a zvyšuje se i jejich povědomí o dopadu jejich rozhodnutí na životní prostředí, je Swappie v unikátní pozici. Může totiž zákazníkům nabídnout vysoce kvalitní, cenově dostupnější a ekologický způsob pořizování nových chytrých telefonů.

Zajímá se o tvůrčí psaní a online marketing. Studuje marketingovou komunikaci. Ve volném čase (kterého moc není) spravuje svůj blog - bezkiki.cz. Její život by nebyl kompletní bez rodiny, přátel, smíchu, hudby a dobrého jídla.

Komentáře

Nahoru